Pięć wieków Reformacji w Polsce. NBP upamiętnia akt konfederacji warszawskiej i biskupa Juliusza Burschego


23 października 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską „Pięć wieków Reformacji w Polsce” o nominale 20 zł.

Na awersie monety znajduje się fragment tekstu tzw. konfederacji warszawskiej, zawiązanej w styczniu 1573 r. na sejmie konwokacyjnym. Na mocy jej postanowień nie było możliwe stosowanie przemocy ani zmuszanie do zmiany wiary.

Na rewersie umieszczono podobiznę biskupa luterańskiego Juliusza Burschego z komandorią Orderu Polonia Restituta oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 20 tys. sztuk i można ją będzie kupić w cenie 170 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.

Źródło: nbp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Raszel pisze:

    Akt konfederacji warszawskiej to wielkie osiągnięcie polskiego prawodawstwa. Gdy inny się wyżynali u nas była religijna tolerancja.

  2. Adalbert pisze:

    Zachęcam do obejrzenia filmu dokumentalnego „Luter i rewolucja protestancka” (100 minut prawdy na 500-lecie zakłamania)

Zostaw własny komentarz