„Thomas Cromwell. Nieopowiedziana historia najwierniejszego sługi Henryka VIII” – T. Borman – recenzja


Thomas Cromwell był zdecydowanie jedną z najbardziej fascynujących postaci epoki Tudorów. Człowiek z gminu robiący oszałamiającą karierę, intelektualista, mężczyzna o wielkim sprycie – teraz jego historię poznać możecie bliżej dzięki biografii autorstwa Tracy Borman.

Nigdy nie przepadałam za Cromwellem. To jedna z takich postaci historycznych, które ciężko jest lubić, szczególnie jeśli nie daje się im większej szansy na to, by wybielić swój wizerunek, nieco zdeformowany przez historię. I tak Thomasa Cromwella często odbiera się jako intryganta, zuchwalca i człowieka z przerośniętą ambicją, który bezwzględnie niszczył kościoły i klasztory i pozbywał się wrogów. Okazuje się jednak, że postać ta nie jest wcale czarno-biała, a najlepszym na to dowodem jest naprawdę rzetelna książka Tracy Borman, która odkrywa dotąd nieznane oblicze jednego z najpotężniejszych ludzi w Anglii za panowania Henryka VIII.

Dlaczego podkreślam, że książka jest rzetelna? Ponieważ pomimo wyczuwalnej sympatii dla jej głównego bohatera, autorka stara się nie kierować uczuciami do poszczególnych postaci i przedstawia wydarzenia takimi, jakimi były, biorąc pod uwagę zebrane materiały i dowody. Nie ma tu więc miejsca na jej prywatne rozważania i teorie – w książce Borman liczą się fakty, które przedstawiają czytelnikom jak najbliższy prawdzie portret Thomasa Cromwella.

Pomimo że recenzowana pozycja to biografia naukowa, narracja jest bardzo przyjemna. Tekst czyta się więc szybko i pomimo wartości, jaką niesie za sobą lektura, można ją spokojnie pochłaniać przy kawie – na pewno nikogo nie zanudzi. A już z pewnością nie osoby, które fascynują się epoką Tudorów, bo choć książka skupia się na Cromwellu, to przedstawia wydarzenia z życia dynastii, które najbardziej wszystkich ciekawią. Jaką rolę odegrał Cromwell w upadku Anny Boleyn? Jak wyglądały jego relacje z kardynałem Wolseyem oraz samym królem? Jak tłumaczył się z nieudanego małżeństwa Henryka z Anną Kliwijską? I w końcu: co doprowadziło go do utraty względów monarchy? Tak, Thomas Cromwell był z pewnością człowiekiem pełnym zagadek, tajemnic i niedopowiedzeń, jednak dzięki jego biografii odnajdziecie kilka ciekawych odpowiedzi na często zadawane pytania.

Niezaprzeczalną zaletą książki jest jej piękne wydanie. Wydawnictwo Astra, jak zwykle zresztą, zadbało o to, by pozycja była atrakcyjna wizualnie, dlatego też czytelnik będzie mieć przyjemność ustawić na swojej półce książkę w porządnej twardej oprawie z obwolutą, w dodatku z naprawdę dobrej jakości papierem. Nie zabrakło także miejsca na piękne ilustracje.

Podsumowując, książka Borman jest obowiązkową pozycją dla wszystkich tych, którzy chcą bliżej poznać tajemniczą postać Thomasa Cromwella – człowieka stojącego za angielską reformacją oraz szeregiem zmian, które zaszły w kraju za rządów Henryka VIII. To nie jest powierzchowny, lecz bardzo intymny portret niebanalnego człowieka, bez którego prawdopodobnie historia Anglii potoczyłaby się zupełnie inaczej…

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ dokładność autorki

+ lekka narracja

+ piękne wydanie

+ ilustracje

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Thomas Cromwell. Nieopowiedziana historia najwierniejszego sługi Henryka VIII

Autor: Tracy Borman

Wydawca: Astra

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65280-12-1

Liczba stron: 480

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 59,99 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz