„Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę” – H. Sides – recenzja


Kiedy Stany Zjednoczone żegnały Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, zapewne nikt nie podejrzewał, że nie miną 4 lata, a kraj znowu będzie opłakiwać stratę ważnego polityka, który również zginie w zamachu. Martin Luther King przeczuwał, jaki będzie jego koniec. Ostatnie tygodnie życia Amerykanina oraz to, jak doszło do zamachu i śledztwo wszczęte po nim prześwietlił Hampton Sides w książce Ogar piekielny ściga mnie.

Sides to jedna z tych osób, które udowadniają, że o historii można pisać w pasjonujący sposób. Zbeletryzowany reportaż o tym, jak wyglądały kolejne tygodnie poprzedzające i wydarzenia następujące po zamachu na Martina Luther Kinga to dzieło, które czyta się z zainteresowaniem. Ciekawe wprowadzenie, niezmiernie pomagające w budowaniu klimatu całej lektury, stopniowe prezentowanie kolejnych postaci, dialogi między poszczególnymi osobami, a także kilka różnych, ale płynnie prowadzonych wątków – wszystko to składa się na mądrze skonstruowaną opowieść.

Chociaż cała historia osadzona jest w konkretnych realiach historycznych, to nawet osoby z mniejszym zasobem wiedzy na temat sytuacji w Stanach Zjednoczonych lat 60. powinny wynieść z lektury dużo informacji. Autor przedstawia miasto, w którym doszło do zamachu, ale opowiadając jego historię, nie skupia się tylko na wydarzeniach z 1968 r. Stara się, by czytelnik mógł poczuć jego klimat. Podobnie podchodził do postaci. Pisząc o Martinie Lutherze Kingu, skupia się przede wszystkim na nim i jego osobowości, a nie na dokonaniach, co pomaga wniknąć w sposób myślenia Amerykanina.

Starannie nakreślone portrety psychologiczne to kolejny bardzo duży plus całej lektury. Każda osoba, która gra w opowiadanej przez niego historii ważną rolę, miała pewną osobowość. Dużo możemy się dowiedzieć nie tylko o laureacie Pokojowej Nagrody Nobla z 1964 r. i jego zabójcy, ale także o osobach prowadzących śledztwo, w tym nieprzepadającym za Kingiem Johnie Edgarze Hooverze, który do 1972 r. pełnił funkcję dyrektora FBI. Osoby chcące poznać Kinga takim, jakim był naprawdę, nie powinny się zawieść. Autor książki przedstawia zarówno zalety, jak i wady Amerykanina, nie wystawia mu żadnych laurek.

Na uznanie zasługuje ogrom pracy, jaką wykonał Sides przed wydaniem książki. Rozmawiał z wieloma osobami, przeczytał niezliczoną ilość dokumentów, a dodatkowo potrafił to wszystko atrakcyjnie ubrać w słowa, którymi nie nudzi czytelnika. Co ważne, nie ulega pojawiającym się do tej pory teoriom spiskowym, prezentując wszystko tak, jak najprawdopodobniej wyglądało (więcej – chwile tuż po zamachu opisuje z dokładnością co do minut!). Nie oznacza to jednak, że kompletnie ignoruje istnienie innych poglądów na temat zabójstwa Kinga. W odpowiednich miejscach podkreśla jednak, że są to teorie spiskowe, a nie prawdziwe motywy czy też potwierdzony przebieg wydarzeń.

Uwagę z pewnością przykuwa też wyważony sposób, w jaki przedstawił zmiany zeznań i nastrojów Jamesa Earla Raya. Rys psychologiczny zamachowca, który sporządził Sides, był na tyle dokładny, że możemy się dowiedzieć np. jaka cecha mimiczna zdradzała go w kluczowych momentach.

Osoby spragnione wiedzy będą zadowolone z bardzo bogatej bibliografii i przypisów końcowych, w których można szukać książek, dokumentów i innych źródeł, pogłębiających posiadaną wiedzę. Jeżeli można gdzieś upatrywać minusów całej pozycji, to jednak właśnie we wspomnianych przypisach, które mogą czasem wybijać z rytmu czytania. Jest ich dużo, a niektóre wnoszą do lektury ciekawe informacje. Zdarzają się jednak takie, które po prostu sygnalizują, z jakiego źródła pochodzi np. konkretna wypowiedź.

Ogar piekielny ściga mnie to warta przeczytania opowieść nie tylko o samym zamachu, ale też realiach Stanów Zjednoczonych i tym, że nie ma ludzi bez skazy. Marsz na Waszyngton w sierpniu 1963 r. to jeden z kilku istotnych wydarzeń tworzących legendę Martina Luthera Kinga. Czy zamachowi dało się zapobiec? Wszak MLK przeczuwał swoją śmierć… Po przeczytaniu tej rzetelnie napisanej książki czytelnicy powinni sami spróbować odpowiedzieć na to pytanie.

 

Plus minus:

Na plus:

+ wyraźnie nakreślone portrety psychologiczne postaci

+ dobrze zaprezentowane realia społeczno-polityczne Stanów Zjednoczonych lat 60.

+ rzetelnie przedstawiona historia Memphis

+ dokładne odwzorowanie wydarzeń z 1968 r. (szczególnie chwil tuż po zamachu)

+ rozbudowana bibliografia i przypisy jako źródło informacji

Na minus:

- zamieszczenie przypisów na końcu – mogą rozpraszać w czasie lektury

 

Tytuł: Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę

Autor: Hampton Sides

Wydawca: Czarne

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8049-565-4

Liczba stron: 520

Okładka: twarda

Cena: 54,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz