Nowa tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza. Upamiętnia obrońców Polaków przed nacjonalistami z OUN i UPA


Uroczystość odsłonięcia nowych tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza / fot. MON, twitter.com/MON_GOV_PL

Na Grobie Nieznanego Żołnierza z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza została umieszczona nowa tablica. Upamiętni żołnierzy broniących polskiej społeczności przed nacjonalistami ukraińskimi z OUN i UPA.

Oficjalne odsłonięcie tablicy nastąpiło podczas dzisiejszego uroczystego Capstrzyku Niepodległości, jaki odbył się na Placu im. Józefa Piłsudskiego. Umiejscowiono ją na filarach od strony południowej. Widnieją na niej daty i nazwy miejscowości, gdzie Polacy walczyli w samoobronie z oddziałami OUN i UPA.

Upamiętnienie dotyczy walk na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie:

 • Huta Stepańska i Wyrka (III-VIII 1943),
 • Przebraże (III 1943 - III 1944),
 • Pańska Dolina (V 1943 - III 1944),
 • Rybcza (III 1943 - III 1944),
 • Zasmyki (VII 1943 - IV 1944),
 • Jagodziny-Rymacze (IX 1943 - IV 1944),
 • Krupiczów (XI 1943 - III 1944),
 • Stanisławówka (XII 1943 - IV 1944).

Minister mówił, iż tablice przywołują miejscowości, w których miały miejsce największe zbrodnie, ale jednocześnie opór przed nimi był najlepiej zorganizowany.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Jerzy Dąbrowski pisze:

  Osoba Pana Ministra niezbyt przeze mnie ceniona z tytułu działalności politycznej. Ale podziękowania ministrowi Antoniemu Macierewiczowi słusznie się należą. Jestem potomkiem mieszkańców Rybczy, która jak najbardziej słusznie znalazła się na tej tablicy.

Zostaw własny komentarz