„Real Madryt. Królewska Era Galacticos” – L. Orłowski – recenzja


Początki Realu Madryt sięgają 1902 r., kiedy to grupka zapaleńców postanowiła utworzyć Madrid FC. Wkrótce po tych wydarzeniach stołeczny klub zyskał miano królewskiego, a następnie rozpoczął swoją dominację w Hiszpanii oraz Europie, ustanawiając po drodze liczne rekordy, które zaowocowały uznaniem przez FIFA Realu Madryt za najlepszy klub XX w.

Autor recenzowanej pozycji z wykształcenia jest historykiem, z zawodu dziennikarzem i komentatorem sportowym. Jego specjalność to futbol hiszpański, o którym pisze od 1997 r. na łamach tygodnika „Piłka Nożna”, a od 2003 r. komentuje także mecze ligi hiszpańskiej oraz ligi mistrzów (z udziałem drużyn hiszpańskich) dla stacji Canal+. W 2016 r. nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się jego pierwsza książka, opisująca złotą dekadę największego rywala królewskich – FC Barcelony. Po niesamowitych wyczynach Katalończyków przyszedł czas na drugi z największych hiszpańskich klubów.

Całą książkę można podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich, zatytułowana Era Ronaldo Nazairo, opisuje losy królewskich w latach 2000–2009. Można tutaj prześledzić kulisy prezydentury Florentina Pereza wraz z jego drogą do zdobycia tego zaszczytnego tytułu. Amatorzy doznań czysto sportowych znajdą z kolei w tym miejscu opis historii idei „Los Galacticos”, dokładną analizę sukcesów, jak i porażek Los Biancos czy dowiedzą się o przyczynach fiaska projektu Pereza.

Część pierwsza podzielona jest na trzy rozdziały. Pierwszy z nich traktuje o sukcesach drużyny odnoszonych pod wodzą Vincente Del Bosque’a. Drugi jest swego rodzaju anatomią klęski. Notoryczne zmiany trenerów, nieudane transfery kolejnych gwiazd czy gasnące poparcie dla Pereza wśród madryckich socios. Te wszystkie czynniki nie wpływały na stabilizację i przyczyniły się do dymisji prezydenta. Rozdział trzeci to podsumowanie prezydentury Ramona Calderona. To właśnie tutaj czytelnik dowie się, dlaczego Fabio Capello został zwolniony po zdobyciu mistrzostwa oraz jak początkowa miłość piłkarzy do trenera Schustera zmieniała się stopniowo w nienawiść. Smutna dla kibiców Realu okaże się końcówka tego rozdziału, traktująca o skandalu kończącym nieudaną prezydenturę Calderona.

W tym miejscu rozpoczyna się druga część książki – Era Cristiano Ronaldo. Czytając z zapartym tchem rozdziały wchodzące w jej skład, można prześledzić drogę portugalskiego piłkarza, od jednej z najważniejszych postaci w klubie do roli absolutnego hegemona. Ta część składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy zawiera opis usłanej cierniami ponownej drogi Florentina Pereza, jako prezydenta klubu, mającego zaprowadzić Real Madryt na szczyty światowej hierarchii piłkarskiej. Dalszy ciąg tej drogi, na której piłkarze, trenerzy, działacze i kibice królewskich musieli przeżyć gorycz szeregu niepowodzeń, opisuje rozdział drugi. To właśnie z niego czytelnik może dowiedzieć się, dlaczego Real pod wodzą jednego z najlepszych trenerów świata, jakim jest Jose Mourinho, wygrał zaledwie trzy trofea. Nie był to szczyt marzeń tych wszystkich, których wymieniłem w poprzednim zdaniu. Większość upatruje przyczyn takiego stanu rzeczy w historycznej formie i składzie Barcelony, ale nie jest to cała prawda. O tym właśnie pisze Orłowski.

Rozdziały trzeci i czwarty dotyczące ery Cristiano Ronaldo, moim zdaniem, powinny być trzecią częścią książki, lecz autor miał tutaj inny zamysł. Wspomniane rozdziały traktują o zwycięstwach królewskich w Lidze Mistrzów w latach 2014–2017 – okresie, w którym trzon drużyny stanowili w większości ci sami piłkarze, zmieniali się jedynie trenerzy. Od mocnego wejścia rozpoczął Włoch Carlo Ancelotti, który już w pierwszym sezonie zdobył upragnioną Decime, ale niepowodzenia z następnej kampanii doprowadziły do jego zwolnienia, co w książce zostało skwitowane stwierdzeniem „Włoch zrobił swoje, Włoch musi odejść”. Ostatni rozdział rozpoczyna krótki epizod Rafy Beniteza, przechodząc płynnie do Realu Zinedina Zidane.

Podsumowując, najnowsza książka L. Orłowskiego to pasjonująca lektura nie tylko dla fanów królewskich, ale wszystkich zainteresowanych piłką nożną. Tych pierwszych może ona jednak nie zadowolić, gdyż nie jest lukrowanym peanem na cześć „nowożytnej” historii Realu Madryt, ale pełną obiektywizmu opowieścią, w której zaglądamy za kulisy funkcjonowania madryckiego zespołu, zarówno od strony organizacyjnej, jak i tej ważniejszej – sportowej. Jej dużym plusem jest też barwny i przystępny język. Całość dodatkowo została wzbogacona kolorową wkładką ze zdjęciami, bibliografią oraz krótkim opisem kibiców Realu.

 

Plus minus:

Na plus:

+ płynna narracja

+ przystępny język

+ duża wiedza autora

+ ciekawa szata graficzna

+ kolorowa wkładka ze zdjęciami

+ szerokie spektrum poruszanych wątków

+ obiektywizm autora

+ wyczerpanie tematu

Na minus:

- brak indeksu osób i nazw

- brak statystyk z poszczególnych rozgrywek

- oprawa ze skrzydełkami

 

Tytuł: Real Madryt. Królewska Era Galacticos

Autor: Leszek Orłowski

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65836-40-3

Liczba stron: 482

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Iwona Górnicka

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz