„Atomowa tarcza Rosji. Strategiczne wojska rakietowe” – M. Depczyński – recenzja


Trudno wyobrazić sobie armię rosyjską bez wojsk rakietowych. Od czasu ich sformowania za Nikity Chruszczowa stopniowo zyskiwały coraz większe znaczenie. Apogeum rozrostu to okres końcowych rządów Leonida Breżniewa. Od tamtej pory pełnią funkcję czołowego komponentu sił zbrojnych i „straszaka” w świecie zachodnim. Przedstawienia dziejów wojsk rakietowych ZSRR/Rosji podjął się Marek Depczyński.

Marek Depczyński jest oficerem Wojska Polskiego w stopniu podpułkownika. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Rozpoznania Wojskowego i Walki Radioelektronicznej Akademii Sztuki Wojennej. Szersze grono zna go jednak z działalności pisarskiej. Na polskim rynku wydawniczym jest już kilka książek autora, m.in. Pretorianie Putina. Wojska powietrznodesantowe Federacji Rosyjskiej, Rosyjskie siły zbrojne od Milutina do Putina. Teraz wydawnictwo Bellona oddało do rąk czytelnika kolejną publikację jego autorstwa pt. Atomowa tarcza Rosji. Strategiczne wojska rakietowe.

Patrząc na książkę przez pryzmat autora można mieć pewność, że będzie to literatura naukowa. I w tym przypadku intuicja mnie nie zawiodła. Książka jest typową syntezą dziejów Strategicznych Wojsk Rakietowych Związku Radzieckiego i Rosji. Autor swój wywód wyprowadza od genezy rakiet radzieckich, czyli niemieckiej broni rakietowej, na której Sowieci wzorowali się. Kolejne rozdziały M. Depczyński poświęca na omówienie rozwoju tych wojsk na przestrzeni dziejów od 1959 r. do czasów współczesnych. Nie pomija przy tym omówienia kwestii wpływu na modernizację ważnych wydarzeń historycznych, np. kryzysu kubańskiego czy układów o ograniczeniu zbrojeń. Nadmienić warto, że tym ostatnim poświęca wiele miejsca, analizując, jak bardzo wpłynęły na rozwój broni rakietowej i w jak dużym stopniu przyczyniły się do ograniczenia jej produkcji.

Naukowiec z Akademii Sztuki Wojennej zajął się chyba wszystkimi rakietami, jakie kiedykolwiek były na wyposażeniu wojsk naszego wschodniego sąsiada. Jednakże nie jest to jedyny problem, nad którym pochyla się autor. Biorąc pod uwagę dość dobry dostęp w Internecie do informacji na temat rakiet (z pewnym zastrzeżeniem, że nie aż tak szczegółowych, jak w recenzowanej książce), to na szczególną uwagę zasługuje omówienie systemów dowodzenia, struktur tychże wojsk, wpływu technologii hitlerowskiej na rozwój rakiet w ZSRR czy nawet samych ładunków wybuchowych w głowicach i systemy ich zwalczania. Praca nie jest pozbawiona bibliografii i przypisów, za co wielki plus. Co prawda, ta pierwsza mogłaby być bardziej bogata, ale podkreślić trzeba, że M. Depczyński wykorzystał w największym stopniu literaturę obcojęzyczną, w tym też rosyjską.

Przechodząc do warstwy wizualnej, to książka wydana została w miękkiej oprawie, co jednak nie przeszkadza, ponieważ okładka nie zawiera wielu szczegółów – widnieje na niej współczesna rosyjska kołowa wyrzutnia rakiet. Z kolei tekst publikacji jest okraszony dużą liczbą fotografii, co pomaga zwizualizować sobie, o czym pisze autor. W odbiorze pomagają także umieszczone schematy np. ze wzrostem liczby głowic w kolejnych latach, czy przedstawiających strukturę wojsk rakietowych.

Publikacja niestety nie jest dla każdego. A to dlatego, że M. Depczyński podaje bardzo dużo szczegółów, jak: wymiary rakiet, ich nazwy wraz z oznaczeniami, siły głowic, moce silników itd. Czyni to książkę trudną w odbiorze dla „zielonego” w tym temacie czytelnika, a czasami nawet nużącą. Jednakże Atomową tarczę Rosji oceniam wysoko, ponieważ autor w zamyśle skierował ją raczej do szczególnego kręgu odbiorców, tj. znawców i „fanów” tematyki militarnej. Na pochwałę zasługuje też wydawnictwo, które po długoletnim spadku formy, powraca na szczyt. Jeżeli trwający trend się utrzyma, to Bellonę będzie można uznać za najlepszego wydawcę literatury militarno-historycznej na polskim rynku.

Atomową tarczę… polecam historykom wojskowości, żołnierzom, fanom militariów oraz wszystkim innym zainteresowanym powyższą tematyką.

Plus minus:
Na plus:
+ synteza historii wojsk rakietowych w ZSRR/Rosji
+ napisana przez profesjonalistę w tej dziedzinie
+ pochylenie się nad faktami mniej znanymi lub zupełnie nieznanymi, jak np. systemy dowodzenia czy zastosowane głowice
Na minus:
- bardzo szczegółowa, co może powodować trudności w odbiorze

Tytuł: Atomowa tarcza Rosji. Strategiczne wojska rakietowe
Autor: Marek Depczyński
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-11-15206-9
Liczba stron: 374
Okładka: miękka
Cena: 36,90 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak
Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz