DO WYGRANIA: „Kapetyngowie. Królowie Francji 987–1328”


Nakładem Wydawnictwa Astra ukazała się książka Kapetyngowie. Królowie Francji 987–1328. W naszym konkursie możecie wygrać egzemplarz tej ciekawej pozycji.

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie jednego egzemplarza książki Kapetyngowie. Królowie Francji 987–1328 należy w terminie do 26 grudnia 2017 r. poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

 1. Jak nazywał się król Francji z dynastii Kapetyngów, który zasiadał na tronie w latach 1284-1305?

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: konkursy@historia.org.pl. Ponadto by wziąć udział w konkursie zapisz się do naszego newslettera i koniecznie potwierdź rejestrację klikając w przychodzącego linka (rzadko, ale czasem trafia do ofert/spamu). Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Szczegóły znajdziesz w ramce na dole strony.

TUTAJ możesz zobaczyć wszystkie aktualnie trwające konkursy, które organizujemy. Natomiast wyniki opublikujemy na tej stronie.

Nagrody

Egzemplarz książki Kapetyngowie. Królowie Francji 987–1328, która ukazała się nakładem wydawnictwa Astra.

O książce

W 987 r., po śmierci ostatniego władcy z dynastii Karolingów, francuscy lordowie wybrali na króla Hugona Kapeta. Zapoczątkował on dynastię, która rządziła Francją do 1328 roku. Podczas jej rządów postępował proces scalania francuskich terytoriów i wzmacniania władzy królewskiej, którego kulminacja nastąpiła za rządów Filipa II Augusta oraz Ludwika IX Świętego. Autor w kompleksowy sposób opisuje średniowieczną Francję, poświęcając uwagę zarówno systemowi zarządzania państwem, kwestiom dynastycznym, jak i relacjom z Kościołem. Narrację ubarwiają cytaty z tekstów źródłowych, dobierane w sposób świadczący o dużym poczuciu humoru autora.

Tytuł: Kapetyngowie. Królowie Francji 987–1328 
Autor: Jim Bradbury
Wydawnictwo: Astra
Liczba stron: 600
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-652-8035-0
Data premiery: 2017
Cena: 59,99 zł


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

5 komentarzy

 1. Bartosz Morąg pisze:

  W pytaniu jest błąd (albo co najmniej niezbyt fortunne sformułowanie) - podane daty nie odnoszą się do panowania żadnego króla Francji, a do królestwa Nawarry, której tron osoba, o jaką się pyta, rzeczywiście zajmowała w tych latach, choć jedynie „iure uxoris” (z prawa żony).

 2. Andrzej pisze:

  Szanowny Bartoszu coś chyba nie tak. W 1328 roku zmarł Karol IV Piękny król Francji, po nim tron objął jego wujeczny brat Filip VI ale to już byli Walezjusze.

 3. Bartosz Morąg pisze:

  Szanowny Andrzeju - ja pisałem o datach w pytaniu (1284-1305).

 4. Andrzej pisze:

  Nie wiem czy się dobrze rozumiemy.
  1305 rok jest to data śmierci żony Filipa IV Pięknego, Joanny I królowej Nawarry. Jednak królowie Francji nosili tytuł króla Nawarry do 1328 roku. Trochę upraszczam bo sprawa jest dość skomplikowana, ale we Francji panował zwyczaj że opiekun małoletniego władcy nosił dożywotnio tytuł tego młodocianego. I tak po śmieci żony Filipa Pięknego tron Nawarry przeszedł na jej syna Ludwika, (przyszłego Ludwika X), ponieważ był małoletni to jego ojciec, Filip IV, jako jego opiekun, uzyskał tytuł króla Nawarry.

  Kiedy Ludwik X zmarł to tron Nawarry przeszedł na jego córkę, Joannę II bo w Nawarze mogły dziedziczyć kobiety. Ponieważ Joanna II była również małoletnia to opiekę nad nią przejął Filip V król Francji jako jej wuj i tym samym dożywotnio uzyskał tytuł króla Nawarry. Po nim przejął to jego brat Karol IV. Kiedy Karol IV zmarł w 1328 roku to w wyniku jakichś politycznych targów ogłoszono że Joanna II jest pełnoletnia i obejmuje tron osobiście ale tym samym następca Karola IV, Filip VI już nie był jej opiekunem a zatem nie był już królem Nawarry. W ten sposób królowie Francji na jakieś 250 lat przestali się tytułować królami Nawarry. Tak było do końca Walezjuszy. Później, z uwagi na pewne okoliczności, tego tytułu używała dynastia Bourbonów.

  A tak nawiasem mówiąc to owa Joanna II Nawarska odegrała w historii wcale nie mniejszą rolę niż Izabella.
  POZDR.

 5. Bartosz Morąg pisze:

  Faktycznie, nie rozumiemy się, piszemy o zupełnie innych sprawach, ale też nie ma sensu dalej to ciągnąć.

Zostaw własny komentarz