Spotkanie: ”Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu.“ - zaproszenie


Fundacja im. Janusza Kurtyki we współpracy z Klubem Ronina organizuje spotkanie poświęcone ponownemu wydaniu monografii prof. J. Kurtyki pod tytułem: ”Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu.“ Wydarzenie odbędzie się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie 15 stycznia 2018 roku o godzinie 20.00.

Ta obszerna, licząca niemal 700 stron rozprawa to owoc ośmiu lat rozległych i żmudnych kwerend źródłowych prof. Kurtyki. Monografia obejmuje dzieje rodziny Tęczyńskich od jej wyodrębnienia się na przełomie XIII i XIV w. z rodu Toporów do lat 1470–1475. Autor nie tylko odtworzył fakty genealogiczne rodu Tęczyńskich, ale przedstawił losy rodziny możnowładczej na tle dziejów politycznych Polski średniowiecznej, szczególnie uwzględniając rolę polityczną Tęczyńskich. Przedstawiona wizja polityki wewnętrznej i zagranicznej w okresie późnego średniowiecza imponuje rozmachem opisu i szczegółową rekonstrukcją
wydarzeń politycznych. Gośćmi spotkania podczas którego odbędzie się debata poświęcona powyższej publikacji będą: prof. Wojciech Fałkowski, prof. Sławomir Gawlas oraz Zuzanna Kurtyka.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz