Korona Królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 21-30 historycznej telenoweli TVP


Korona Królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. Produkcja jest zaplanowana na 68 odcinków mających po 30 minut.

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 21
(czwartek 1 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Król chce zawrzeć rozejm z Brandenburgią. Popada przez to w kolejny konflikt z biskupem Grotem i pomimo braku wsparcia z jego strony, konsekwentnie dąży do celu. Kazimierz w podziękowaniu za zasługi, nadaje swoim doradcom tytuły: Jasiek zostaje mianowany kasztelanem małogoskim, a Niemierza ochmistrzem dworu. Jadwiga zaprasza do Sącza Katarzynę Pilecką, gdzie dużo rozmawiają o Annie. Elżbietka i Kundzia dorastają, są ciekawe świata, dlatego na polecenie ich matki, Helena uczy je nowych umiejętności.

Korona Królów odcinek 22
(poniedziałek 5 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz pragnie wzmocnić swoje państwo, dlatego myśli o budowie nowych zamków. Egle ostrzega królową przed zdradą kogoś z jej bliskich, czym niepokoi Annę. Jadwiga z przyjaciółką planują odnaleźć Arunasa i w ten sposób pogrążyć Annę. Po powrocie na zamek, Katarzyna wypytuje kucharkę litewsk o rycerza z Litwy. Królowa pod wpływem przeczuć Egle oraz manipulacji Katarzyny wyrzuca Gabiję z dworu za plotkowanie na jej temat.

Korona Królów odcinek 23
(wtorek 6 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu rycerza Niemierzy i dwórki królowej - Cudki. Ojciec dziewczyny, Pełka z Sieciechowa, przekazuje córce medalion po jej zmarłej matce. Tymczasem Helena próbuje uwieść Kazimierza. Władca z trudem odrzuca jej zaloty. Niebawem dziewczyna zostaje zhańbiona przez dwóch mężczyzn. Książę świdnicki Bolko przekazuje królowi informację o śmierci jego siostry Kunegundy.

Korona Królów odcinek 24
(środa 7 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Po śmierci córki Jadwiga przechodzi załamanie nerwowe. Zaniepokojeni jej stanem Kazimierz i Bolko postanawiają przewieźć ją na Wawel. Okazuje się, że książę świdnicki dwukrotnie wysłał gońców z wiadomością o śmierci matki, ale nigdy nie dotarli do Krakowa. Anna dowiaduje się o spisku teściowej. Do zamku przybywa Mikołaj Ligęza, syn podczaszego, którego otruto. Król powierza mu urząd po ojcu.

Korona Królów odcinek 25
(czwartek 8 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz w obawie o wojnę z Czechami i Brandenburgią rozważa rozbudowę zamków na granicach. Zniknięcie gońców Bolka potwierdza jego przypuszczenia o rosnącym zagrożeniu. Podejrzenie pada na Luksemburczyka, który nadal tytułuje się królem. Anna wspiera męża w trudnych chwilach i pomaga teściowej wrócić do zdrowia.

Korona Królów odcinek 26
(poniedziałek 12 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Król wysyła zaufanego rycerza Pełkę z tajną misją. Obiecuje, że zaopiekuje się jego piękną córką Cudką. Anna dowiaduje się, że ktoś na dworze zaczyna intrygować przeciwko niej. Jakie decyzje podejmie? Kucharka Gabija poznaje Karczmarza.

Korona Królów odcinek 27
(wtorek 13 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Król w obliczu rosnącego zagrożenia kraju, pilnie potrzebuje pieniędzy. Jadwiga, ku zdumieniu otoczenia, zaczyna się dziwnie zachowywać. Katarzyna Pilecka w czasie poszukiwań Arunasa zostaje napadnięta, a jej pacholek zabity.

Korona Królów odcinek 28
(środa 14 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Egle w tajemnicy przed królową spotyka się z Arunasem. Dwórka zwraca się do niego z prośbą, na co chłopak przedstawia jej swój plan. Spowiednik królowej - dominikanin Wojciech - zauważa nietypowe zachowanie jednej z dwórek. Ostrzega przed nią królową. Czy Anna go posłucha?

Korona Królów odcinek 29
(czwartek 15 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz otrzymuje list z żądaniem okupu w zamian za wypuszczenie Katarzyny Pileckiej z niewoli. Udaje mu się zorganizować potrzebne pieniądze. Wysyła swojego zaufanego rycerza. Podczas spotkania z szantażystami dochodzi do nieszczęśliwego wypadku.

Korona Królów odcinek 30
(poniedziałek 19 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Porwany rycerz wykazuje się wielką odwagą. Niestety, płaci za to wysoką cenę. Anna niedobrze znosi ciążę, źle się czuje. Sytuacji nie ułatwia wiadomość o śmierci Arunasa.

Streszczenie następnych 10 odcinków dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

20 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  Gzie są następne odcinki miały być od 21-30 ‚a jest tylko 21

 2. zwierzyniecki pisze:

  portal wp.pl/jak zwykle najlepiej poinformowany!/postawił zarzut serialowi,że nie pokazano jak „Kazimierz utopił księdza’;król panował ponad 30 lat;w serialu jeszcze nie było koronacji/1333/;Aldona jeszcze pełna zycia choć umrze młodo;biskupem krakowskim jest Jan Grot/Gonera/;sprawa ks.Baryczki,który doręczył królowi ekskomunikę od biskupa Bodzanty/to następca bp.Grota/-i „napomniał„Kazimierza tak ostro,że wywołał oburzenie otoczenia króla,co skończylo się dla księdza tragicznie-to rok 1349-kilkanaście lat pózniej niż wydarzenia ktore oglądamy aktualnie...Kazimierz miał już 2-gą żonę Adelajdą Heską niestety bezpłodną,„odseparowaną” na zamku w Zarnowcu;co ciekawe Kościół nie wykorzystał sprawy smierci księdza jako męczeństwa/tak jak np.sw.biskupa Stanisława/;Król jako ekspiację ufundował kilka kościołow;w tym sw.Katarzyny/Augustianów-stoi do dziś! w założonym przez siebie miesćie Kazimierzu-obecnie dzielnicy Krakowa!

 3. Ewa pisze:

  Kochani realizatorzy serialu! Nie przejmujcie się głosami krytyki. Lud jak zwykle głosuje nogami a dzisiaj kliknięciami. Serial wejdzie do historii polskich filmów historycznych czy tego chcą uczeni recenzenci czy nie. Tak jak wszedł do historii serial o losach królowej Bony ze sławną rolą A. Śląskiej.Dziękuję Wam, za waszą pracę, za wizję czasów Kazimierza Wielkiego. Cenię, szczególnie tę koncepcję realizacyjną, która strąca władców z koturnowości i czyni z nich postacie bliskie nam w swojej emocjonalności - niezmiennej kondycji ludzkiej.

  • zwierzyniecki pisze:

   zwłaszcza,że od lat/ilu?/nie mieliśmy filmu historycznego;„Królowa Bona„była bardziej’historyczna’jako film-to czasy póżniejsze-były oryginalne wnętrza i dużo więcej historycznych wiadomości,niz okres Kazimierza/ponad 2 wieki wcześniejszy/...„Korona...”to inna konwencja/telenowela dla prawie masowego odbiorcy...bardzo potrzebna,przy obecnym poziomie historii w szkołach,stanie czytelnictwa;zainteresowanie historią/własną,polską/ jakie już wywolała to objaw pozytywny;a rozpętana dyskusja,wręcz temu sprzyja...ilu ludzi dyskutuje n.t.telenoweli fantasy o szpitalu w Leśnej Górze?

 4. adaś pisze:

  super film, gratuluję realizatorom

 5. Rob Roy pisze:

  Bynajmniej, super film to nie jest. Najsłabsze są dialogi.

 6. Regina pisze:

  Napiszę to samo co Ewa„Kochani realizatorzy serialu! Nie przejmujcie się głosami krytyki”!
  Komu nie podoba się serial to niech go nie ogląda i nie marudzi!
  Z ogromną przyjemnością oglądam ten serial.
  Żałuję jedynie, że emitowany jest tylko cztery razy w tygodniu a odcinki są bardzo krótkie 🙁

 7. celina pisze:

  podoba mi sie film chociaz jest w ten sposob przedstawiony krol kazimierz

 8. Ania pisze:

  Serial jest bardzo ciekawy. Jako nauczyciel i wychowawca młodego pokolenia cieszę się, że dzięki niemu wiele młodych i tych trochę starszych widzów pozna kawałek historii. Dużo bardziej atrakcyjny sposób niż mechaniczne zapamiętywanie faktów podanych w podręczniku do historii. Jak było naprawdę, tego nikt nie wie i się nie dowie. Dzięki za serial.

 9. elo pisze:

  Super XD LOL

 10. stan 60 pisze:

  swietny film mozna bylo rozszezyc troszke dialogiza malo szerszej prawdy onaszej historistanowczo za krutkie odcinki

 11. Nela pisze:

  telenowela podoba mi się bardzo ‚ponieważ potrzebujemy trochę historii . Wiadomym jest że tak naprawdę nikt z nas nie wie jak było ‚ale odrobina wyobraźni i może fantazji jest nam potrzebna .

 12. Marta pisze:

  Podobno jest tam wiele zakłamań historycznych ... być może. Jednak oglądam ten film z wielkim zainteresowaniem ... może jest słaby pod względem dialogów, strojów ... ale no coś w sobie ma, ze czeka się na następny odcinek. Lubie film i mimo fali krytyki, gratuluję realizatorom 🙂

 13. Antonina pisze:

  Bardzo interesujący i ciekawy serial!
  Z całą rodziną oglądamy powtórki w internecie.

 14. Barbara pisze:

  Mnie się bardzo podoba. Prosto, miło i wciąga. Co do krytyki na temat prawdy historycznej , to najbardziej oburza samych historyków raczej. Mnie przeciętną osobę, nie bardzo interesuje, że modlitwa „ Zdrowaś Mario„ została wprowadzona znacznie później, lub że paprykę przywiózł Columb 200 lat po Kazimierzu.Gdyby nie takie błędy nawet bym o tym nie pomyślała, a przez nie mam okazję się dowiedzieć i zapamiętać. Chcecie krytykujcie, ale bez zajadłości lecz tylko dla zapamiętania prawdy. Uważam , że ten serial będzie mentalnie jak disco polo. Nikt nie zna, nie ogląda ale wszyscy znają słowa. Wylane wiadra pomyj i krytyki a Zenek ma się świetnie ;). Życzę sukcesów , nie odpuszczajcie i róbcie swoje z każdym odcinkiem solidniej. Pozdrawiam.

 15. zdzisława pisze:

  korona królów podoba mi się bardzo i już czekam na seriale o następnych władcach Polski jak to obiecał pan Kurski.

 16. Bogusława. pisze:

  Na złość nieprzychylnym opiniom zaczęłam serial oglądać - i jestem bardzo zadowolona 🙂 Bardzo potrzebne są filmy o historii Polski, bo takich praktycznie nie ma, nigdy za wiele. Mądre, prawdziwe, no i nasze, polskie. Jedynie życzyłabym twórcom pokazania więcej wnętrz wawelskiego zamku oraz nieco dłużej trwających odcinków. Dziękuję, gratuluję i proszę o dużo, dużo więcej. Pozdrowienia dla całej wspaniałej ekipy oraz twórców tego pięknego serialu 🙂

 17. Janusz pisze:

  Serial OK i takich potrzeba, ale mowa aktorów nie do przyjęcia, brak rozumienia słów, trzeba się domyślac. Zróbcie koniecznie podkład pisemny i to jak najszybciej, bo oglądalność spadnie.

Zostaw własny komentarz