Korona Królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 31-40 historycznej telenoweli TVP


Korona Królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. Produkcja jest zaplanowana na 84 odcinków trwających po 30 minut.

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 31
(wtorek 20 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Jasiek kłóci się z Heleną, co doprowadza ją do rozpaczy. Nieszczęśliwa dwórka zaczyna dziwnie się zachowywać. W tajemnicy przed wszystkimi, podejmuje bardzo złą decyzję.

Korona Królów odcinek 32
(środa 21 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Cały dwór jest poruszony zniknięciem królewskich dzieci. Kazimierz osobiście rusza na poszukiwania córek, ukrywając przed wszystkimi swoje przerażenie. Pełka szuka zaginionych posłańców Bolka.

Korona Królów odcinek 33
(czwartek 22 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz podejmuje decyzję o ukaraniu dwórki. Spotyka się to z dużym sprzeciwem jego doradców. Jasiek odkrywa okrutne fakty.

Korona Królów odcinek 34
(poniedziałek 26 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Król planuje budowę kolejnych zamków. Z powodu braku wystarczających pieniędzy w skarbcu, decyduje się na pożyczkę od Żyda - Lewka, miejscowego lichwiarza. Ten kontrowersyjny pomysł napotyka na przeszkody. Egle ma złe przeczucia.

Korona Królów odcinek 35
(wtorek 27 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Król jest wściekły na Janka, że nie odpuszcza w sprawie Heleny i podważa jego decyzję. Królowa nadal jest bardzo słaba, sprzeciwia się metodom, jakimi leczy ją Egle. Dwórka jest urażona, czuje się niepotrzebna na Wawelu.

Korona Królów odcinek 36
(środa 28 lutego, godz. 18:30 TVP1)

Egle, w tajemnicy przed królową Annę, pod osłoną nocy opuszcza zamek. Na Wawelu pojawia się krewna kanclerza, Machna. Elżbietka i Kundzia są nią zachwycone. Biskup Grot spotyka się z Nekandą - doradcą króla, który dla swoich prywatnych korzyści, zaczyna donosić o planach Kazimierza. Pobity i zmaltretowany Pełka jest przetrzymywany w lochu na czeskim zamku.

Korona Królów odcinek 37
(czwartek marca, godz. 18:30 TVP1)

Anna czuje się winna z powodu nagłego odejścia Egle z Wawelu. Kazimierz, chcąc okazać wsparcie smutnej żonie, wysyła gońców na poszukiwanie dwórki. Wzbudza tym ogromny gniew Jadwigi, która w efekcie podejmuje niespodziewaną decyzję. Tymczasem Pełka jest torturowany przez czeskich strażników. Czy pozostanie lojalny wobec króla?

Korona Królów odcinek 38
(poniedziałek  marca godz. 18:30 TVP1)

Król podpisuje układ przedłużający rozejm z zakonem. Anna jest rozdrażniona z powodu przedłużającej się nieobecności Egle. Swoją złość wyładowuje na nowej dwórce i na Katarzynie, którą oskarża o snucie intryg na dworze. Gabija postanawia opuścić Karczmarza i wyruszyć z Egle w podróż powrotną na Litwę.

Korona Królów odcinek 39
(wtorek marca, godz. 18:30 TVP1)

Król zaczyna się domyślać, że jego zaufany- Nekanda donosi biskupowi Grotowi o jego planach. Kazimierz coraz więcej uwagi poświęca Machnie, co dostrzega jego żona- Anna. Na Wawelu pojawia się Giovanni, który ma nauczyć królewskie dzieci tańca. Niespodziewanie na samotnie wędrujące Gabije i Egle, ktoś napada...

Korona Królów odcinek 40
(środa marca, godz. 18:30 TVP1)

Nieoczekiwane odkrycie Aldony ma swoje przerażające konsekwencje, dla wszystkich. Król żałuje tego co się wydarzyło. Egle i Gabija przyprowadzają związanego napastnika na zamek. Okazuje się, że mężczyzna ma coś ważnego do przekazania. Kucharka litewska oddaje Cudce krzyżyk należący do Pełki. Dziewczyna jest zrozpaczona na myśl, że już nie zobaczy ojca żywego.

Streszczenie następnych 10 odcinków dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

36 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  Brdzo mi się podoba:)

 2. Ja pisze:

  Mi też się podoba, zaczęłam interesować się historią 😉

  • zwierzyniecki pisze:

   nieco zapomiany polski pisarz I.J.Kraszewski-jest autorem 29cio tomowej serii opowieści historycznych zatytułowanej „z dziejów Polski”;czasom panowania Kazimierza Wielkiego poświęcony jest tom p.t.„Król chłopów”...też może służyć jako scenariusz filmowy;sporo przypisów-pozwalających na „rozszyfrowanie” postaci historycznych;kto jest kim....to są wydawnictwa z czasów PRL/bo teraz Kraszewskiego u nas nie wznawiają/....ale dostępne w kazdej bibliotece....natomiast Kraszewski jest wydawany na Litwie;bo dużo jego historycznych książek zwiazanych jest z Wilnem,z ks.Witoldem,z Wlk.Ksiestwem Litewskim

 3. kj pisze:

  fajny, szkoda że takie krótkie są odcinki.

 4. Amelka pisze:

  A Anna urodzi?👶👶👶👶

  • zwierzyniecki pisze:

   królowa Aldona/Anna miał dwie córki;występują w serialu jako dziewczynki/na razie/Elzbietę-zostanie potem ksieżną pomorską- i Kunegungę....Anna zmarła w 1339r

 5. kerry pisze:

  Bardzo fajny serial , bardzo wciągający. Czekam na każdy odcinek jak w serialu kryminalnym. Trochę „bidna” scenografia i kostiumy. To bardzo istotny walor filmów historycznych

  • zwierzyniecki pisze:

   tak,ale to konwencja telenoweli dla masowego odbiorcy;to przewaznie „tasiemce’-więc „troska” o koszty;dużo dialogów i ujęć we wnętrzach;brak plenerów,oprócz wątków historycznych,postacie fikcyjne-dla urozmaicenia akcji,także wydarzenia domniemane/czasem kryminalne/dla wywołania’sensacji’...i tak/jak na telenowele/sporo plenerów;Bobolice-odgrywają Wawel-bo ówczesny był inny niz obecnie;Inowłodz pełni role Tyńca,a Malbork będzie miejscem zjazdu monarchów w Wyszehradzie....

 6. Celia pisze:

  No właśnie jestem ciekawa 🙂 bo w kronikach nic nie wspominają o trzecim dziecku ani o poronieniu. Może troszkę do koloryzują jej historię 🙂

  • kasia pisze:

   może

  • francopilot pisze:

   w kronikach o Annie nie ma zbyt wiele;nie ma nawet dokładnego roku urodzin;J.Długosz pisał o niej„niewiasta uczciwa,z mężem i królem w zgodzie żyła”...jej obyczajowość-inną niż u polskich kobiet-wyjasniał wychowaniem przez’pogańskich rodziców”

 7. marcelina pisze:

  fajny film.mnie też się podoba

 8. angela pisze:

  fajny.tylko odcinki trochę za krótkie

 9. grazia pisze:

  mnie również się podoba,historia jest kanwą opowiedzianej fabuły.jaki budżet serialu takie kostiumy i scenografia,Czy aż tak to razi dyskutowałabym.Jeśli ktoś szuka prawdy historycznej to niech poszuka w bardziej poważnej literaturze a nie telenoweli.

 10. grazia pisze:

  mnie też się podoba,prawda historyczna jest fabułą opowiedzianej historii,doszukiwanie się zgodności historycznej w telenoweli to jakaś pomyłka.jaki budżet serialu taka scenografia i kostiumy ale czy aż tak razi dyskutowałabym

  • francopilot pisze:

   przy takiej konwencji/telenowela/i „codziennych” odcinkach dla masowego odbiorcy liczy się „akcja’,liczne wątki i te historyczne,ale także sensacyjne,obyczajowe czy wręcz kryminalne;liczni„znawcy„dopisali;krytykują,że współczesny język,że kostiumy zbyt kolorowe,że scenografia nie taka/a jak wyglądał Wawel-wtedy?/podobno serial POdzielił widzów?tych co oglądają nie „podzielił”,a ci co nie oglądają?...ich wybór!akcja „trzyma sie” historii...choć są ”odstępstwa,pewne przesuniecia czasowe;ale o ‚szczegółach’z tamtych czasów nie ma zbyt licznych świadectw!

 11. krys pisze:

  Ja też z żoną chętnie oglądam.

 12. POLA pisze:

  Bardzo interesujący serial, ale najważniejsze .że polski i o naszej (może trochę fabularyzowanej historii,ale to nie przeszkadza)historii a nie o Turkach czy innej nacji.Nie jestem z PIS a mimo to serial mi się podoba.Słyszałam bardzo niepochlebną wypowiedź aktorki Warnke tej od Vegi, że scenografia i kostiumy ubogie no i poziom ogólnie niski--no i porównując z jej twórczością u Vegi to ręce i nie tylko opadają.Jak można być tak bezkrytycznym w stosunku do granych ról w specyficznej twórczości...

  0

  • francopilot pisze:

   a oglądalnosć duża-większa od „doskonałych’ produkcji Polsatu....a aktorzy i aktorki to zazdrosne towarzystwo;konkurencja duża,a taka „codzienna” produkcja to i stały dochód i ciągła oglądalnosć,a więc i popularnosć....ale nie dla każdego,ci co nie chcieli grać,lub ich nie chciano-muszą krytykować-przynajmniej są słyszani,choć nie oglądani....zawsze cos!

 13. Bilbo pisze:

  Akurat kostiumy w „Koronie królów” są bardzo fajne.

 14. lila pisze:

  Super.Iudało się zrobić polski serial historyczny. To jest to na co czekałam. Może uda się zrobić dłuższe odcinki.

 15. francopilot pisze:

  nawet „zaprzyjażniony” derOnet zapowiada poszczególne odcinki,a Fakt/dasBild/ ”podnieca’ czytelników tym,że aktorki kłócą się na planie....

 16. aga pisze:

  Królowa Anna gra bardzo dobrze. Proszę jej tak nie krytykować.To jest czysta zazdrość. Niech się Anna tą krytyką aż tak nie przejmuje i robi swoje.

 17. Lidia pisze:

  Nie ma znaczenia czy fabuła pokrywa się z faktami historycznymi.Film jest bardzo interesujący a role świetnie grane.Przypuszczam ‚że nie jeden sięgnie po książki. Polecam książki Karola Bunscha

  • francopilot pisze:

   ale fabuła,pokrywa się z historią w odniesieniu do postaci historycznych;niektóre „wydarzenia” sa w serialu bardziej rozbudowane niż wynika to ze żródeł,ale wymaga tego’akcja„filmowa;wiadomo,że królowa Anna urodziła 2 córki i zmarła w 1339;po jej koronacji/1333/ królowa matka,przeniosła sie do Sącza-ziemia sądecka była jej„oprawą wdowią”;miala tam swój dwór,potem wstąpiła do s.s.Klarysek-gdzie zmarła w1339/klasztor założyła tam jej ciotka sw.Kinga/;czy powracała do Krakowa?w filmie-tak,w rzeczywistości-nie wiemy...oczywiście,że’znawcy”będa sie czepiać,ale jakie to ma znaczenie?

 18. maria pisze:

  super wciagajacy film

 19. Anonim pisze:

  Zniknęły sobotnie powtórki ! Dlaczego ?

  • francopilot pisze:

   szkoda,choć pojawiły się w każdym następnym dniu/czyli od wtorku do piątku/ o 14,45;zestaw sobotni był korzystniejszy dla tych co pracują w tygodniu

 20. Egle pisze:

  O co chodzi tej cholerze Pileckiej? Zastanawiam się nad tym od pierwszego odcinka z jej udziałem.

 21. Ewa pisze:

  Czy wiadomo dlaczego nie ma powtórek serialu w soboty , ukazywały sie bardzo krótko. Osoby pracujące nie zawsze mają możliwość i czas aby oglądać serial o godz. 18.30. Emisja ponowa wszystkich odcinków (nadawanych w danym tygodniu) w jednym bloku sobotnim zwiększyłaby zdecydowanie oglądalność serialu

 22. hera pisze:

  Jedno zastrzezenie.Odcinki są zbyt krótkie a dalsze losy nieskładne.A tak na marginsie to Kazik chyba sie na sultanach wzorowal ze tyle kobiet mial...

Zostaw własny komentarz