Izrael odpowiada na polską ustawę. Zaprzeczenie lub minimalizowanie informacji o pomocy nazistowskim Niemcom będzie przestępstwem


Członkowie izraelskiego parlamentu przygotowują odpowiedź na polską ustawę o IPN. Chcą karać za negowanie lub umniejszanie udziału ludzi w pomocnictwie Niemcom w zbrodni Holokaustu.

Kneset podczas obrad / fot. CC BY 2.5

Ponad połowa z liczącego 120 deputowanych Knesetu już zadeklarowała poparcie dla projektu ustawy wprowadzającej sankcje karne za zaprzeczanie lub umniejszanie udziału ludzi w niemieckiej zbrodni Holokaustu. Wśród 61 parlamentarzystów są przedstawiciele różnych ugrupowań - informuje The Jerusalem Post.

Prawo jest określane jako odpowiedź na polską ustawę, które ma karać za publicznie i wbrew faktom przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Ponadto zmieniona ustawa zapewniłaby pomoc prawną wszystkim ocalałym z Holokaustu i wychowawcom, którzy zabierają studentów do obozów śmierci, którzy mogliby się spotkać z zagranicznymi procesami sądowymi, ponieważ opowiadali o tym, co wydarzyło się w czasie Holokaustu.

Zdaniem Itzik Shmul z Uniii Syjonistycznej „Wielu Polaków i wielu innych słyszało, znało i pomagało w nazistowskiej maszynie eksterminacji (...) Polska próba przepisania historii i zamknięcia ust ocalałych z Holokaustu jest odważna, szokująca i nikczemna. Nie pozwolimy współpracownikom ukryć się za nazistami i zaprzeczyć ich historycznej odpowiedzialności. ”

Źródło: jpost.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Izrael desperacko broni swojej wyjątkowej roli jako głównej, a czasami się wydaje, że chyba i jedynej ofiary zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej. Wprawdzie Żydzi mieli Holocaust, ale Polacy też przeżyli podczas wojny swoją hekatombę. Żydzi, niestety, nie chcą się z tym zgodzić, i to jest bardzo bolesne, ale i bardzo smutne. Wielka szkoda.

  2. Boma pisze:

    „The law passed by the Polish government is severe and constitutes a brushing off of its own responsibility and a denial of Poland’s part in the Holocaust against the Jews,„ Katz said. ”In the balance between diplomatic considerations and moral ones, the choice is clear: preserving the memory of Holocaust victims over any other consideration.”http://www.jpost.com/Diaspora/Israel-Poland-crisis-deepens-as-Holocaust-bill-moves-forward-540498

  3. pol pisze:

    Ciekawe czy będą skazywać żydowskich pomocników Hitlera. Pewnie nie, bo uznają, że to prawo silniejszego do przeżycia.

Zostaw własny komentarz