Korona królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 41-50 historycznej telenoweli TVP


Korona Królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. Produkcja jest zaplanowana na 84 odcinków trwających po 30 minut.

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 41
(czwartek 8 marca, godz. 18:30 TVP1)

Stan zdrowia królowej nagle się pogarsza. Na Wawel przybywa tajemniczy mnich, który przywiózł dla Anny lecznicze zioła z Tyńca. Butrym zostaje poddany torturom. Do komnaty Ligęzy zakrada się postać w kapturze. Podczaszy ma poważne kłopoty.

Korona Królów odcinek 42
(poniedziałek 12 marca, godz. 18:30 TVP1)

Królowa Anna cudem unika śmierci. Ligęza odkrywa kto spiskuje przeciwko niemu i zaczyna się bronić. Cudka niespodziewanie dowiaduje się, gdzie jest przetrzymywany jej ojciec. Czy zdoła go jeszcze uratować? Machna musi ponieść konsekwencje swojego zachowania.

Korona Królów odcinek 43
(środa 14 marca, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz wysyła papieżowi list ze skargą na biskupa Grota. Konflikt między władcą, a duchownym zaostrza się. W dowód uznania - kucharka litewska zostaje ochmistrzynią na dworze królowej. Niemierza wyrusza w tajemnicy uwolnić Pełkę z niewoli. Anna odkrywa smutną prawdę.

Korona Królów odcinek 44
(poniedziałek 19 marca, godz. 18:30 TVP1)

Na dwór przybywa córka Spytka, Jagna, nowa dwórka królowej. Ma kłopoty z odnalezieniem się w zamkowych realiach. Tymczasem jej brat - Jasiek - nie chce opuścić bandy rozbójniczki Bałki Dunin. Niemierzy udaje się dotrzeć do Czech. Garncarz i przekupka przygotowują się do ślubu.

Korona Królów odcinek 45
(wtorek 20 marca, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz chce wydać Elżbietkę za margrabię brandenburskiego, co martwi Annę. Ponownie dochodzi między nimi do konfliktu. Niemierzę dręczą wyrzuty sumienia, przez co odsuwa się od Cudki. Córka Pełki czuje się osamotniona. Karczmarz przyjmuje pod swój dach Bogdana.

Korona Królów odcinek 46
(środa 21 marca, godz. 18:30 TVP1)

Rok 1335. Anna ma przed królem tajemnice. Tymczasem sekretarz Grota, Paszek zostaje pojmany i osadzony w lochu, za nie zapłacenie danin. Uwięzienie sługi, rozwściecza Grota. Jagna ma coraz większe powodzenie na dworze.

Korona Królów odcinek 47
(czwartek 22 marca, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz planuje wyjazd do Wyszehradu. Jest wściekły kiedy dowiaduje się, że Anna już nigdy nie urodzi mu syna. Pełka za swoje zasługi zostaje mianowany kasztelanem kaliskim. Biskup Grot organizuje najazd na zamek.

Korona Królów odcinek 48
(poniedziałek 26 marca, godz. 18:30 TVP1)

Delegacja polska dociera do Wyszehradu. Obrady okazują się burzliwe. Witautas, kupiec i krewny Gabiji, przywozi do Krakowa córkę Egle - Audre. Grot siłą chce uwolnić swojego siostrzeńca. Królowa wykazuje dużą odwagę i hart ducha.

Korona Królów odcinek 49
(wtorek 27 marca, godz. 18:30 TVP1)

Jasiek przedstawia swojej siostrze Jagnie - Bałkę Dunin i ich nowo narodzonego syna - Spytka. Rycerz wchodzi także w poważny konflikt z Gedkiem. W Wyszehradzie strażnicy odnajdują ciało martwego Kravarza. Podejrzenie pada na Pełkę. Czy to on zabił?

Korona Królów odcinek 50
(środa 28 marca, godz. 18:30 TVP1)

Na dworze pojawia się kuzynka biskupa Grota - Bożena Tęczyńska. Robi na wszystkich duże wrażenie, nawet wymagająca Aldona bardzo ją lubi. Gedko wiele ryzykuje i zostaje złapany. Aby się uratować, podejmuje decyzję, która może się okazać tragiczna w skutkach.

Streszczenie następnych 10 odcinków dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

46 komentarzy

 1. Teresa pisze:

  Po tylu latach doczekaliśmy się wreszcie polskiej, historycznej telenoweli. Brawo dla wszystkich, którzy to dzieło tworzą. Tak trzymać!

 2. julia pisze:

  może być dupy nie urywa

 3. Ewa pisze:

  Nie widze tych streszczen

 4. sebastian pisze:

  Super film. Tylko godziny emisji 18:30 i 14:55. Pracuje 14-22 i nie mogę obejrzeć powtórki. Wcześniej były w sobotę. Nie wiem kto podjął decyzję o zmianie, bezsensu. Powinien być rano np.10. I wieczorem 18:30. Ludzie pracują różnie. Jednak z reguły o14:55 są w pracy.

  • Wojtek Duch pisze:

   Są na VOD TVP 🙂

  • Eliza pisze:

   Dlatego ja oglądam w necie video penny lub alltube seriale

  • francopilot pisze:

   tak, sobotni „zestaw” był lepszy

  • kerry pisze:

   Można obejrzeć za darmo w internecie na VOD o dowolnej porze:) , Bardzo wciagajacy serial , zawsze z niecierpliwoscią oczekuję następnego odcinka. A tyle było hejtu!!!!

   • zwierzyniecki pisze:

    hejt był- bo to TVP-gdyby telenowele kręcił Polsat czy TVN?byłby sukces?a i aktorzy byliby „doskonali”....„nakręcono” emocje....po co?

    • Jagna pisze:

     W serialu jest mnóstwo błędów! niektóre są jeszcze strawne, ale niektóre oburzające - np. wystrojenie królowej w czerwony welon - takie w średniowieczu nosiły prostytutki... Akcja wydumana, dialogi głupie, język - rodem z blokowiska, a nie XIV wieku. To jest telenowela o dzisiejszych ludziach, luźno związana z historią.

     • francopilot pisze:

      gratuluję znajomości koloru welonu średniowicznych prostytutek...nie wiedziałem,że zakrywały twarz? to jest telenowela-z określonym budżetem- dla masowego odbiorcy;on powinien ją odebrac i zrozumiec;gdyby mówili średniowiecznym polskim językiem czy łaciną;kto by zrozumiał?a gdyby nie wiele wątków domniemanych,fikcyjnych,obyczajowych,kryminalnych nie byłoby’sensacji’w tasiemcowej telenoweli-a takie prawo tego gatunku-tylko 2 godzinny historyczny film-pokazany raz na rok.

 5. fanka pisze:

  o 10 jestem w szkole

 6. Alicja pisze:

  Jedyny serial który oglądam. Nie oglądam filmów ani seriali, tylko raczej dokumenty. Uważam, ze Korona Królów to super pomysł i świetne wykonanie. Dla interesujących się historią to gratka. Małe wpadki historyczne są naprawdę nieważne, przecież nawet poważne opracowania historyczne nie są wolne od błędów. Każdemu polecam.

  • francopilot pisze:

   nie ma aż tak wielu dokumentów historycznych z tamtego okresu,literatura fachowa jest dość trudna w odbiorze dla przeciętnego „czytacza”/np.Kroniki Długosza/...dlatego telenowela musi wprowadzać oprócz postaci historycznych,także postacie fikcyjne,oprócz wydarzeń pewnych także domniemane,wątki sensacyjne czy nawet kryminalne/a czasy były niebezpieczne/...to jest „produkt” przeznaczony dla szerokiego grona widzów....nie wymagajmy super produkcji przy takim budżecie i takiej ilości odcinków...Bobolice/z zewnątrz/ mogą „imitować” Wawel,Inowłodz-uchodzi za opactwo w Tyńcu a zjazd monarchów w Wyszehradzie odbędzie się w murach Malborka/istniał już wtedy/....

 7. magda pisze:

  super serial, polecam 10/10

 8. Bogna pisze:

  Najlepiej oglądać na VOD TVP.Jest się niezależnym od godzin emisji w telewizji.

 9. zwierzyniecki pisze:

  jakże ubawił mnie „stary”artykuł na http://www.natemat.pl/popkultura/z 2.01-a więc po 1-szym odcinku,w którym „zszokowani widzowie„pytają;co robi aktor Gonera-kojarzony z aktorstwem na poziomie-w „superprodukcji’tak „bezlitosnie” przez nich wyśmianej;aż 4 mln!widzów się zastanawia.....ta liczba jest imponująca-zwłaszcza po sylwestrowej nocy;zastanawiam się kiedy mieli czas obejrzeć pierwszy odcinek,przeżyć’szok”,„bezlistośnie” wyśmiać i POdzielić się swoimi „fachowymi„uwagami na temat„postawy„aktora Gonery-gra bp.Jana Grota-i jego gry;oczywiście gra żle-bo dobry aktor nie moze w takiej’superprodukcji„grać dobrze...nie powinien w ogóle grać;„natemat’-wyPOwiedział się nawet znany dziennikarz sportowy/Rudzki/-tez„fachowiec”!

 10. Jolanta Gawecka pisze:

  Dziękuję za ten serial. Moim zdaniem jest to fajna produkcja.

 11. lilka pisze:

  serial miał skłonić przeciętnego Kowalskiego do zainteresowania się historią Polski i wbrew wszystkim krytykom jeśli jest więcej takich Kowalskich jak ja to spełnia on swoją rolę :). Przyznaję się, że dzięki jego emisji zajrzałam do „poważnych” historycznych artykułów opisujących czasy Królów Polskich

 12. Halina pisze:

  Bardzo fajnie sie ogląda i nie ma mowy o opuszczeniu odcinka.Uwielbiam filmy o historii Polski Wspaniała obsada aktorska Dziękuję za serial

 13. wieslaw pisze:

  Film dobry i potrzebny,To nasze dzieje, co do których nie musimy się wstydzić. Szkoda że taki poszatkowany. Z jednego tygodnia można by zrobić jeden odcinek, wyemitować kilka razy o różnych porach tygodnia żeby mogli go obejrzeć wszyscy którzy chcą.

 14. Nikola pisze:

  Czy Kazimierz będzie miał inne żony ???

  • zwierzyniecki pisze:

   po smierci Anny Giedyminówny /1339r/ był żonaty z Adelajdą Heską,Krystyną Rokiczaną i Jadwigą Żagańską...czy wszystkie wystąpią w telenoweli?

   • Wojtek Duch pisze:

    Najpewniej tak, w drugim sezonie - ten jest pewien.

    • zwierzyniecki pisze:

     ciekawym wątkiem miłosnym jest historia na wpół legendarnej ukochanej króla-Estery../jedyna prawdziwa miłosć w życiu niezbyt stałego w uczuciach króla?/Kopiec Estery istniał jeszcze po II wojnie na terenach dawnego pałacu/letniego/królewskiego i parku w krakowskim Łobzowie-zajętym potem przez wojsko/koszarowe baraki i pózniejsze obiekty WKS Wawel/

 15. Tadeusz pisze:

  Ten serial to może nie jest wybitny film, ale filmy historyczne (kostiumowe) są bardzo pożądane zarówno dla młodzieży (z uwagi na wieloletnie ograniczenia/zaniedbania w nauczaniu historii, jak i starsze pokolenie jest tym zainteresowane. Myślę, że takich filmów w niedalekiej przyszłości będzie więcej. Można by tylko zastanowić się nad godzinami emisji (wiosną i latem) 18.30 to chyba nienajlepsza pora.

 16. Amelka pisze:

  Lubię Karzimierza

 17. Jolanta pisze:

  na taki film czekałam od dawna, brawo.

 18. Kinyc pisze:

  Serial, niestety, dla elektoratu PiS-owskiego, który uczy się zafałszowanej historii Średniowiecza. Jak nauczy się fałszywek o Średniowieczu, łacnej mu będzie połknąć fałszywy obraz współczesnej historii, zwłaszcza ostatniego XXX-lecia.

  • zwierzyniecki pisze:

   niestety,dziwne te średniowieczne aluzje do ostatniego XXXlecia;Kraszewski już w XIXw pisal „dla elektoratu PiSowskiego” książkę o Kazimierzu p.t’Król chłopów’?...a moze i Jan Długosz swoje kroniki?oczywiście można przyjąc,że Jarosław Kaczyński dla pojednania z Litwą,kazal Łokietkowi ożenić Kazimierza z Aldoną i nawiązac stosunki z Węgrami wydając córkę Elżbietę za Karola Roberta-aby została babką pożniejszej królowej-Jadwigi-a moze przewidział wyniesienie jej na ołtarze?;zapewne zainicjował zjazd w Wyszehradzie w 1335 i układ z królem Czech;sam Kazimierza też przyjął linię PiSu „oddzielając sie„od Niemców,także od’uchodzców”-pasmem warowni obronnych tzw.Orlich Gniazd..oto „niezafałszowan”a historia dla elektoratu PO???

   • francopilot pisze:

    najbardziej zafałszowanym obrazem ostatniego XXXlecia jest historyczne porozumienie przy „okrągłym stole”...wystarczy obejrzec „serial’ z przebiegu rozmów w Magdalence/dobrze,ze „odkryto„te filmy/i „częsciowo wolne” wybory 4.06.89;a potem już było cwierćwiecze IIIRP,które pewien klasyk nazwał’złotym wiekiem’...i wielu to ”połknęło’!

  • Cynik pisze:

   PiS fałszuje Sredniowiecze?czy to hasło z POchodu KODu?czy z „czarnego marszu”?trzeba koniecznie POwołać ‚komitet obrony historii’.....

 19. Lidka pisze:

  Korona królów jest naprawdę super produkcją. Nie rozumiem tych wszystkich hejtów, że niby gra aktorska jest badziewna i to jest zakłamywanie historii, ale moim zdaniem wszystko jest ok. Naprawdę się wciągnęłam w oglądanie tego i jak się skoczą odcinki, to w wolnym czasie nie będzie miała co robić, co jest naprawdę przykre. Ale cóż warto czekać, może bydzie 2 sezon

 20. Ula pisze:

  Lubię. Ten film.bardzo mi zie podoba

 21. jojo pisze:

  Tekst z marchewką mnie rozbroił 🙂

Zostaw własny komentarz