Trzy oferty na budowę Muzeum Historii Polski. Brakuje 80 mln zł [Warszawa]


Projekt siedziby Muzeum Historii Polski / fot. WXCA

Trzech wykonawców złożyło oferty na budowę Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wszystkie jednak przewyższają przewidziany na ten cel budżet o co najmniej 80 mln zł.

Oferty złożyły:

  1. Konsorcjum firm: HOCHTIEF Polska S.A. (Lider Konsorcjum), WARBUD S.A. (Partner Konsorcjum); kwota: 635 654.631,09 zł brutto
  2. Konsorcjum firm: IDS-BUD S.A., MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k.; kwota: 565 800.000 zł brutto
  3. Budimex S.A.; kwota: 565 480.000 zł brutto

Każda z nich przekraczała zarezerwowany na te cel budżet w wysokości 483 mln zł. Muzeum ma powstać na Cytadeli Warszawskiej na stołecznym Żoliborzu. Termin na realizację inwestycji określono na 990 dni, jego wykonanie zadeklarowali wszyscy wykonawcy.

Początkowo termin rozstrzygnięcia przetargu określono na listopad ubiegłego roku. Jednakże zainteresowane nim firmy wysłały kilkaset pytań dotyczących inwestycji. To spowodowało przesunięcie publicznego otwarcia ofert do 31 stycznia 2018 r.

Projekt siedziby Muzeum Historii Polski / fot. WXCA

Teraz zamawiający ma do wyboru albo unieważnienie przetargu, co spowoduje opóźnienie inwestycji albo dołożenie do niej 80 mln zł. Co prawda na Muzeum Historii Polski przewidziano w budżecie państwa 659 mln zł, ale są to środki mające wystarczyć także na wyposażenie instytucji oraz wykonanie jej wystawy stałej.

Powierzchnia budynku Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m kw., z tego 8 tys. m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Anonim pisze:

    To muzeum powinno być otwarte na 11 listopada 2018 r...

  2. Bilbo pisze:

    Oczywistym jest, że PO blokowała prace nad tym muzeum.

Zostaw własny komentarz