Noc Muzeów w Kielcach 2018. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna kielecka Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać kieleckie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Kielcach 2018 opublikujemy go poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Kielcach 2018:

Muzeum Historii Kielc

sobota, 19.05.2018, 19:00 do niedziela, 20.05.2018, 00:00

Zapraszamy na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. Muzeum Historii Kielc nocą otwarte będzie dla zwiedzających od godziny 19 do 24.

19:30 - Wykład Elżbiety Jeżewskiej (Stowarzyszenie Muzealników Polskich) „Zabytkoznawcy i muzealnicy - Kielecczyzna XIX i XX w.”

19-23:30 - MUZEAIKA 2018 - muzealna gra terenowa zorganizowana przez kieleckie instytucje kultury startuje o godz. 19. Karty dostępne w instytucjach uczestniczących w grze oraz do samodzielnego pobrania ze stron internetowych w czasie odpowiadającym trwaniu gry. Wypełnioną kartę złożyć można w dowolnej instytucji do godz. 23.30. Podanie wyników i rozdanie nagród kolejnego dnia - szczegóły wkrótce.

Wystawy czasowe:
„Miasto i ludzie. Rynek, Plac NMP, ul. Sienkiewicza”
„Doroczna wystawa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych”

Stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”

Muzeum Narodowe w Kielcach

Godziny otwarcia oddziałów MNKi w Noc Muzeów (19 maja):

19.00–24.00
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
Muzeum Dialogu Kultur
20 maja powyższe oddziały czynne od godz. 12.00

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy czynne do godziny 20.00 (wstęp wolny od godz. 14.00)

Program Nocy Muzeów:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach:
– zwiedzanie wnętrz pałacowych oraz Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego
– projekcje filmu z cyklu „Muzeum utracone przywraca pamięć” poświęconego odzyskiwaniu utraconych dzieł sztuki
– MUZEAIKA – zabawa terenowa

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
– Europejska Noc Muzeów w stylu staropolskim – oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową Czołem Mości Panowie!, a także wysłuchać wykładu i podyskutować na temat niezwykłych pogrzebów szlacheckich. Pompa funebris, stanowił rodzaj przedstawienia teatralnego, do którego przygotowywano się kilka miesięcy, był ewenementem w skali europejskiej. W kościołach budowano specjalne konstrukcje, a aktor udający zmarłego wjeżdżał konno do świątyni po czym symbolicznie upadał na posadzkę.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21.00

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
- wystawa czasowa Ojczyzna duszy - Stefana Żeromskiego idea regionalizmu
Na ekspozycji obejrzeć można obrazy i rzeźby ukazujące obyczaje i obrzędy ludowe ważne dla życia wsi jak np. doroczne święta, wesela czy życie codzienne. Kieleckie stroje ludowe, tkaniny, zapiski gwarowe – opisujące np. obrzęd weselny, zabobony, przesądy. Wśród eksponatów znajdą się także rękopis Snobizmu i postępu oraz listy Żeromskiego, w których porusza kwestie krajoznawcze
– MUZEAIKA – zabawa terenowa

Muzeum Dialogu Kultur
- pokazy filmu „Polonez” (reż. Agnieszka Elbanowska, Polska 2016, 17 min) zapowiadające 16. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, który odbędzie się w dniach 24–29.05.18 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3
- wystawa czasowa Sztuka fotoreportażu - zdjęcia Newshy Tavakolian
Wystawa fotografii pochodzącej z Teheranu młodej fotoreporterki Newshy Tavakolian to bardzo różne obrazy niedawnej i współczesnej historii krajów Bliskiego Wschodu. Przedstawiono na nich zarówno młodą irańską dziewczynę wraz z rodziną odwiedzającą park rozrywki, a także widok nieba upamiętniający rocznicę często zapomnianej wojny irańsko-irackiej (1980-88), w wyniku której zginęło ponad milion osób
– MUZEAIKA – zabawa terenowa

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
- zwiedzanie Pawilonu Archeologicznego z pozostałościami XI-wiecznego kościoła, Podziemi Bazylikiz pozostałościami dwóch kościołów romańskich, kolejno z XII i XIII w. oraz Domu Długosza z XV w.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Zapraszamy 19 maja 2018 r. podczas Europejskiej Nocy Muzeów doDworku Laszczyków w Kielcach. W godzinach 19.00-23.30 będzie można bezpłatnie obejrzeć wystawę malarstwa „2 światy”, na której znalazły się znakomite dzieła braci Marka i Zbigniewa Hołdów.

Jak co roku odbędzie się gra MUZEAIKA. W tym roku będzie trzeba znaleźć odpowiedzi na pytania: Gdzie lub Co się znajduje...”

Gracze muszą się wcielić w rolę poszukiwaczy, którzy opisują miejsca, lokalizację przedmiotów lub określają co znajduje się we wskazanym miejscu.

W tegorocznej grze uczestniczą: Muzeum Narodowe w Kielcach, oddziały: Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Ekspozycja Muzealna Orla 3 oraz Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Laurensa Hammonda,  Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Geopark Kielce (siedziba nie bierze udziału w grze) oraz Biuro Wystaw Artystycznych,

REGULAMIN GRY MUZEAIKA

Karty do gry będzie można pobrać od godz. 19.30 w sobotę w siedzibach uczestników lub na naszej stronie www.mwk.com.pl

Wystawa „2 światy”

Marek i Zbigniew Hołdowie urodzili się i wychowali w Miechowie. Od najmłodszych lat wykazywali niepospolity talent plastyczny, ale ich drogi artystyczne różnią się diametralnie. Marek od najmłodszych lat zaprzyjaźniony z miechowskim artystą - Romanem Breitenwaldem, uczniem Mehoffera, Jarockiego i Axentowicza, odebrał solidne podstawy edukacji plastycznej - jak przed wiekami - w pracowni mistrza by wkrótce pójść własną drogą. Zbigniew uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole SztukPlastycznych we Wrocławiu. Zupełnie różnie przebiegała też ich artystyczna kariera. Marek to wiecznie podróżujący uczestnik ogromnej liczby plenerów malarskich, często pokazujący swoje prace w najprzeróżniejszych salach wystawowych. Zbigniew - skupiony na własnej pracowni, znany ze swoistego dystansu do wszelkich zorganizowanych form aktywności artystycznej i stroniący od sal wystawowych. Różna też jest ich sztuka. Malarstwo Marka to bardzo szerokie spektrum zainteresowań, opierając się na realistycznym warsztacie tworzy swobodnie malowane nastrojowe pejzaże a także oniryczne prace pełne symboli, cytatów i odniesień, często z wręcz narracyjną strukturą, słynie też ze mocno uwidaczniających się w jego obrazach hipologicznych zainteresowań. Obrazy i rysunki Zbigniewa to przeważnie surowe, ascetyczne abstrakcje, poprzez wewnętrzne napięcia kontrastujących form, walorów i faktur również budujące szczególny klimat, symbolikę i swoją własną poetykę.
Zapraszamy do niezwykłej podróży po dwóch malarskich światach, stworzonych przez znakomitych artystów. Czy mimo różnic jest coś, co poza pokrewieństwem je łączy? Zapraszamy do poszukiwań, niech będą twórcze i emocjonalne.

Instytut Pamięci Narodowej

19 maja 2018 r. podczas tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska ekspozycji przedstawiającej karykatury antyhitlerowskie, autorstwa Stanisława Toegla, a w podziemiach zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną.

Zwiedzając schron znajdujący się na terenie delegatury IPN, będzie się można zapoznać z przedmiotami związanymi z działalnością NSZZ „Solidarność” (Powielacz CYKLOS typ MXIIE, stemple drewniane, fotografie, przypinki, plakaty i inne).

Ponadto goście zobaczą magazyn główny oraz pracownię reprograficzną IPN, gdzie zaprezentowane zostaną urządzenia wykorzystywane w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa „Z archiwum kieleckiego IPN”.

Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można m.in. zagrać w gry wydane przez IPN: „Polak Mały„, „303„, „ZnajZnak – Historia Polski opowiedziana symbolami„, „ZnajZnak – Pamięć”, „Pamięć ’39”, „Miś Wojtek” i ”Awans – zostań marszałkiem Polski”. Z myślą o najmłodszych, przygotowaliśmy kącik dla dzieci z kredkami i szablonami do kolorowania, gdzie w godz. 19-19.30 archiwiści będą czytać komiks ”Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.

W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.

 

Repertuar filmowy Nocy Muzeów

 • „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, 41 min. Film o wojnie polsko-bolszewickiej oraz bitwie warszawskiej  z sierpnia 1920 r.
 • „Marsz wyzwolicieli”, reż. Grzegorz Braun, 57 min. Film o polityce zagranicznej i wewnętrznej ZSRS z uwzględnieniem relacji polsko-sowieckich  w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej.
 • „KL Auschwitz-Birkenau. Anatomia Zbrodni”, reż. Beata Kołaczyk, 33 min. Film prezentujący prowadzone w Polsce śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
 • „Było sobie miasteczko…”, reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski, 50 min. Film o rzezi Polaków w Kisielinie na Wołyniu dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich w lipcu 1943 r.
 • „Zdobycie więzienia w Kielcach„, reż. Dariusz Walusiak, 29 min. Film o zdobyciu więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach przez oddział antykomunistycznego podziemia niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy ”Szarego” w sierpniu 1945 r.
 • „Pogrom czy mord? Kielce 4.07.1946”, reż. Artur Janicki, 32 min. Film o wydarzeniach w Kielcach przy ul. Planty, tzw. pogromie kieleckim z 4 lipca 1944 r.
 • „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 45 min. Film o ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Kwaterze Ł – tzw. Łączce) w Warszawie  w 2012 r.

Proponowane godziny emisji

 • 18.00 – „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki (41 min.)
 • 18.45 – „Marsz wyzwolicieli”, reż. Grzegorz Braun (57 min.)
 • 19.45 – „KL Auschwitz-Birkenau. Anatomia Zbrodni”,  reż. Beata Kołaczyk (33 min.)
 • 20.30 – „Było sobie miasteczko…”, reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski (50 min.)
 • 21.30 – „Zdobycie więzienia w Kielcach”,  reż. Dariusz Walusiak (29 min.)
 • 22.00 – „Pogrom czy mord? Kielce 4.07.1946”, reż. Artur Janicki (32 min.)
 • 22.30 – „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski (45 min.)

Zakończenie ok. godz. 23.15

Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji

W sobotę (19 maja ) odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Na wszystkich miłośników nocnego zwiedzania czekamy w Centrum Geoedukacji, w godzinach od 19.00 do 23.00. W programie:  zwiedzanie wystawy czasowej, Galerii Ziemi wraz z Kapsułą 5D „Podróż do wnętrza Ziemi” oraz wirtualna jaskinia – Chelosiowa Jama. Wstęp wolny na wszystkie atrakcje, bez konieczności rezerwacji. Zapraszamy!

Źródło: mwk.com.pl; mnki.pl; centrum-geoedukacji.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz