Krzyżacki zamek może być Twój. Wystarczy wygrać komorniczą licytację |
Już za niecałe dwa miliony złotych będzie można kupić krzyżacki zamek w Szymbarku. By stać się panem na zamku wystarczy wygrać komorniczą licytację.
W skład nieruchomości, na której położony jest zamek wchodzą:
- zamek w stanie trwałej, częściowo konserwowanej ruiny, powierzchnia zabudowy 6.900 m2,
- budynek mieszkalny, wolnostojący, parterowy o powierzchni zabudowy 175 m2,
- budynek inwentarski, wolnostojący, parterowy z poddaszem o powierzchni zabudowy 678 m2,
- budynek inwentarski, wolnostojący o powierzchni zabudowy 270 m2,
- budynek inwentarski, wolnostojący o powierzchni zabudowy 549 m2,
- budynek inwentarski, wolnostojący o powierzchni zabudowy 513 m2.
Budynki, pozostałości ogrodzenia oraz założenie parkowo - krajobrazowe wpisane są do rejestru zabytków. Wszystkie zabudowania z uwagi na stopień zużycia oraz postępującą erozję, dekompozycję substancji wymagają prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych. Nieruchomość przylega do jeziora Szymbark.
Cena wywoławcza zamku to 1 464 750,00 zł, a jego oszacowana wartość to 1 953 000,00 zł.
Zwycięzca aukcji będzie ograniczony wpisami do rejestru zabytków, ale z pewnością warownia w Szymbarku może być doskonałym miejscem do wybudowania wspaniałego hotelu.
Zamek w Szymbarku został zbudowany w XIV w. z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina Od 1699 r. był własnością rodu Finck von Finckenstein. Natomiast w 1945 r. zmierzające do Niemiec Armia Czerwona spaliła twierdzę. Zachowały się jednak mury z 10 basztami i bramą z arkadowym mostem. Od 1997 obiekt znajduje się w rękach prywatnego właściciela.
Zamek z lotu ptaka:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Czemu jeszcze nie organizujecie zbiórki moi drodzy redaktorzy?
Myślę, że pierwszeństwo ma tutaj społeczność lokalna. Chętnie zobaczyłbym ten zabytek odnowiony nawet jeśli by tam powstało komercyjne miejsce 🙂
Jeśli okolica ma potencjał turystyczny to czemu nie hotel?
Jest jezioro, jest potencjał!