Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018. Program obchodów |
W dniu 1 marca 2018 r. obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W państwowych uroczystościach udział weźmie Prezydent RP Andrzej Duda.
Program:
godz. 10.00 Prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, a następnie WUBP.
godz. 10.40 Prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
godz. 12.00 Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe i nominacje generalskie.
godz. 15.00 W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL otwarcie wystawy: Dowody zbrodni - przedmioty z „Łączki” w Pawilonie X więzienia na Rakowieckiej.
godz. 16.00 Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
godz. 18.00 Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa). W czasie uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.
godz. 20.00 Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych (Archikatedra św. Jana, ul. Kanonia 6, Warszawa).
W dniu 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta jest związaną z dniem 1 marca 1951 r., gdy w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
A co z ofiarami niektórych rzecz jasna wyklętych?
Jak ktoś chce, niech je uczci we własnym zakresie. Akcji zbrojnego poziemia niepoleglościowego było tyle, że niewielki procent to ofiary niewinne.