„Szczęśliwego nowego roku”. Egipscy archeolodzy odkryli nekropolię sprzed 2000 lat.


W ubiegłą sobotę egipskie ministerstwo do spraw zabytków starożytności poinformowało o odkryciu cmentarza sprzed niemal 2000 lat. Nekropolia znajduje się na południe od Kairu, w Dolinie Nilu. Dotychczas badaczom udało się odnaleźć 40 wapiennych sarkofagów i niemal 1000 innych, mniejszych obiektów.

Odkrycia dokonano w pobliżu miejscowości Tuna al-Gabal, 250 kilometrów na południe od Kairu. Egipski minister do spraw starożytności, Khaled El-Enany, poinformował, że odnaleziona nekropolia obejmuje grupę szybów grobowych z Okresu Późnego i początków czasów ptolemejskich.

Nowe atrakcje Środkowego Egiptu.

Cmentarz w Tuna al-Gabal, to nekropolia znajdująca się nieopodal starożytnego miasta Hermopolis, położonego w pobliżu obecnego El-Aszmunejn. Hermopolis było stolicą XV nomu – jednostki terytorialno-administracyjnej starożytnego Egiptu – któremu patronował Thot, egipskie bóstwo utożsamiane z greckim Hermesem.

Detail of Relief Stela A, domena publiczna, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=2076156

Nekropolię odkryto podczas prac zainicjowanych przez egipską Najwyższą Radę ds. Starożytności, na których czele stoi sekretarz generalny Rady – Mostafa Waziri. Prace wykopaliskowe potrwają jeszcze co najmniej pięć lat.

To dopiero początek – powiedział Khaled El-Enany – Nasze prace przyniosą Środkowemu Egiptowi nowe atrakcje archeologiczne – dodaje minister.

„Szczęśliwego nowego roku”

Obiekty, które udało się odnaleźć w wyniku prowadzonych prac archeologicznych, to przede wszystkim niemal tysiąc ceramicznych figurek, a także wspomniane już 40 wapiennych sarkofagów.

Pośród odkrytych artefaktów znajdują się również cztery, dobrze zachowane, alabastrowe wazy rytualne z pokrywami w kształcie głów synów Horusa – urny kanopskie. Służyły one do przechowywania wnętrzności mumifikowanych zmarłych.

Jednym ze znalezionych przedmiotów była także zawieszka naszyjnika, nosząca na sobie inskrypcje zapisaną hieroglifami – „szczęśliwego nowego roku. „Niesamowitym zbiegiem okoliczności” nazwał to odkrycie, dokonane w sylwestra 2017 roku, Mostafa Waziri. To wiadomość wysłana do nas z zaświatów – dodał szef prac archeologicznych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz