„Fatalne decyzje w II wojnie światowej” – H.-D. Otto – recenzja


„Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami” – mawiał pruski teoretyk wojskowości, Carl von Clausewitz. Na wojnie więc, podobnie jak w polityce, zdarzają się błędy, będące wynikiem niewłaściwych decyzji. Różnica jest taka, że wojenna pomyłka może powodować cierpienia milionów. Czy tak było w czasie II wojny światowej?

W ramach serii Wojna i Militaria, nakładem wydawnictwa Amber, ukazała się właśnie książka Fatalne decyzje w II wojnie światowej, opisująca czterdzieści największych błędów tego konfliktu zbrojnego. Błędów, które zaważyły na losach ludzi, miast i państw.

Autorem recenzowanej książki jest Hans-Dieter Otto, niemiecki historyk wojskowości, autor wielu popularnych książek na ten temat, tłumaczonych na różne języki. Recenzowana pozycja nie jest pierwszą jego autorstwa, jaką wydało wydawnictwo Amber. Wcześniej ukazały się m.in. Leksykon błędów militarnych. Od bitwy pod Salaminą po wojnę w Iraku oraz Leksykon fatalnych decyzji w II wojnie światowej.

Fatalne decyzje w II wojnie światowej przedstawia błędy polityków i dowódców po obu stronach konfliktu. Z książki można dowiedzieć się między innymi o tragicznym w skutkach bombardowaniu Rotterdamu, o zaporowych warunkach Generała Franco wobec Niemiec, czy o ostrzeliwaniu francuskich okrętów przez Brytyjczyków, które miało zapobiec dostaniu się ich w ręce Trzeciej Rzeszy. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy teorii spiskowych oraz pracy wywiadowczej. Autor opisał rozszyfrowanie Enigmy oraz fortel użyty wobec Japończyków, dzięki któremu Amerykanie dowiedzieli się, że zaatakowany zostanie atol Midway.

Recenzowana pozycja zawiera wiele ciekawostek, ale to, co zostało zawarte w jej treści, można znaleźć w innych książkach dotyczących największego konfliktu w dziejach ludzkości. Tutaj autor te informacje jedynie systematyzuje i zbiera w całość. Dlatego Fatalne decyzje w II wojnie światowej można traktować jako swego rodzaju kompendium, niewnoszące nic nowego w dotychczasowy stan wiedzy o tym okresie.

Samą książkę czyta się w miarę dobrze, lecz w niektórych miejscach czytelnik może być trochę znużony. Język jest przystępny, jednak niekiedy w opisach brakuje jasnej konkluzji. Autor nie pokusił się też o odpowiedź na pytanie: co by było, gdyby? Wiem, że gdybanie nie powinno być domeną książek historycznych, ale akurat tutaj w niektórych miejscach mogłoby wyjść całkiem ciekawie.

Książka została podzielona na trzy zasadnicze części, które odpowiadają konkretnym fazom wojny. Pierwsza obejmuje lata 1939-1941, druga 1941-1944, trzecia 1944-1945. Na końcu książki znajdują się przypisy i bibliografia, które jednak nie zajmują horrendalnych rozmiarów. Minusem jest brak jakichkolwiek zdjęć. Szata graficzna do najlepszych też nie należy.

Będącą przedmiotem recenzji książkę można polecić początkującym historykom wojskowości i miłośnikom II wojny światowej. Osoby posiadające już pewną wiedzę w tym temacie uznają ten zakup za kiepską inwestycję, która zasadniczo nie wpłynie na ich stan wiedzy, bowiem nie wnosi nic nowego.

 

Plus minus:

Na plus:

+ przystępny język

+ czytelny układ

+ usystematyzowanie wiedzy w podjętym temacie

Na minus:

- przypisy na końcu książki

- nienajlepsza szata graficzna

- nie wnosi nic nowego

- momentami nużąca

- brak jasnych konkluzji w niektórych rozdziałach

- brak zdjęć i map

 

Tytuł: Fatalne decyzje w II wojnie światowej

Autor: Hans-Dieter Otto

Wydawca: Wydawnictwo Amber

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-241-6543-8

Liczba stron: 336

Okładka: miękka

Cena: 39,80 zł

Ocena recenzenta: 7/10

 

Redakcja: Marcin Petrynko
Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    Najtragiczniejsze było nieprzystąpienie Polski do Niemiec lub pozostanie chociaż neutralnym przez nasz kraj

Zostaw własny komentarz