Starożytne tatuaże. Po 100 latach egipskie mumie ujawniły nowe tajemnice


Mogłoby się zdawać, że odnalezione na początku ubiegłego wieku egipskie mumie nie skrywają już przed badaczami żadnych sekretów. Brytyjscy naukowcy dowiedli jednak, że jest inaczej. Z wykorzystaniem podczerwieni, przyjrzeli się oni bliżej ciemnym smugom znajdującym się na ciałach mumii sprzed 5200 lat. Okazało się, że smugi te, to w rzeczywistości niezwykłe tatuaże.

O tym niespodziewanym odkryciu poinformowało w ubiegłym tygodniu British Museum. Badacze podkreślają, że odnalezione na ciałach dwóch mumii tatuaże, przedstawiające byka i arui grzywiastą (ssaka z rodziny wołowatych, spokrewnionego z owcą i kozą), a także motywy liniowe w kształcie litery „S” to najstarsze odkryte dotychczas tatuaże figuratywne.

Historia o tysiąc lat dłuższa

Predynastyczna mumia z Gebelein, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14491843

Antyczne dzieła sztuki, którymi pokryte były ciała mumii, w naturalnym świetle wydawały się być ciemnymi smugami. Zdjęcia wykonane w podczerwieni ujawniły jednak, że ciemne smugi, to w rzeczywistości tatuaże, które zmieniają dotychczasową wiedzę na temat historii tatuażu figuratywnego oraz odgrywanej przez niego roli.

Badaniu poddano dwa zmumifikowane ciała, które mogą mieć nawet 5200 lat. Jedno z nich należało do kobiety, drugie do mężczyzny. Ciało kobiety pokrywały wspomniane motywy liniowe, które świadczyć mogły o jej statusie, odwadze lub wiedzy. Na mumii mężczyzny udało się natomiast dostrzec tatuaże przedstawiające byka i arui, mogące być dowodem jego męskości i siły.

Niezwykle istotna jest także lokalizacja tatuaży. - To rzuca zupełnie nowe światło na rolę tatuaży - wyjaśnił Daniel Antoine, kurator działu antropologii fizycznej w Muzeum Brytyjskim. Podkreślił, że ich umiejscowienie – na ramieniu i barku – wskazuje, że miały być widoczne dla innych, a nie przed nimi ukryte.

Odkrycie zmieniające dotychczasową wiedzę

Obie zbadane przez British Museum mumie odkryte zostały przed stu laty na terenie starożytnego miasta Gebelein, położonego 40km na południe od Luksoru. Ich pochodzenie określa się na rok 3200 p.n.e., a więc okres przed zjednoczeniem Egiptu przez pierwszego faraona, określany mianem predynastycznego.

Wiek mumii oraz ostatnie odkrycia na ich ciele wydłużają znaną historię tatuażu figuratywnego o blisko 1000 lat. Ponadto, dotychczasowe twierdzenie, że tatuażami pokryte były tylko ciała Egipcjanek – na co wskazywały starożytne figurki – również okazało się błędne.

Rekordzista Oetzi

Rysunki pokrywające ciała mumii z Gebelein są najstarszymi, odkrytymi dotychczas, tatuażami figuratywnymi. Nie są jednak najstarsze w ogóle. Rekordowy wiek odkrytych dotychczas tatuaży należy do geometrycznych wzorów, pokrywających ciało człowieka żyjącego 5300 lat temu. Człowieka tego nazwano Ötzi, od nazwy doliny Ötztal w Południowym Tyrolu, gdzie znaleziono jego szczątki.

Ciało mężczyzny z Gebelein, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3584762

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz