„Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej” – T. Kubicki – recenzja


Ile potrzeba siły, wytrwałości, nadziei oraz wiary, aby przetrwać piekło wojny? Jak pokonać nieludzkie mrozy Syberii? W jaki sposób przeżyć koszmar obozu koncentracyjnego? Tomasz Kubicki przedstawił w swojej najnowszej książce portrety kobiet, których odwaga zachwyca, los zaś przeraża.

Tomasz Kubicki jest autorem, który od kilku lat w swych pracach porusza szeroko rozumianą problematykę II wojny światowej. Tym razem sięgnął po temat ostatnimi czasy bardzo poczytny – historię kobiet. W polskich księgarniach publikacji poruszających wyżej wspomniane zagadnienie spotkać można coraz więcej. I dobrze! Wydarzenia i losy kiedyś niedoceniane, dziś – jeżeli tylko pióro autora na to pozwoli – zachwycają, smucą, inspirują. Książka Kobiece drogi stanowi prawdziwy koktajl emocji, połączony z niebagatelną porcją dobrze napisanej historii.

Autor w swej najnowszej pozycji opisał życie dwunastu kobiet, które połączyło jedno wspólne doświadczenie – piekło II wojny światowej. Ponury los przedstawionych bohaterek oraz ich rodzin sprawił, że przetrwać musiały one nie tylko straszną codzienność, ale także tragedię obozów koncentracyjnych, syberyjskiej Rosji, karnych robót, zesłań czy walk w okupowanej Warszawie. Każda historia z osobna stanowi bez wątpienia cenny materiał do przeczytania. Pomijając fakt niezwykle inspirującej treści (kobiety przedstawione przez Tomasza Kubickiego są prawdziwą konstelacją bohaterstwa i miłości), Kobiece drogi pozwalają poznać historię I poł. XX w. z innej perspektywy. Nie z pałacowych salonów III Rzeszy, nie z siedzib generalnego dowództwa Rzeczypospolitej, ale z punktu widzenia kobiety, której głównym przeciwnikiem był niewyobrażalny strach i lęk – o siebie, o swoje dzieci, o przyszłość Polski.

Kubicki udowodnił już polskiemu czytelnikowi, że potrafi budować piękną prozę. Jego styl jest lekki, przyjemny w odbiorze, niemęczący. Historie kobiet wybrane zostały w sposób przemyślany, ich los zaś przedstawiony w stylu subtelnie budującym napięcie. Ze strony technicznej wydawnictwo Bellona zadbało o estetykę Kobiecych dróg. Okładka prezentuje się bardzo ładnie, jakość papieru oraz druku jest wysoka, dzięki czemu czytelnikowi nietrudno mijają długie godziny czytania. Książka bez wątpienia trafi w gusta odbiorców z różnych pokoleń, o różnych zainteresowaniach. Wystarczy odrobina woli poznania gorzkiej, brutalnej prozy, którą w istocie napisało samo życie oraz rzeczywistość najkoszmarniejszego rozdziału ludzkości – II wojny światowej.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo dobry styl prozatorski

+ 12 wyjątkowych historii

+ estetyczne i solidne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej

Autor: Tomasz Kubicki

Wydawca: Bellona

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-11-15282-3

Liczba stron: 412

Okładka: miękka

Cena: 33,99 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz