Rusza budowa Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Zobacz jak będzie wyglądało


Rusza budowa Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. 30 maja 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa z wykonawcą stałej siedziby MHP.

Rusza budowa Muzeum Historii Polski / fot. MHP/Mariusz Bodnar

„To jest naprawdę ważna chwila − muzeum jest „największą chyba polską inwestycją w dziedzinie kultury, być może w historii, pewnie porównywalną do Teatru Wielkiego − Opery Narodowej i instytucją, na którą czekaliśmy wiele lat i która jest niezbywalna, która jest podstawowa dla Polski po prostu”. ”Bez tego typu instytucji jesteśmy jako wspólnota narodowa, kulturowa, wspólnota polityczna nieco osieroceni. Każdy naród musi mieć swoje muzeum historii” − podkreślił minister kultury Piotr Gliński.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że podpisanie umowy to „historyczne wydarzenie”, które umożliwia rozpoczęcie budowy placówki.

„Bardzo się cieszę i jestem z tego dumny, że nasze pokolenie jest kolejnym, które również tworzy wielkie, wspaniałe gmachy i które w wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej będzie chciało następnym pokoleniom przekazać swoje dziedzictwo, swoją myśl, pamięć o naszym doświadczeniu historycznym” − zaznaczył Kostro.

Prezes zarządu Budimex S.A. Dariusz Blocher powiedział, że „bardzo się cieszy„, iż firmie udało się pozyskać ”ten duży, ważny, trudny, prestiżowy dla nich kontrakt”. Dodał, że mają na jego wykonanie 990 dni.

Oferta Budimex S.A. została wybrana w przetargu nieograniczonym przez Muzeum Historii Polski jako najkorzystniejsza spośród trzech złożonych ofert. Projektantem stałej siedziby Muzeum Historii Polski jest pracownia architektoniczna WXCA.

Powierzchnia budynku Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m kw., z tego 8 tys. m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego.

Rusza budowa Muzeum Historii Polski / fot. MHP/Mariusz Bodnar

Muzeum będzie mieścić się na terenie tzw. Cytadeli Muzeów. Znajdą się tam istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz projektowane nowe siedziby Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski.

Na tych ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W centralnej części kompleksu znajdzie się plac. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea znajdą się wokół placu: od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się pomieszczenia Muzeum Wojska Polskiego, natomiast centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Podstawowe dane budynku Muzeum Historii Polski:

Dokładna nazwa obiektu: MUZEUM HISTORII POLSKI

Lokalizacja: Dymińska 13, Teren Cytadeli Warszawskiej, Żoliborz, Warszawa

Dane techniczne:

 • powierzchnia użytkowa: 44 506 m kw. (z tego 8 tys. m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego)
 • kubatura całkowita: 432 340 m3
 • liczba kondygnacji nadziemnych - 4, podziemnych – 2.
 • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 322 z 697 realizowanych w ramach parkingu podziemnego dla Kompleksu Muzeów.
 • powierzchnia wystawy stałej 7 tys. m kw.
 • powierzchnia wystawy czasowej 1500 m kw. 
 • audytorium: ok. 600 osób
 • sala kinowa: ok. 150 osób

Muzeum Historii Polski - projekt wizualny

Muzeum Historii Polski - projekt wizualny

Muzeum Historii Polski - projekt wizualny

Architektura budynku Muzeum Historii Polski jest świadomie budowaną narracją. Jest zapisaną w kamieniu i współczesnej formie: opowieścią o nawarstwianiu historii, odkrywaniu, odsłanianiu wielorakich znaczeń przeszłości, otwartości oraz o wolności, będącej hasłem przewodnim Muzeum. Kamienna bryła w swym wizualnym wyrazie odnosi się do nawarstwień czasu budujących materię historii. W kolejnych warstwach, niczym w przekroju archeologicznym, dostrzegamy ślady ludzkich działań, zdarzeń historii, epok. Indywidualny rysunek („osobowość”) każdej płyty kamienia, ich formacje, kompozycje, ornamentowe przetworzenia tworzą misterną tkankę wyrażającą tak indywidualny, jak zbiorowy wymiar historii, nakładanie się naturalnych i kulturowych procesów, budowanie i zacieranie pamięci. Ten zapis czasu w materii trwa.

Przestrzenne otwarcia „bryły czasu” na kondygnacji wystawowej oraz na poziomie parteru, kontynuowane jako sieć powiązanych przestrzeni we wnętrzu, są materializacją idei otwartości, przyjazności Muzeum, procesu odkrywania, zanurzenia w materię czasu, wielowymiarowości spojrzeń na historię, wolności wyboru dróg poznawania, tworzenia własnych narracji. Przeszklone otwarcia w fasadach budynku będą też sposobem komunikowania w otoczeniu aktualnych aktywności wypełniających różne części Muzeum. Jednym z najważniejszych instrumentów kształtowania atmosfery wnętrz Muzeum jest światło, zarówno to naturalne wlewające się przez otwarcia powłoki budynku z zewnątrz jak i sztuczne, przenikające i łączące widokowo przestrzenie wewnętrzne.

Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie, przewidujemy, że będzie odwiedzane przez co najmniej 500.000 gości rocznie. Muzeum stanie się miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji, a także dyskusji, zdobywania wiedzy, kontaktu z kulturą, ośrodkiem życia społecznego. Oprócz przestrzeni wystawowych, w muzeum znajdą miejsce sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, projekcyjne, gastronomia, pracownie konserwatorskie, magazyny muzealiów.

Autor Projektu: WXCA sp. z. o. o.

Współpraca:

Konstrukcja, instalacje sanitarne, elektryczne, teletechniczne: WSP

Projekt zieleni: RS Architektura Krajobrazu

Projekt architektoniczny 2016-2017 r.

Generalny wykonawca: Budimex S.A.

Realizacja 2018-2021 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Bilbo pisze:

  W końcu. PO blokowała tą budowę, ile mogła, ale Muzeum zostanie wybudowane.

Zostaw własny komentarz