Kolejny pomnik historii wojskowości pod opieką Wargaming.net – Maillé-Brézé


Studio znane z tytułów World of Tanks i World of Warships aktywnie bierze udział w zabezpieczaniu zabytków militarnych na całym świecie. Jest to z jednej strony oczywisty element promocji, ale z drugiej gest w kierunku historii, na podstawie której tworzy się gry wojenne.

Błyskawica, Furia i Teciak

Dla studia WG współpraca z muzeami jest współpracą o znaczeniu zasadniczym. Angielskie Bovington, francuskie Saumur, Arsenalen w Szwecji – to podpory badań twórców WoT. Dzięki pomiarom zachowanych tam pojazdów możliwe jest ich odtwarzanie w wirtualnej rzeczywistości. Ale przecież nic za darmo – placówki proszą o pomoc. I tę pomoc otrzymują.

Żeby wymienić tylko kilka przypadków, wystarczy wspomnieć ORP Błyskawica, Fury, czołg typu M4 Sherman czy innego M4 i T-34/85, o które zadbano w Muzeum Wojska Polskiego. Obiekty te zostały odrestaurowane przy współudziale firmy Wargaming z okazji eventów lub okazji związanych z grami.

Fury jest chyba najbardziej spektakularnym zabytkiem. Razem z inną własnością The Tank Museum w Bovington – czołgiem PzKpfw VI Tiger „131” – wziął udział w filmie, którego, ośmielam się powiedzieć mniejszą gwiazdą był Brad Pitt. On grał w tylu filmach, a Tygrys z Bovington do tej pory wyjeżdżał ledwo na arenę na Tankfest.

Maillé-Brézé

Wargaming wziął udział w pracach przy rewelacyjnym filmie Christophera Nolana pt. Dunkierka. W tej produkcji, wcielając się w rolę brytyjskich niszczycieli podejmujących trud ewakuacji żołnierzy z okrążenia na francuskim wybrzeżu, pływał okręt-muzeum Maillé-Brézé.

Niszczyciel ma za sobą długą i chwalebną służbę. Zwodowano go w 1953 r. dla francuskiej Marine Nationale. W aktywnej służbie spędził 33 lata, nosząc imię admirała Jean Armanda de Maillé-Brézé, pogromcy hiszpańskiej floty pod Kadyksem w 1640 r. Jako przedstawiciel pierwszego powojennego typu niszczycieli w marynarce francuskiej, w ciągu służby przeszedł liczne modyfikacje, które z roli uniwersalnego okrętu eskortowego przekształciły go w wyspecjalizowaną jednostkę do zwalczania okrętów podwodnych.

Rok 1988, kiedy Maillé-Brézé wycofano z aktywnej służby, stał się początkiem jego nowego życia w porcie w Nantes. Przeznaczono mu bowiem rolę okrętu-muzeum. Od tamtej pory jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Z uwagi na to, że jest jednym z bardzo niewielu niszczycieli o klasycznej budowie i kształtach kadłuba, posiadających jeszcze zdolność samodzielnego pływania na świcie, w tym jednym z dwu w Europie (HMS Cavalier pełni rolę stacjonarnego muzeum, chociaż unosi się na wodzie w doku) obok polskiej Błyskawicy, wybrano go do odtwarzania roli brytyjskich niszczycieli walczących pod Dunkierką.

Z okazji wypadającego w tym roku 30-lecia muzealnej służby okrętu, Maillé-Brézé zostanie objęty patronatem przez Wargaming.net podczas dwudniowych uroczystości w miejscu cumowania.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz