„Bananagrams party” – recenzja gry


Wciągająca gra słowna, którą można zabrać wszędzie. Poznajcie Bananagrams, tym razem w wersji party.

Niedawno recenzowaliśmy dla Was grę Bananagrams, czyli sympatyczną gierkę wydaną przez Trefl. Teraz przedstawiamy Wam jej młodszą, nieco bardziej imprezową siostrę, która do prostej rozgrywki słownej wprowadza dodatkowe elementy rozrywki. Ale od początku.

Bananagrams (w obu swoich wersjach) to gra polegająca na ułożeniu krzyżówki. Każdy z graczy ma za zadanie ułożyć swoją z dostępnych liter, znajdujących się na płytkach podobnych do tych znanych ze Scrabble. Podobieństw można zresztą znaleźć wiele i nie da się ukryć ewidentnej inspiracji. Jest jednak coś, co zdecydowanie przemawia za wyższością Bananagrams, a są to: brak planszy, mały rozmiar po zapakowaniu i prostsze zasady, gdyż gra ta nie wymaga żmudnego liczenia punktów.

Mając dwie dostępne na rynku wersji gry, należy skupić się na ich porównaniu i wybraniu lepszej. Czym więc właściwie różnią się od siebie?

Gra „Bananagrams Party”, prezentacja zawartości / fot. Klaudia Kobylańska

Po pierwsze kwestie wizualne, które są zauważalne na pierwszy rzut oka. Chociaż obie wersje są do siebie podobne (płytki z literkami zapakowane w żółtą bananową saszetkę z instrukcją), to opakowanie Party  wyróżnia się czarnymi elementami, które może nie zmieniają zbyt wiele, ale przynajmniej mogą odróżnić Bananagrams w sklepie. Zdecydowanie większą zmianę odkryjecie w środku, gdyż w podstawowej wersji płytki z literkami są w kolorze kości słoniowej (takie jak w Scrabble), w nowszej zaś płytki są czarne i naszym zdaniem wyglądają lepiej i ciekawiej.

Bardziej istotne są jednak zmiany w zasadach gry. Do płytek z literkami producent zdecydował się dodać dodatkowe, które zawierają specjalne ikony. Losowane są one tak samo, jak litery, ale jeśli gracz wylosuje jedną z czternastu płytek z rysunkiem, czeka go coś interesującego. Od wskazania gracza, który do końca gry będzie musiał stać na jednej nodze, przez zamianę miejsc i jednocześnie krzyżówek z innym graczem, po zburzenie całej krzyżówki przeciwnika – opcji jest wiele, jedne są ciekawe, drugie nieco mniej, ale faktem jest, że grę urozmaicają i dają graczom okazję do większej interakcji. To plus, bo jak wspominaliśmy w poprzedniej recenzji Bananagrams, jest to w dużej mierze gra, w której każdy skupiony jest na własnej krzyżówce i nie ma zbytnio kontaktu z innymi graczami, a przecież właśnie o wspólne spędzanie czasu i zabawę w grach planszowych chodzi.

Gra „Bananagrams Party”, prezentacja zawartości / fot. Klaudia Kobylańska

Czy jednak dodatek w postaci specjalnych kafelków jest potrzebny? To zależy od gustów, my uważamy, jednak, że trochę zabrakło tu pomysłu, bo część ikonek specjalnych niewiele do gry wnosi i nie ma większego sensu. Ciekawiej robi się w przypadku konkretniejszych (czasami bardziej okrutnych względem innych zawodników) akcji i zapewne dzięki nim partia rozgrywana np. na imprezie stanie się bardziej interesująca.

Którą wersję Bananagrams moglibyśmy Wam polecić? Jeśli decydujecie się na zakup - a naprawdę warto, bo sama w sobie gra jest naprawdę świetna i zmuszająca do myślenia! – postawcie na wersję Party. W ten sposób otrzymacie lepiej dopracowaną wizualnie wersję z dodatkowymi opcjami rozgrywki, które jeśli się Wam nie spodobają, można spokojnie odłożyć na bok i zagrać w normalną wersję gry. My namawiamy Was do spróbowania, bo tak naprawdę obie wersje są świetne i oceniamy je tak samo – zasady są proste, gracze mogą być praktycznie w każdym wieku, a Bananagrams zmusza do myślenia i skupienia. Niech trochę popracują Wasze zwoje mózgowe ;).

Gra „Bananagrams Party”, prezentacja zawartości / fot. Klaudia Kobylańska

 

Zawartość pudełka:

  • bananowy „piórnik”
  • 144 płytki z literami + 14 płytek z ikonami
  • instrukcja

 

Plus/minus:

Na plus:

+ nieskomplikowane zasady

+ mały rozmiar

+ ciekawy pomysł

+ szybkość rozgrywki

+ estetyczny wygląd

Na minus:

- odczuwalny brak pomysłu na płytki specjalne

 

Tytuł: Bananagrams
Wydawca: Trefl
Liczba graczy: 1-8 osób
Wiek: od 7 lat
Czas gry: 15-20 minut
Cena: 99,95 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Grę do recenzji dostarczył Trefl S.A.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz