Zwiedzamy fort Prokocim, biegamy na Słonej Wodzie! [Twierdza Kraków]


W najbliższą sobotę, 7 lipca odbędzie się kolejna edycja Biegu Twierdzy Kraków. Tym razem biegacze zmierzą się z trasami przełajowymi na przedpolu fortu Prokocim na tzw. Słonej Wodzie.

Zwiedzamy fort Prokocim, biegamy na Słonej Wodzie! / fot. ZBK

Start o godz. 10. Tradycyjnie będą dwa dystanse: 5 kilometrów i 10 kilometrów. Potrzebne informacje na temat biegu można znaleźć na stronie bieg-twierdzy-krakow.pl.

Zapraszamy więc wszystkich miłośników biegania i fortyfikacji. Bo dodatkową atrakcją będzie jak zwykle zwiedzanie – tym razem fortu Prokocim. Sam fort to ciekawy obiekt. Został zbudowany w latach 1882-1885 w ramach III pierścienia Twierdzy Kraków. Powstał na wzgórzu dominującym nad ul. Wielicką, dla osłony obszaru od Bieżanowa po Kosocice, z uwzględnieniem traktu lwowskiego i linii kolejowej. W 1914 roku zmodernizowano go. Nastąpiła likwidacja muru przeszkodowego w fosie oraz przedbramia z mostem przy bloku koszarowym. Zamontowano wtedy pancerne stanowisko flankującego w sąsiedztwie bramy koszar. Fort artyleryjski Prokocim brał czynny udział w obronie Krakowa przed atakiem wojsk rosyjskich w listopadzie i grudniu 1914 roku. Posiadał jednokondygnacyjny blok koszar szyjowych z bramą wjazdową, schron główny i wał artyleryjski dla 18 dział, podzielony poprzecznicami mieszczącymi schrony pogotowia. W okresie międzywojennym fort Prokocim służył jako magazyn wojskowy, a później cywilny. W latach 70. Ubiegłego wieku został przekazany ówczesnej Akademii Medycznej w Krakowie. Obecnie jest niezagospodarowany.

Fort będzie można obejrzeć i wysłuchać opowieści o jego historii. Zadba o to Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz