Gracze z całego świata zmierzą się w bitwie pod Studziankami. World of Tanks wprowadza polską mapę


W World of Tanks pod koniec sierpnia pojawi się mapa Studzianki, która jest inspirowana największą bitwą pancerną z udziałem polskich czołgów, jaka została stoczona na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. 

Mapa Studzianki

Mapa Studzianki

Obok mapy Studzianki do gry zostaną także dodane polskie czołgi. Aby podkreślić lokalny charakter mapy Wargaming nawiązał współpracę z zespołem muzycznym Żywiołak, który nagrał swoją wersję słynnego utworu ludowego W moim ogródecku. Natomiast specjaliści Wargaminga od muzyki i dźwięku uzupełnili go o symfoniczne brzmienie. Finalną wersję utworu będzie można usłyszeć w grze za każdym razem podczas wchodzenia do bitwy na mapie Studzianki.

Ścieżka dźwiękowa mapy Studzianki

Bitwa pod Studziankami w historii

Mapa Studzianki

Bitwa pod Studziankami została stoczona w dniach 9-16 sierpnia 1944 r. Atakującym dywizjom niemieckim czoła stawiły oddziały radzieckiej 8 Gwardyjskiej Armii, o której boku walczyła polska 1 Brygada Pancerną im. Bohaterów Westerplatte. W ramach 1 Brygady walczyło ok. 2220 żołnierzy oraz 71 czołgów T-34 i 15 lekkich czołgów T-70.

Stawką bitwy było utrzymanie przez radziecko-polskie oddziały przyczółka warecko–magnuszewskiego, który zajęli tuż po przeprawieniu się przez Wisłę. Niemcy swoim kontrnatarciem chcieli zatrzymać postępujący marsz 1 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej. Po zażartej walce, podczas której polskie czołgi m.in. siedmiokrotnie zdobywały skrzyżowanie dróg w rejonie Studzianek bitwa zakończyła się radziecko-polskim zwycięstwem. Niemieckie jednostki zostały zamknięte w kotle, a następnie zniszczone.

Na froncie wschodnim była to największa bitwa stoczona przez polskie czołgi. Do dziś w Studziankach znajduje się na cokole czołg T-34, którym podczas walk dowodził por. Mateusz Lach. Był to pierwszy polski czołg, który wjechał do Studzianek. W serialu Czterej pancerni i pies odcinki od 3 do 5 rozgrywają się w trakcie tej bitwy.

Film WFDiD o bitwie pod Studziankami

World of Tanks

World of Tanks jest obecnie jedną z najpopularniejszych gier na świecie z ponad 160 milionami zarejestrowanych graczy. Jest to tytuł skupiający oddaną społecznością, pełną pasji dla historii, współpracującą i rywalizującą ze sobą w ekscytujących bitwach czołgów. Polska jest kluczowym europejskim rynkiem, gdzie zarejestrowanych w grze jest ponad milion Polaków.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz