Christie’s – czego nie wiesz o legendarnym domu aukcyjnym?


Jeden z najpopularniejszych na świecie domów aukcyjnych ma za sobą długą i ciekawą historię. Przez lata sprzedał tysiące przedmiotów autorstwa największych artystów w historii sztuki. Oto kilka ciekawostek na temat legendy!

Siedziba Christie’s w Londynie

Prawie 300 lat tradycji!

Christie’s powstał w 1766 roku w Londynie. Założył go James Christie, przyjaciel taki osobistości jak aktor David Garrick czy malarz Thomas Gainsborough. Biznes Anglika szybko się rozrósł i stał najważniejszym domem aukcyjnym na Wyspach Brytyjskich, których mieszkańcy doskonale wykorzystali złą sytuację francuskiego rynku sztuki będącego efektem rewolucji francuskiej i wysunęli się na szczyt branży.

Obecnie Christie’s jest największym takim obiektem na świecie pod względem przychodów i wyprzedza odwiecznego rywala – nowojorski Sotheby’s.

„Zbawiciel świata”

To właśnie w Christie’s odbyła się transakcja, która zapisze się na zawsze w historii. W nowojorskiej siedzibie firmy, w 2017 roku, został sprzedany obraz „Zbawiciel świata” pędzla Leonarda da Vinci. Płótno wystawił Dmitry Rybolovlev i otrzymał za nie zaporową, rekordową sumę. A nabył je odpowiednik naszego Ministerstwa Kultury w… Zjednoczonych Emiratach Arabskich za, bagatela, 450 milionów dolarów. Dzieło jest aktualnie prezentowane w kontrowersyjnym muzeum – Luwrze w Abu Dhabi.

Skandal?

W 2000 roku pojawiły się oskarżenia, jakoby Christie’s i Sotheby’s miały wspólnie ustalać ceny poszczególnych obiektów. Prawnicy londyńskiego domu aukcyjnego działali jednak szybko. Tak szybko, że zdołali uzyskać immunitet przed oskarżeniem ze strony sądu w USA, który chciał wszcząć postępowanie na podstawie zeznań świadka – jednego z pracowników firmy. Podjąwszy współpracę z FBI, opowiedział on o przekrętach dokonywanych przez przedsiębiorstwa. Cała afera jednak ominęła Anglików i odbiła się mocno na Sotheby’s. Nie obyło się bez wyroku więzienia i ogromnej kary finansowej.

Rekordy!

W marcu tego roku w Christie’s odbyła się rekordowa aukcja dzieł sztuki współczesnej zakończona wynikiem finansowym na poziomie niemal 138 milionów funtów. Dom wystawił 65 obiektów, aż 17 zostało sprzedanych powyżej przewidywań.

Wynik aukcji jest obecnie najwyższym w historii, jeśli chodzi o aukcję sztuki współczesnej i powojennej w Europie. Wystawiono na niej m.in. dzieło Warhola złożone z sześciu autoportretów. To najdroższy obiekt sprzedany w marcu w Christie’s. Praca osiągnęła wynik sprzedaży w wysokości 22,6 miliona funtów.

Artykuł powstał we współpracy z polskim domem aukcyjnym DESA UNICUM.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Sztukmistrz pisze:

    Wnętrza ich siedziby ze zdjęcia są przepiękne, jak w muzeum sztuki <3

Zostaw własny komentarz