Zrzutka na zamek. Crowdfunding na pomoc francuskim zabytkom


Crowdfunding na dobre zakorzenił się w świadomości wielu twórców, jako znakomite źródło finansowania ich pomysłów. Założyciele francuskiego portalu Dartagnans uznali, że może on stać się także znakomitym sposobem na przywrócenie świetności od dawna zapomnianym obiektom historycznym. I słusznie. Portal cieszy się coraz większą popularnością wśród Francuzów, a dzięki akcji „Adopte un Château”, o tym genialnym pomyśle usłyszał świat.

Akcja „Adopte un Château„, czyli ”zaadoptuj zamek”, zorganizowana została przez portal Dartagnans przy współpracy z organizacją Adopte un Château. Celem organizacji jest restauracja zapomnianych, francuskich zamków oraz objęcie ich ochroną, dzięki której będą one w stanie na siebie zarobić.

Adopte un Château, wykorzystując platformę Dartagnans, daje internautom spory wachlarz możliwych sposobów pomocy w przywróceniu dawnego blasku zrujnowanym zamkom. Od finansowego wsparcia drobnego remontu, poprzez częściową odbudowę, aż po… zakup zamku, dzięki któremu wieść o akcji obiegła największe światowe media. 

Zamek z dziecięcych marzeń

Wieże zwieńczone kopułami, dzwony, dziedziniec, a przede wszystkim otaczająca mury fosa – słowem, zamek idealny, choć od dawna zapomniany. Château de la Mothe-Chandeniers, bo o nim tu mowa, datowany na wiek XIV, popadał w ruinę od czasu pożaru z roku 1932.

Jego dotychczasowy właściciel, uznając, że sam nie jest w stanie zamku wyremontować, postanowił przekazać la Mothe-Chandeniers w czyjeś ręce. Za pewną cenę, rzecz jasna - 500 000 Euro. Ta mało okazjonalna cena, biorąc pod uwagę stan oferowanego budynku, stała się jednak w oczach pracowników Adopte un Château okazją do uratowania zamku.

Wykorzystując platformę Dartagnans, organizacja przedstawiła ofertę kolektywnego zakupu zamku. Najniższą możliwą kwotę, pozwalającą stać się współwłaścicielem la Mothe-Chandeniers, ustalono na 50 Euro – równowartość jednej akcji w spółce, która w przypadku sukcesu przedsięwzięcia miałaby zarządzać zamkiem.

Niespełna miesiąc później sukces został osiągnięty. Trzykrotnie. Adopte un Château zebrało 1615 976 Euro, nie tylko przekazując zamek w ręce 11 000 nowych właścicieli ze 115 państw świata, ale także zgromadziło spory zapas środków, które przeznaczone zostaną na renowacje pięknego Château de la Mothe-Chandeniers.

Plan na przyszłość historii

Pierwszy przystanek na drodze przywrócenia la Mothe-Chandeniers Francji i światu już został osiągnięty. Adopte un Château zakupiło zamek, wraz z budynkami stanowiącymi część zamkowego kompleksu oraz otaczającą go ziemią. Kolejnym krokiem będzie remont obiektu i uczynienie go atrakcyjnym turystycznie, aby nie popadł w ruinę po raz kolejny.

Celem, który pozwoli la Mothe-Chandeniers się utrzymać, jest 50 000 odwiedzających do roku 2021 oraz 70 000 do roku 2022. Pomóc w jego zrealizowaniu mają między innymi historyczne wystawy i rekonstrukcje, a także wynajem obiektu wytwórniom filmowym.

Historia czeka, aby sobie o niej przypomnieć

Choć Château de la Mothe-Chandeniers jest najbardziej niesamowitym i dotychczas najgłośniejszym z historycznych przedsięwzięć zrealizowanych za pomocą platformy Dartagnans, to zaledwie jeden z wielu czekających na pomoc internautów obiektów.

Dartagnans pozwoliło zebrać środki na 50 zamków oraz wiele innych historycznych obiektów i przedsięwzięć, a kolejne czekają już na zainteresowanie internautów.

Więcej o Dartagnans znaleźć można pod tym adresem: www.dartagnans.fr

źródło: www.independent.co.uk

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz