„W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce” – J. Barsky, C. Coloma – recenzja


Bycie szpiegiem to nieustanna walka i życie w ciągłym zagrożeniu. Zdrady, trudne wybory, brak ojczyzny to tylko niektóre z konsekwencji jakie ponosi agent. Czasem jedna decyzja może przesądzić o jego przyszłym losie…

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce. Jest to opowieść przybliżająca postać Jacka Barsky’ego, tajnego agenta rosyjskich służb, który przebywając w Stanach Zjednoczonych, inwigilował tamtejsze społeczeństwo.

Jack Barsky to tak naprawdę Albrecht Dittrich, chemik, który porzucił karierę naukową na uczelni i stał się rosyjskim szpiegiem. Albrecht już od najmłodszych lat wychowywany był w duchu komunizmu. Szybko też zdał sobie sprawę, iż przynależność do partii gwarantuje lepsze warunki życia i otwiera przed swoimi działaczami nowe możliwości. Jego wiara w ideały wpajane mu przez partię spowodowała, iż naprawdę uwierzył w konieczność walki ze złym, zepsutym Zachodem. Z tego powodu po otrzymaniu propozycji werbunku nie zastanawiał się zbyt długo. Dostrzegł bowiem liczne szanse wynikające z pracy dla wywiadu, m.in. możliwość podróżowania oraz dostęp do zagranicznych nowinek technologicznych. Można zadać sobie pytanie: co skłoniło służby do zwerbowania doktoranta nauk chemicznych i obdarzenia go w dalszej karierze tak dużym zaufaniem? Otóż Albrecht od samego początku był wyróżniającym się uczniem, później studentem, a dzięki swym umiejętnościom szybko zyskiwał popularność i awansował w strukturach partii. Poprzez pracowitość i zaangażowanie z czasem zdobył silną pozycję w służbach. Po przejściu licznych szkoleń oraz próbnych akacjach, został wysłany na misję do Stanów Zjednoczonych, gdzie krok po kroku realizował powierzone mu zadania, wtapiając się w amerykańskie społeczeństwo.

W głębokiej konspiracji jest ciekawą pozycją poświęconą tematyce szpiegowskiej, cała fabuła została bowiem oparta na wspomnieniach głównego bohatera, czyli byłego agenta KGB, będącego jednocześnie współautorem pracy. W opowieści przybliża on więc najważniejsze etapy szkolenia, odbyte misje oraz stara się ukazać motywy swoich działań. Opowieść poprowadzona jest w ciekawy i przystępny sposób, dzięki czemu czyta się ją szybko i przyjemnie.

Na uwagę zasługuje wątek psychologiczny zawarty w książce. Czytelnik ma bowiem możliwość śledzenia przemiany, jaka zaszła w głównym bohaterze. Otóż Jack od dziecka głęboko wierzył we wpajane mu ideały o wielkości Związku Radzieckiego i o zepsutym Zachodzie, który chce go zniszczyć. Wiedza przekazana mu na studiach i podczas szkolenia tylko utwierdzała go w tym przekonaniu. Momentem przełomowym stał się jednak wyjazd do Stanów Zjednoczonych i możliwość skonfrontowania zdobytych informacji z rzeczywistością. Wtedy to zrozumiał, że został poddany manipulacji i zaczął się zastanawiać nad sensem swojej misji. Z czasem to Amerykę zaczął traktować jak swój dom, w którym czuł się wolny. Zmianie uległ także jego stosunek do religii. Był ateistą, ale wraz z upływem czasu nawrócił się. W wierze odnalazł to, czego szukał przez całe życie – spokój oraz bezinteresowną miłość.

Niezwykle burzliwe losy Jacka Barsky’ego stały się również tematem jednego z odcinków 60 minut – amerykańskiego programu publicystycznego prowadzonego przez Stevena Krofta. W nim to bohater odbył sentymentalną podróż do swej ojczyzny oraz miał możliwość spotkania się ze swoimi najbliższymi.

Dużym walorem recenzowanej pracy jest fakt, iż autorzy przedstawili losy głównego bohatera do końca, a akcja nie została urwana w momencie porzucenia przez niego pracy dla służb. Na uwagę zasługuje również Epilog, który stanowi klamrę zamykającą całą opowieść. W niej bowiem Jack dokonuje podsumowania swoich wyborów oraz przemyśleń, jakie nasunęły mu się w tej kwestii. Książka zawiera także Posłowie umieszczone na samym końcu, którego autorem jest emerytowany agent specjalny FBI Joe Reilly. Przedstawia w nim etapy inwigilacji Jacka oraz jego współpracę z amerykańskim wywiadem.

Atutem są również fotografie zamieszczone na końcu pracy. Choć są one w tonacji czarno- białej, ich jakość jest dobra. Zdjęcia przedstawiają m.in. głównego bohatera w towarzystwie przyjaciół oraz wszystkich jego dzieci czy też kolegów z pracy. Warto zwrócić uwagę na szatę graficzną, która odpowiada klimatowi pozycji. Na okładce umieszczone zostało zdjęcie głównego bohatera w szarej tonacji, które idealnie komponuje się z kolorystyką oprawy.

W głębokiej konspiracji jest bez wątpienia pozycją godną polecenia dla wszystkich zainteresowanych tematyką szpiegowską oraz metodami działania służb wywiadowczych. To fascynująca opowieść o blaskach i cieniach bycia agentem oraz o wyborach, jakie ono za sobą niesie.

Plus minus

Na plus:

+ podjęta tematyka

+ ciekawy sposób narracji

+ dodatek z fotografiami w dobrej jakości

+ szata graficzna odpowiadająca klimatowi książki

Na minus:

- brak

Metryczka

Tytuł: W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce

Tytuł oryginalny: Deep Undercover: My Secret Life and Tangled Allegiances as a KGB Spy in America

Autor: Jack Barsky, Cindy Coloma

Tłumaczenie (z jęz. angielskiego): Jacek Spólny

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8116-234-0

Liczba stron: 415

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 45,00 zł

Ocena recenzenta: 7,5/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Rozmarynowski
Korekta: Agata Polte

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz