Osierocona przez uwięzionych żołnierzy wyklętych domaga się od państwa 15 mln zadośćuczynienia


Magdalena Zarzycka-Redwan jest córką dwójki żołnierzy wyklętych. Jej rodzicie zostali złapani i osadzeni w ubeckim więzieniu. Tam urodziło się ich dziecko. Teraz kobieta za czas spędzony w sierocińcach domaga się od Skarbu Państwa 15 mln zł zadośćuczynienia.

Hieronim Kazimierz Dekutowski, ps. „Zapora” w 1946 r.

Rodzice Zarzyckiej-Redwan, byli członkami konspiracyjnej organizacji Wolność i Niezawisłość. W jej ramach udzielali wsparcia żołnierzom wyklętym, w tym oddziałom mjr Hieronima „Zapory„ Dekutowskiego oraz Edwarda ”Żelaznego” Taraszkiewicza. W nocy z 2 na 3 kwietnia 1949 r. UB otoczyło gospodarstwo Zarzyckich, w którym przebywali żołnierze wyklęci. Tym udało się uciec z obławy, jednak gospodarze trafili w ręce stalinowskiego reżimu.

Matka Zarzyckiej-Redwan była wówczas w 8 miesiącu ciąży. Córkę urodziła w więzieniu na Zamku Lubelskim, zmarła wkrótce po porodzie. Jej mąż został skazany na 15 lat więzienia, wyszedł w ramach odwilży gomułkowskiej roku 1956. Do tego czasu jego córką zajmowały się więźniarki, a następnie ta trafiła do domu dziecka. Ojciec Zarzyckiej-Redwan zmarł w 1961 r. na zawał serca. Małoletnia znowu trafiła do domów dziecka, gdzie była szykowana ze względu na postawę rodziców.

Teraz Zarzycka-Redwan występuje do Skarbu Państwa z pozwem o zadośćuczynienie za 15 lat przebywania w domu dziecka. Chce miliona złotych za każdy rok. Ta precedensowa sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Najbliższa rozprawa zaplanowana jest na wrzesień. Podczas sierpniowych zeznań Zarzycka-Redwan opowiadała o tym w jaki sposób była bita i poniżana podczas swoich pobytów w sierocińcach.

Magdalena Zarzycka-Redwan jest także prezesem Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych, które zrzesza osoby, które przeszły w życiu podobną gehennę. Płacąc wysoką cenę za działalność swoich rodziców.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Jacek pisze:

  Dlaczego od Skarbu Państwa? Niech pisze do Izreala i Nowego Yorku?

 2. Bilbo pisze:

  Ten przypadek pokazuje czym była tzw. Polska Ludowa.

  • Komar pisze:

   Tak jakby w II Rzeczypospolitej można było bezkarnie zabijać ludzi związanych z aparatem władzy.
   A jeśli uważamy, że można zabijać przeciwników politycznych za ich cywilną działalność, czy też za samą przynależność organizacyjną, to ostatnim żołnierzem wyklętym był ten taksówkarz, który dziesięć lat temu zabił łódzkiego działacza PiS.

 3. Bilbo pisze:

  I po co te kretyńskie epitety? Jak dzieci.

Zostaw własny komentarz