„Głód” – A. Katsu – recenzja


Nie mieli już sił, a przy życiu trzymała ich jedynie wola przetrwania. Za wszelką cenę. Przed Wami książka nie tylko o słynnej Wyprawie Donnera, ale przede wszystkim o tym, że największe potwory żyją w nas samych.

Pełni marzeń o lepszym życiu pionierzy wyruszyli w długą podróż do słonecznej Kalifornii. Ponad osiemdziesiąt osób, zarówno konno, jak i pieszo, z wozami zapełnionymi całym swoim dobytkiem przemierzało trudniejszą z dnia na dzień drogę. Zwiedzeni opowieściami o wyjątkowym skrócie, o którym w swojej książce napisał Lansford Hastings, postanowili obrać nową, nieznaną trasę. Szybko przekonali się, że nie był to najlepszy wybór – wyruszyli zbyt późno, lato ustąpiło miejsca jesieni i zimie, warunki stawały się coraz gorsze, zaczęło brakować żywności. W dodatku w lasach czyhało zło, które otaczało ich ze wszystkich stron.

Po książkę Almy Katsu sięgnęłam pełna oczekiwań. Oto przede mną była historia, która wydarzyła się naprawdę – wyprawa Georga Donnera była prawdziwa, podobnie jak jej członkowie przedstawieni w opowieści. Mimo wszystko jest to jednak literatura grozy i byłam niezmiernie ciekawa, w jaki sposób autorka połączy te dwa tak różne aspekty. Czy nie przeciągnie struny? Pytań i obaw było równie wiele, jak nadziei, że książka będzie po prostu dobra i mnie nie zawiedzie. Na całe szczęście lekturę zakończyłam będąc pod dużym wrażeniem.

Powieść Katsu jest naprawdę bardzo dobra. Jest w niej wyjątkowy klimat, który utrzymuje się od samego początku do ostatniej strony. Autorka stopniuje napięcie, nie wykłada od razu wszystkich kart na stół; potrafi porwać czytelnika. Pomimo tego, że jej historia staje się momentami nieco fantastyczna, to zdecydowanie tam, gdzie tylko miała taką możliwość, trzymała się faktów i dat. Trzeba przyznać, że bardzo dokładnie musiała poznać historię Wyprawy Donnera, przez co stworzyła rzetelną powieść historyczną – oczywiście jest to w dalszym ciągu historical fiction, jednak na wysokim poziomie.

Z pewnością najbardziej kontrowersyjnym wątkiem powieści jest kanibalizm, który przewodzi całej książce. Sposób, w jaki jest on przedstawiony nie jest jednak ani obrzydliwy, ani oburzający, raczej fascynuje. Katsu zgrabnie wprowadza czytelnika w atmosferę opanowującą wyprawę – głód, brak możliwości znalezienia pożywienia, zmęczenie, choroby, problemy i rozterki osobiste, które powoli doprowadzają niektórych z bohaterów do ostateczności. Potwór, ten najokrutniejszy i najbardziej bezwzględny, żyje przecież w ludziach, nawet w tych, których nikt by o to nie posądzał.

Dużym atutem jest to, że wielu bohaterów książki ma jakąś osobistą historię, która często jest w Głodzie przedstawiona w formie retrospekcji. Narrator cofa się w czasie, by przedstawić czytelnikowi wcześniejsze losy danej osoby i powody, dla których zdecydowała się ona na opuszczenie swojego domu. Długi, problemy sercowe, chęć ucieczki – problemy są różne (co zadziwiające, bardzo podobne do nam współczesnych), ale nigdy nudne. Retrospekcje dopełniają całość i sprawiają, że historia ma głębie, a czytając nie traci się zainteresowania książką ani na chwilę.

Na pochwałę zasługuje też atrakcyjne wydanie – okładka jest prosta, nieprzekombinowana, ale przyciąga wzrok. Tłumaczenie jest bardzo dobre, podobnie jak korekta, więc czyta się przyjemnie i bezproblemowo.

Podsumowując, Głód to książka dla każdego, choć zapewne sięgać po nią chętniej będą fani literatury zabarwionej dreszczykiem. Ja taką lubię i recenzowaną książką zdecydowanie się nie zawiodłam, mogę ją więc polecić z czystym sumieniem. Jeśli zdecydujecie się na lekturę, na pewno nie będziecie mogli się od niej oderwać. Polecam ją także tym, których zainteresowała historia Wyprawy Donnera, która choć znana na świecie, w Polsce wciąż pozostaje nieodkryta.

Plus minus

Na plus:

+ bardzo ciekawa, niezbyt dobrze jeszcze w Polsce znana historia

+ wciągający klimat

+ duża zgodność historyczna

+ atrakcyjne wydanie

Na minus:

- brak

Metryczka

Tytuł: Głód

Tytuł oryginalny: The Hunger

Autor: Alma Katsu

Tłumaczenie (z jęz. szwedzkiego): Danuta Górska

Wydawca: Albatros

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8125-167-9

Liczba stron: 416

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Redakcja merytoryczna i korekta: Grzegorz Antoszek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz