„Czerwcowe ulice”– P. Cieliczko– recenzja


Czerwiec 1956 r. na zawsze w historii Polski będzie się kojarzył z wydarzeniami, jakie miały wówczas miejsce w Poznaniu. Przez lata nie można było o nich mówić ani pisać. Dopiero po 1989 r. poznańskie wydarzenia zagościły na stałe w świadomości Polaków, a ich bohaterowie zaczęli być czczeni z należytą starannością.

Poznański Czerwiec ‘56 to pierwsze w historii Polski masowe wystąpienie ludności przeciw władzy ludowej. Zdaniem wielu, to właśnie ono zapoczątkowało przesilenie w kręgu elit PRL, w wyniku którego do władzy wyniesiony został Władysław Gomułka. Kierownictwo Polski Ludowej przez cały okres swoich rządów starało się wymazać z pamięci zbiorowej wszystko, co wówczas miało miejsce. Nie było jakiejkolwiek zgody na uhonorowanie uczestników tamtych dni. Próba narzucenia zbiorowej amnezji jednak się nie udała. Dbali o to strażnicy pamięci poznańskiego Czerwca, walcząc przez całe lata o prawdę.

W ramach serii „Ulicznik poznański” na rynku wydawniczym ukazała się książka Czerwcowe ulice, która opowiada o wydarzeniach tamtych dni i ich uczestnikach. Jak napisał autor publikacji, bohaterowie tej książki to postacie, które stały się patronami poznańskich ulic i skwerów oraz osoby zasługującena upamiętnienie w taki sposób, ale wciąż czekające na ten zaszczyt.

Zanim przejdę do recenzji publikacji, kilka słów poświęcę autorowi książki. Paweł Cieliczko to absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia historyczne. Następnie obronił doktorat z zakresu literaturoznawstwa w Instytucie Badań Naukowych PAN. Jest założycielem Fundacji Kochania Poznania, a także autorem opowiadań kryminalnych rozgrywających się w stolicy Wielkopolski1.

Publikacja stanowiąca przedmiot niniejszej recenzji już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę dzięki przebogatej szacie graficznej, starannemu wydaniu, papierowi oraz dużej ilości ilustracji w środku. Książkę czyta się bardzo dobrze. Jest napisana językiem, który nie powinien nikomu przysporzyć trudności.

Książka Czerwcowe ulice podzielona została na trzy główne części. Pierwsza przedstawia czytelnikowi bohaterów Czerwca 1956 r., którzy zostali patronami poznańskich miejsc i ulic. Można tutaj zapoznać się nie tylko z historią ludzi, ale też miejsc. Całość została wzbogacona fotografiami, poświęconymi ich pamięci. Druga część opowiada o osobach, które wciąż czekają na godne upamiętnienie. Autor nie ogranicza siętylko do zarysowania ich sylwetek oraz określenia roli w tamtych wydarzeniach, ale też przedstawia konkretne propozycje miejsc i ulic, które mogłyby zostać nazwane imionami uczestników wydarzeń. Ostatnia część opowiada o miejscach, które w swojej historii miały mało chlubny epizod, związany z patronatem Józefa Stalina. Całość uzupełniona została wprowadzeniem wraz z kalendarium tamtych dni.Jeszcze jednym niewątpliwym plusem recenzowanej książki jest zamieszczona na końcu bibliografia, która została opracowana z należytą starannością oraz wszelkimi zasadami jej tworzenia i podziału źródeł.

Czerwcowe ulice mogę z czystym sumieniem polecić każdemu czytelnikowi. Jest to książka, która w swojej treści przedstawia pewien wycinek historii Polski, dlatego powinna zainteresować nie tylko mieszkańców Poznania, ale też czytelników z różnych zakątków naszego kraju. Została napisana w sposób przejrzysty i czytelny, zachowując przy tym wszelkie zasady publikacji naukowej.

Na końcu niniejszej recenzji pragnę życzyć wszystkim, aby więcej tego typu książek ukazywało się na naszym rynku wydawniczym.

 

Plus minus:

Na plus:

+ przystępna dla oka szata graficzna

+ wysokiej jakości papier

+ twarda okładka

+ obfita bibliografia

+ duża ilość ilustracji

+ przystępny język

+ wykorzystanie materiałów źródłowych

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Czerwcowe ulice. Ulicznik poznański

Autor: Paweł Cieliczko

Wydawca: Druga Strona Poznania

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-948865-3-0

Liczba stron: 100

Okładka: twarda

Cena: 49 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

  1. http://poznanskielegendy.pl/pawel-cieliczko [dostęp: 20.09.2018]. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz