Konkurs edycyjny „Wolna Polska-Wolna Wiedza”


Polska Wikipedia włącza się w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Na tę wyjątkową rocznicę przygotowano konkurs edycyjny, polegający na uzupełnianiu i poprawie jakościowej haseł związanych z Polską. Edytować może każdy, pojedynczo lub w grupie. Na zwycięzców czekają nagrody - vouchery na wybrane przez uczestników wydarzenia kulturalne.


Polski kanon Wikipedii zawiera około 1500 najciekawszych i najważniejszych artykułów o Polsce i Polakach. Hasła związane z naszą ojczyzną - jej historią, przyrodą, geografią, kulturą, nauką i techniką, zasługują na jak najlepszą merytoryczną jakość. Udostępnione bezpłatnie na wolnych licencjach, mogą być wykorzystywane w celach promocyjnych lub edukacyjnych, zwiększać świadomość o naszym kraju, jego historii i kulturze. Tak bogaty wybór haseł z różnych obszarów wiedzy  pozwoli każdemu na udział w konkursie. Konkurs potrwa od 1 października do 30 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi w styczniu 2019 roku.

Na czym polega konkurs?

Zadaniem uczestników będzie praca nad wybranym hasłem/hasłami z kanonu polskiej Wikipedii. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Polski_kanon_Wikipedii)
Można je wybierać i rezerwować na specjalnej stronie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wolna_Polska_%E2%80%93_Wolna_Wiedza/Has%C5%82a)

Następnie rezultaty ich pracy zostaną poddane ocenie jury złożonego z ludzi kultury i nauki pracującego przy wsparciu wikipedystów.

Nagrody:
Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci biletów na wybrane przez niego wydarzenie kulturalne (dla dwóch osób) w kwocie 600 zł
Laureaci drugiego miejsca otrzymają bilety na kwotę 400 zł i trzeciego miejsca - 200 zł.
Dla pozostałych osób, których edycje przejdą do II etapu konkursu przewidziane są nagrody w postaci gadżetów Wikipedii.

Partnerami konkursu są: Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

W skład Jury wejdą:
Edwin Bendek - Dziennikarz. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie pełni rolę publicysty działu naukowego. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności
Paweł Cywiński - Orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Publicysta oraz redaktor działu Poza Europą w „Magazynie Kontakt”. Współtwórca projektu post-turysta.pl
Piotr M.A Cywiński -Historyk mediewista, działacz społeczny, wikipedysta. Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, współtwórca i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2005–2007 wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Anna Herbich - Zychowicz - Dziennikarka i reportażystka. Finalistka Nagrody „Nesweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu za książkę Dziewczyny z Solidarności. Członkini zarządu w Fundacji „Rodacy’37” zajmującej się upamiętnieniem ofiar operacji polskiej NKWD.
Dariusz Jemielniak - Profesor tytularny zarządzania specjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy. Kierownik Katedry MINDS (Management in Networked and Digital Societies) w Akademii Leona Koźmińskiego. Wikipedysta, członek rady powierniczej Wikimedia Foundation. Autor pierwszej etnograficznej analizy środowiska wikipedystów.
Jacek Kołtan - Filozof, zastępca dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności. Zajmuje się historią idei solidarności, nowymi ruchami społecznymi, antropologią i teorią społeczną. Prowadzi wydawnictwo ECS podejmujące wolną politykę licencyjną.
Radosław Kotarski - Dziennikarz i przedsiębiorca. Prowadzący i reżyser programu Podróże z historią tworzonego dla Telewizji Polskiej. Twórca kanału edukacyjnego Polimaty w serwisie YouTube. Autor książek o charakterze popularnonaukowym.
Justyna Suchecka - Dziennikarka związana z serwisem wyborcza.pl, gazeta.pl i magazynem „Książki”. Zajmuje się głównie tematyką edukacyjną. Wraz z Natalią Szostak prowadzi w serwisie YouTube poświęcony kulturze kanał Krótka Przerwa.
Jakub Wygnański - Socjolog, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych . Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pierwszy raz edytujesz Wikipedię? Sprawdź jak to zrobić  (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pierwsze_kroki)
Regulamin i szczegóły na stronie (https://pl.wikimedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna/wolnapolska)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz