„Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski” - debata


10 listopada na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się debata „Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski” dotycząca wyjątkowości dziejów polsko-litewskich oraz drogi do niepodległości obu krajów. Spotkanie organizowane jest przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa we współpracy z Muzeum Historii Polski oraz Studium Europy Wschodniej.

Przed stu laty Polacy wybili się na niepodległość. Kilka miesięcy wcześniej uczyniła to Litwa, która przez wieki współtworzyła Rzeczpospolitą. Rzeczpospolita nie odrodziła się w formie federacji, tylko skonfliktowanych ze sobą państw narodowych. Dlaczego tak się stało? Na czym polega wyjątkowość dziejów polsko – litewskich. Czy była możliwość polsko-litewskiej współpracy w 1918 r.? Czy dziś możemy zgodnie pielęgnować wspólne dziedzictwo? Na te i inne pytania odpowiedzą historycy podczas sobotniej debaty.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Alvydas Nikžentaitis (Instytut Historii Litwy);
  • Rimvydas Valatka (dziennikarz i publicysta, sygnatariusz aktu niepodległości Litwy w marcu 1990);
  • Robert Kostro (Muzeum Historii Polski);
  • Leszek Zasztowt (Studium Europy Wschodniej UW);
  • Robert I. Frost (University of Aberdeen)

Prowadzenie: Anna Nasiłowska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Instytut Badań Literackich PAN).

Debata „Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski” odbędzie się w sobotę 10 listopada br. o godz. 17.00 w Sali Narożnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Klatka C, I piętro. Wstęp wolny.

Organizator: Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa

Współorganizatorzy: Studium Europy Wschodniej oraz Muzeum Historii Polski

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Może być ciekawe. Historyczne losy niepoległej Litwy i Polski, ale także losy wzajemnych relacji po 1990 r., są relacjami złymi, które, na szczęście, ulegają stopniowej poprawie. A w Internecie zapraszam na spot Litewskich Kolei z okazji 100-lecia niepoległości Polski. Wbija w fotel.

Zostaw własny komentarz