„Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania”– G. Balagué – recenzja


Pep Guardiola to jeden z najlepszych trenerów piłkarskich na świecie.Kiedy jednak rozpoczynał swoją pracę w FC Barcelonie, był jednym z najgorzej zarabiających trenerów w lidze hiszpańskiej, a wielu nie wróżyło mu sukcesów. Po kilku miesiącach się okazało, jak bardzo się mylili ci, którzy w niego nie wierzyli. Guardiola, opanowując sztukę zwyciężania,stworzył w stolicy Katalonii jedną z najlepszych drużyn piłkarskich w historii futbolu.

W 2015 r. w Polsce nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się książka Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania opowiadająca o trenerskich losach tego szkoleniowca w FC Barcelonie. Po trzech latach na polskim rynku wydawniczym ukazało się drugie wydanie, uzupełnione o późniejsze losy hiszpańskiego szkoleniowca.

Autorem książki jest Guillem Balagué, ekspert od hiszpańskiego futbolu, dziennikarz w telewizji Sky Sports, korespondent gazety „AS” oraz radia Onda Cero na Wielką Brytanię. Jego teksty pojawiają się też w kolumnach sportowych brytyjskich dzienników. Oprócz recenzowanej pozycji spod jego pióra wyszły także biografie takich piłkarzy jak Leo Messi czy Cristiano Ronaldo, które w Polsce również ukazały się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

Pierwsze polskie wydanie było spóźnione w stosunku do oryginału. Będące zaś przedmiotem niniejszej recenzji wydanie drugie takich zapóźnień nie ma i kończy się na okienku transferowym przed sezonem 2018/2019. Można więc powiedzieć, że jest to dzieło jak najbardziej aktualne, pretendujące do roli doskonałego przewodnika dla polskich kibiców The Citizensw bieżących rozgrywkach. Przewodnikiem, dzięki któremu zrozumieją styl swojej drużyny, filozofię wyznawaną przez jej trenera, a także sposób gry poszczególnych piłkarzy.

W tym miejscu wyraźnie jednak pragnę zaznaczyć, że nie jest to pozycja, którą rekomenduję wyłącznie kibicom Manchesteru City. Jest to książka godna polecenia zarówno fanom Bayernu Monachium czy FC Barcelony, zwłaszcza że o niej jest tutaj najwięcej informacji, jak też wszystkim zainteresowanym piłką nożną. Dzięki tej lekturze naprawdę sporo można się dowiedzieć o postrzeganiu futbolu przez Pepa Guardiolę, jego wizji funkcjonowania klubu, prowadzenia drużyny, stosunkach z poszczególnymi graczami, relacjach z mediami oraz kolegami po fachu. Dużo informacji znajdą też tutaj osoby zainteresowane rywalizacją na linii Guardiola – Mourinho. Z książki można się także dowiedzieć o kilku banalnych ciekawostkach, jak np. tej mówiącej o tym, że w czasie pobytu w Monachium Katalończyk nie miał gdzie oglądać meczów ligi hiszpańskiej, gdyż niemieckie telewizje nie zabiegały o prawa do jej transmitowania. Była to sytuacja dość kuriozalna.

Książkę czyta się naprawdę lekko i przyjemnie. Po przystąpieniu do lektury trudno się od niej oderwać. I tylko od tempa czytania zależy, czy czytelnik będzie się nią delektować przez jedną zarwaną noc, czy przez kilka dni. Autora charakteryzuje lekkie pióro, dzięki czemu jego dziełonie powinno nikomu sprawić trudności. Sama książka została podzielona na pięć części, ale tylko część czwarta jest nowa, gdyż opowiada o losach trenerskich Guardioli w Monachium i Manchesterze. Czytelnicy będą mogli się też dowiedzieć co nieco o zakulisowych rozgrywkach. Szerzej o tym nie będę pisał, gdyż nie chcę nikomu odbierać frajdy z lekturyrozpoczynającej się od próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego Pep musiał odejść z FC Barcelony. Pracy w tym klubie poświęcone są trzy pierwsze części dzieła i część piąta, w której znalazł się krótki wywód o La Masii oraz zamieszczono statystyki z jego pracy w Dumie Katalonii. Szkoda, że nie pokuszono się o ich uzupełnienie o okres monachijsko-manchesterski w życiu Guardioli.

Struktura książki jasno wskazuje, gdzie kończyło się pierwotne wydanie, a gdzie rozpoczyna się nowy tekst. Dużym plusem jest zamieszczenie na końcu niewielkiej bibliografii, umieszczenie wkładki zdjęciowej oraz poświęcenie kilkunastu stron piłkarskiej karierze Pepa.

Podsumowując,Pep Gaurdiola. Sztuka zwyciężania jest obowiązkową pozycją dla każdego fana piłki nożnej. Poza brakiem wymienionych wyżej statystyk nie ma żadnych innych minusów. Gdyby była taka możliwość, dałbym jej notę 100 na 10, ale niestety nie mogę.

Plus minus:

Na plus:

+ wkładka ze zdjęciami

+ ciekawa szata graficzna

+ barwny język

+ duża wiedza autora

+ wyczerpanie tematu

+ liczne ciekawostki

+ wnosi dużo nowego

+ statystyki z okresu pracy w FC Barcelonie

Na minus:

- brak statystyk z okresu pracy w Bayernie Monachium i Manchesterze City

 

Tytuł:Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania

Tytuł oryginalny: Pep Guardiola: Another Way of Winning

Autor: Guillem Balagué

Tłumaczenie (z jęz. angielskiego): Piotr Czernicki-Sochal (cz. 1–3, 5)oraz Bartosz Sałbut (cz.4)

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8129-240-5

Liczba stron:508

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz