Noc Muzeów w Poznaniu 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Poznaniu 2019 odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać poznańskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Poznaniu 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na codzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Komunikacja miejska podczas Noc Muzeów w Poznaniu 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Program Nocy Muzeów w Poznaniu 2019

MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

Al. Marcinkowskiego 9

Wyprzedaż wydawnictw MNP

godz. 15.00 – 01.00
Wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zapraszamy do księgarni muzealnej!

WYSTAWA

Choroba jako źródło sztuki (28.04. – 11.08.2019)
godz. 17.00 – 01.00

Wystawa przedstawia dzieła sztuki polskich artystów, powstałe w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności autorów. Jej celem jest odsłonięcie specyficznych warunków tworzenia i spojrzenie na fragment historii sztuki z perspektywy choroby artystki/artysty. Niektóre z przedstawionych dzieł są ostatnimi w dorobku twórców. Na wystawie znajduje się około 130 prac (malarstwo, rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie i video), powstałych od końca XIX wieku po współczesność.

Artyści: Artur Grottger, Ludomir Benedyktowicz, Maksymilian Gierymski, Ludwik de Laveaux, Adam Chmielowski, Witold Pruszkowski, Władysław Podkowiński, Stanisław Wyspiański, Jan Rembowski, Witold Wojtkiewicz, Jacek Malczewski, Władysław Strzemiński, Zygmunt Waliszewski, Maria Jarema, Alina Szapocznikow, Julian Stańczak, Józef Gielniak, Andrzej Dłużniewski, Tomasz Tatarczyk, Andrzej Okińczyc, Marian Stępak, Katarzyna Kozyra, Beata Ewa Białecka, Joanna Rajkowska, Lidia Kot, Viola Kuś, Zbigniew Rogalski, Małgorzata Dawidek, Magda Hueckel, Karolina Wiktor, Michał Bałdyga, Marta Antoniak, Emilia Kachnicz, Zuzanna Bartoszek.

Prace pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, Instytutu Sztuki PAN oraz osób prywatnych i artystów.

Kuratorka: Agnieszka Skalska

Spotkania na wystawie

Półmaraton z grafiką

Usuwanie kamienia głupoty, czyli medycyna w grafice XVI w.
godz. 17.20

Wystawa Choroba jako źródło sztuki jest pretekstem do przyjrzenia się, w jaki sposób przedstawiano chorobę i jej leczenie w grafice dawnej. Niektóre jednostki chorobowe oraz metody ich leczenia ukazane na dawnych rycinach mogą zdumieć współczesnego odbiorcę. Prezentacja nie będzie całościowym ujęciem tematu, a jedynie zasygnalizowaniem ciekawego zjawiska.

Prowadząca: Danuta Rościszewska

Teatry anatomiczne w malarstwie i grafice XVII w.
godz. 17.45

Od końca XIV w. miały miejsce w Europie publiczne pokazy sekcji zwłok, których dokonywano w salach uniwersyteckich, prywatnych mieszkaniach profesorów lub w aptekach. Dwa wieki później odbywały się one w specjalnie przygotowanych przestrzeniach, z widownią na planie półkola i sceną w środku. Takie miejsca 

i przeprowadzane w nich pokazy, łączące naukę anatomii ze spektaklem, nazywano „teatrami anatomicznymi”.  Temat omówiony zostanie na wykładzie w oparciu o kilka ciekawych przedstawień z XVI i XVII w. – między innymi Lekcji anatomii doktora Tulpa, namalowanej przez Rembrandta w 1632 roku.

Prowadząca: Grażyna Hałasa

Portrety pro mortem
godz. 18.20

Portrety pro mortem cieszyły się szczególną popularnością w XIX w. W ciągu stulecia ewoluowały od romantycznego przedstawienia zmarłego po naturalistyczną degradację ciała. Trudno się dziwić tym zainteresowaniom. Był to wiek dużej śmiertelności, a ten specyficzny przekaz stawał się ostatnią pamiątką po bliskiej osobie. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wizerunki znanych i szanowanych postaci na łożu śmierci. Do takich zaliczyć można rysunki i ryciny przedstawiające Karola Marcinkowskiego, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza czy Annę Marię z Mielżyńskich Mycielską, znajdujące się w zbiorach Gabinetu Rycin MNP.  

Prowadząca: Katarzyna Gieszczyńska-Nowacka

Oprowadzania po wystawie

godz. 20.00, Kinga Sibilska

godz. 19.00, 21.00, Agnieszka Skalska, kuratorka wystawy Choroba jako źródło sztuki

MEDYTACJE

MedMob – medytacyjny flash mob
godz. 21.00

W zeszłym roku proponowaliśmy Silent disco, w tym roku zmieniamy formułę. Dostrzegając potencjał i wielkie zainteresowanie spotkaniami Medytacje w muzeum, w Muzeum Sztuk Użytkowych, zapraszamy na MedMoba! Podczas Nocy Muzeów usiądźmy wspólnie o wyznaczonej godzinie i pomedytujmy. Na całość przewidujemy 30 minut, ale może to być też 5, 10 minut – tyle, na ile każdy poczuje chęć. Usiądziemy w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego i pokontemplujemy wśród dzieł artystów takich jak Zurbaran czy Strozzi. 

Prowadząca: Marzena Prusińska

MUZYKA

Koncert więcej info wkrótce

godz. 22.00

SPACERY

Mistrzowie Młodej Polski

godz. 18.00

Poznańskie Muzeum Narodowe może poszczycić się jedną z najważniejszych – obok Krakowa i Warszawy – kolekcją sztuki Młodej Polski. Obiekty, należące m.in. do Fundacji im. Raczyńskich działającej przy MNP, stanowią doskonałą i kompletną reprezentację tego ważnego dla polskiej sztuki okresu.  

Podczas spaceru przeniesiemy się na chwilę do Krakowa – miasta przepełnionego młodopolskim duchem. Odwiedzimy Paryż – mekkę artystów i światowe centrum sztuki przełomu XIX i XX w. Wybierzemy się również w Tatry – miejsce magiczne dla polskich twórców, z którego czerpali natchnienie i siły do pracy. Obejrzymy dzieła Malczewskiego, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Gierymskiego, Ślewińskiego czy Boznańskiej – mistrzów Młodej Polski!
Prowadząca: Katarzyna Grabowska

TOP 10

godz. 21.00                      

Monet, Malczewski, Opałka i inni… Odkryjmy wspólnie 10 dzieł wielkich artystów, a to wszystko w ciągu jednej wyjątkowej nocy w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Prowadząca: Katarzyna Drozdowska -Sawińska                                                                   

Śladami sztuki kobiecej

godz. 22.00

Podczas spotkania prześledzimy dzieje sztuki z kobiecego punktu widzenia; wśród dzieł poznańskiej galerii zaprezentowana zostanie sztuka kobiet-artystek. Wychodząc od twórczości wybitnych jednostek poprzednich epok (Sofonisba Anguissola, Olga Boznańska), przyjrzymy się sztuce współczesnej, w której głos kobiet miał swoją szczególną rolę – prześledzimy m.in. dzieła polskiej awangardy (Jarema), przykłady sztuki feminizującej (Pinińska-Bereś) i reprezentacje tzw. nowych mediów (Kulik, Gustowska).

Prowadząca: Zuzanna Sokołowska

GUIDED TOUR FOR ENGLISH SPEAKING

Walk of Art: Collection Highlights 

godz. 23.00 (11 p.m.)

Walk of Art explores the range of meanings and secrets behind the most famous masterpieces from our collection. 10 short stories will connect outstanding artists, sources of their inspiration and history of selected paintings to reveal hidden content in art works of Polish and European masters. 

Leading: Martyna Łukasiewicz

Propozycja dla rodzin z dziećmi

Malarskie Memory
godz. 17.00 – 18.30

Podczas spotkania uczestnicy przejdą sale muzealne specjalnie przygotowanym tropem, rozwiązując po drodze zadania i rozgrywając rodzinny turniej.

Prowadząca: Paulina Broniewska

18.30 (do wyczerpania materiałów)
Malarskie Memory – cd.

Wszystkim tym, którzy nie zdążą wziąć udziału we wspólnej zabawie, oferujemy wydrukowane zagadki i zadania, z którymi można samodzielnie zwiedzić galerię, i które można pobrać w Punkcie Informacyjnym.

POKAZY

450-lecie Unii Lubelskiej w monetach i medalach
godz. 17.00 – 01.00

Obchodzone w tym roku 450-lecie Unii Lubelskiej (zawartej 1 lipca 1569 r.), stwarza okazję do pokazania związanych z tym wydarzeniem i jego architektami numizmatów – zarówno będących wówczas w obiegu monet, jak i wybitych później medali jubileuszowych. Na mini-ekspozycji pokazane też zostaną złote monety okolicznościowe, podarowane Muzeum Narodowemu w Poznaniu.

Spotkania przy pokazie

godz. 18.00, Agnieszka Murawska
godz. 19.30, Witold Garbaczewski

Portret Fryderyka Wilhelma I jako następcy tronu  

godz. 17.00 – 01.00

Prezentacja konserwacji dyplomowej obrazu ze zbiorów sztuki europejskiej, Portretu Fryderyka Wilhelma I jako następcy tronu Jana de Baena. Portret przed konserwacją miał całkowicie wydarty fragment płótna przedstawiający twarz. Dokumentacja fotograficzna sprzed wojennego zniszczenia umożliwiła wykonanie pełnej rekonstrukcji. Prezentacji obrazu po konserwacji będą towarzyszyć: dokumentacja fotograficzna i filmowa oraz kopie warsztatowe obrazu. Autorką pracy konserwatorskiej jest Hanna Meissner (ASP Warszawa).

Spotkanie przy pokazie

godz. 18.30, Hanna Meissner

Punkt Informacyjny Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego
godz. 17.00 – 21.00

Członkowie TPMP będą informować o swojej działalności na rzecz Muzeum. Towarzystwo skupia osoby upowszechniające w społeczności miasta Poznania wiedzę o kulturze artystycznej i materialnej, w oparciu o zbiory MNP. 

FILM

Muzeum Utracone
godz. 17.00 – 01.00

Podczas II Wojny Światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Kawiarenka – TINTA BAR
godz. 17.00 – 01.00

ZAMEK W GOŁUCHOWIE

Działyńskich 1, Gołuchów

godz. 17.00 – 00.00
Zapraszamy do zamku w Gołuchowie, gdzie w zabytkowych wnętrzach jak przed laty wspaniale prezentują się zabytki starożytne, rzemiosło artystyczne, malarstwo polskie i europejskie oraz rzadkie okazy mebli, wśród nich zobaczymy także muzealia pochodzące z dawnych zbiorów, zgromadzonych w XIX wieku przez ówczesnych właścicieli Izabelę i Jana Działyńskich. 

18 marca 2019 roku minęło 120 lat od śmierci Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.

Wizerunki twórczyni muzeum towarzyszyć nam będą podczas Nocy Muzeów na zamkowym dziedzińcu. 

SPACER

Izabela i kolekcja (propozycja dla dzieci)
godz. 18.00, 20.00

Prezentujemy książeczkę dla dzieci Izabela i kolekcja, zapraszając na spacer po gołuchowskim zamku. 

Nocny spacer po parku (propozycja dla dorosłych)
godz. 22.00

Zapraszamy na nocny spacer z przewodnikiem po parku. Ruszamy z zamku, kierując się do kaplicy – miejsca spoczynku Izabeli Działyńskiej.

WYSTAWA (Dziedziniec)

Antyczne wazy – współczesne obrazy
Prezentacja prac laureatów konkursu plastycznego i wiedzy historycznej dla dzieci, związanego z ubiegłorocznym jubileuszem 125-lecia ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich na Gołuchowi. Prace ukazują współczesność w dekoracjach malarskich naczyń antycznych jako nawiązanie do kolekcji starożytności gołuchowskiego muzeum.

Spotkanie z laureatami konkursu plastycznego

godz. 19.00 

FILM 

Muzeum Utracone (Sala Muzealna w podziemiach Zamku)
godz. 19.00, 20.00, 21.00 

Podczas II Wojny Światowej wiele kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH

Góra Przemysła 1

ZABAWA DLA WSZYSTKICH

Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział!
godz. 17.00 – 22.00 (lub do wyczerpania materiałów)

Lubicie zagadki? Nasze Muzeum jest ich pełne! W czasie Nocy Muzeów będziecie mogli rozwiązać przygotowaną przez nas krzyżówkę, której hasła dotyczą eksponatów Muzeum Sztuk Użytkowych. Przyglądajcie się obiektom, główkujcie i bawcie się dobrze!

FILM

Muzeum Utracone – projekcja filmu oraz serii filmów i animacji przygotowanych dla Muzeum Sztuk Użytkowych
godz. 17.00 – 01.00

Podczas II Wojny Światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział! – filmy z serii nagrodzonej Srebrnym Delfinem podczas Cannes Corporate TV and Media Awards 2018 

Seria 8 animacji o wybranych obiektach prezentowanych w Muzeum Sztuk Użytkowych.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE

ul. Grobla 25 (wejście od ul Mostowej 7)

WYSTAWY
Czarno na białym w kolorze
godz. 17.00 – 01.00

Wystawa pięćdziesięciu najstarszych (wykonanych w latach 1890 – 1939) archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.

Pokolorowane i powiększone wersje zdjęć nie zostały wcześniej zrekonstruowane, ani wyretuszowane. Nie naprawiono ich pęknięć, załamań, uszkodzeń; pozostawiono wszelkie ślady ich wcześniejszego życia oraz oryginalne wady techniczne. Nie odmłodzono ich i nie oprawiono w żadne ramy. Zdjęcia zostały zdygitalizowane i poddane koloryzacji cyfrowej; czarno-białym fotografiom nadano kolory prawdopodobne i zgodne z kolorami występującymi w danym czasie i danym miejscu.

Kuratorka: Iwona Rosińska

Znak polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna
godz. 17.00 – 01.00

Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX w. W przeciwieństwie do stroju bamberskiego miał on rdzennie polskie korzenie, a jego noszenie uważane było za przejaw patriotyzmu i stanowiło wymóg dla wielu służących pracujących w poznańskich domach. Pełnił zatem lokalnie funkcje, zbliżone do – powszechnie znanego jako symbol polskości – stroju krakowskiego. Poznańskie Muzeum Etnograficzne jako jedyne w Polsce posiada kolekcję stroju poznańskiego. Obecnie uległ on zapomnieniu i często mylony jest ze strojem bamberskim. Wystawa uświadamia jego odrębność.

Kuratorka: dr Joanna Minksztym

NOC… PO BAMBERSKU

WARSZTATY
Największy kornet świata
godz. 18.00 (do wyczerpania materiałów)

W trakcie warsztatów, dzięki wspólnej pracy uczestników, powstanie największy – 170 cm – kornet świata, który po Nocy Muzeów będzie zdobił hol Muzeum Etnograficznego.

Joanna Kokoć, Lucyna Grupa, Aldona Kłapouch, Justyna Kowalińska, Elwira Sobiak, Urszula Baszczyńska-Gosz

Bambrzy – dawni osadnicy poznańscy
godz. 17.15, 20.15 (dla dzieci: 6-12 lat, maks. 25 uczestników)

Zapraszamy na lekcję poświęconą Bambrom i roli, jaką odegrali w Poznaniu. Uczestnicy będą mieli okazję poznać elementy stroju bamberskiego i dowiedzieć się, gdzie w Poznaniu widać ślady bamberskiej tradycji. W trakcie warsztatu będzie można złożyć strój Bamberki w technice wyklejanki oraz sprawdzić swą wiedzę, rozwiązując krzyżówki. Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne!

Prowadzące: Iwona Rosińska, Urszula Baszczyńska-Gosz

MUZYKA

Muzyczne rytmy
godz. 18.00

Prezentacja  ludowych zespołów oraz solistów – uczestników XVIII Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich. To coroczne spotkanie muzyków ludowych organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury, mające na celu zachowanie muzyki dudziarskiej, a także rzadkich i cennych instrumentów ludowych. W parku Muzeum wystąpią najlepsze kapele dudziarskie oraz soliści z całego kraju.

Tańce bamberskie. Występ zespołu folklorystycznego Wielkopolanie
godz. 19.30

Zespół powstał w styczniu 1962 roku i działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.  Jest wielokrotnie nagradzanym i jednym z najlepszych zespołów folklorystycznych w kraju, a jego koncerty cieszą się olbrzymim powodzeniem. Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych Wielkopolski (tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, z Dąbrówki Wlkp. oraz Bambrów – mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania, a także tańce i przyśpiewki innych regionów kraju). 

PROPOZYCJA DLA RODZIN
godz. 21.15 (maks. 30 słuchaczy, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne)

Przygoda koziołka i Bamberki. Ucieszna opowieść o koziołku z ratusza poznańskiego

Wspólne czytanie bajki na dobranoc.

MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE

Śmiełów 1, 63-210 Żerków 

FILM

Muzeum Utracone
godz. 17.15, 23.00

Podczas II Wojny Światowej wiele kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

MUZYKA

Pozwól mi spróbować jeszcze raz. Recital Ewy Błaszczyk
godz. 18.30

Aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka i działaczka społeczna, zaprezentuje piosenki napisane przez najwybitniejszych twórców, m.in.: Agnieszkę Osiecką, Jacka Kleyffa, Stanisława Soykę, ks. Jana Twardowskiego, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Jana Wołka, z muzyką Jerzego Satanowskiego, Zygmunta Koniecznego, Włodzimierza Wysockiego.                                                                                                                                       

Artystka odkrywa siebie w historiach opowiadanych w łagodnych nastrojowych piosenkach, przeplatanych pełnymi dramatyzmu i energii wyznaniami. Akompaniament przy fortepianie – Andrzej Kowalczyk.

Przeboje różnych epok. Affabre Concinui
godz. 20.00

Męski sekstet wokalny z Poznania, śpiewający a cappella, zabierze słuchaczy w urozmaiconą i rozrywkową podróż przez stulecia, prezentując utwory od Vivaldiego i Bacha przez Schuberta i Ravela aż do hitów ze świata swingu i popu. Utwory artystów charakteryzują się czystym i naturalnym brzmieniem, humorem, ironią, znakomitą imitacją instrumentów muzycznych oraz fantastyczną mimiką i gestykulacją.  

Muscada String Quartet
godz. 21.30

W repertuarze młodych artystów z Warszawy, wchodzących w skład kwartetu smyczkowego, są zarówno klasyczne pozycje muzyki kwartetowej, jak i współczesne kompozycje twórców polskich i europejskich.

Muzycy są też laureatami licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów solowych oraz kameralnych, a także beneficjentami wielu stypendiów za osiągnięcia artystyczne i naukowe. W programie: muzyka kameralna.

WARSZTATY

Bajki Mickiewicza i teatr lalek
godz. 17.15 (dzieci: 4-6 lat)

godz. 19.00 (dzieci: 7-12 lat)

W programie: aktorskie czytanie, wykonywanie pacynek i kukiełek, nauka animacji lalek i interpretacji scenicznej. Uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć umiejętności twórczej ekspresji poprzez język teatru i zabawę. Zajęcia poprowadzi aktorka Magdalena Pawelec.

Zachęcamy do odpoczynku w parku przy ognisku oraz skorzystania z przygotowanej oferty gastronomicznej!

Na trasie Śmiełów – Jarocin będzie kursował dodatkowy bezpłatny autobus
(Dworzec autobusowy PKS w Jarocinie – Poczta – ul. Św. Ducha)

Jarocin – Żerków – Śmiełów

16.20 – 16.40 – 16.50
17.50 – 18.10 – 18.20
19.20 – 19.40 – 19.50

Śmiełów – Żerków – Jarocin

17.00 – 17.10 – 17.30
18.40 – 18.50 – 19.10
22.45 – 22.55 – 23.15

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE

Stary Rynek 9

WYSTAWA

Ułani poznańscy 1919-2019
godz. 17.00 – 01.00

Wystawa zorganizowana z okazji stulecia powstania 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Pułk brał udział w walkach toczonych o niepodległość Polski w latach 1918 – 1920, 1939, 1944 – 1945 i miał wyjątkowe znaczenie dla miasta. Był traktowany jako „własna” jednostka, określana mianem Dzieci Poznania. Utworzony w ważnym historycznym momencie, stacjonował na terenie poznańskiego garnizonu i uczestniczył w życiu miasta. Na przełomie grudnia 1919 i stycznia 1920, podczas scalania wszystkich oddziałów w jednolite wojsko polskie, gdy nadawano nową numerację, prezydent miasta Jarogniew Drwęski wystąpił z inicjatywą, aby 15. pułk ułanów otrzymał nazwę „poznańskich”. 

Prezentowany militaria pochodzą z kolekcji Marcina Nowakowskiego.
Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś

Oprowadzanie po wystawie
godz. 20.00, Alina Sokołowska
godz. 23.00, Jarosław Łuczak

Czas Sarmatów
godz. 18.00

Pokaz Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Fechtunku Salut.

ZABAWA DLA RODZIN

Wytęż wzrok i znajdź eksponat
godz. 17.00 – 01.00 

Na arkuszach ze zdjęciami obiektów (lub w trudniejszej wersji – tylko ich fragmentów) znajdujących się na ekspozycji, należy przyporządkować właściwą odpowiedź określającą przedmiot. Rozwiązanie ułatwi wnikliwe zwiedzenie wystawy stałej. 

Punkt Informacyjny
godz. 17.00 – 01.00

Punkt z ulotkami i pamiątkowymi stemplami.
Jędrzej Oksza-Płaczkowski

Kuchnia polowa
godz. 17.00 – 01.00

FILM

Muzeum Utracone

PREZENTACJA

Monte Cassino – polskie zwycięstwo
godz. 17.00, 19.00, 22.00

Podczas II Wojny Światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Przed filmem emitowana będzie prezentacja z okazji 75. Rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.

MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO – CZERWIEC 1956

Święty Marcin 80/82

godz. 17.00 – 17.45
Moja pierwsza wizyta w Muzeum. Warsztat dla rodzin z dziećmi

godz. 18.00, 21.30
Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

godz. 19.00 – 21.00
Spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca: p. Aleksandrą Banasiak oraz p. Jerzym Majchrzakiem 

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 działa na terenie Zamku Cesarskiego w Poznaniu. To historyczne miejsce, które jest związane z pamiętnymi wydarzeniami Czerwca ’56. Wystawy wzbogacono o fotografie i filmy. Proponujemy skorzystanie z możliwości przeniesienia się w czasie do pamiętnych dni Poznańskiego Czerwca. Zapraszamy na spotkania z bohaterami wydarzeń czerwcowych oraz grupą rekonstrukcyjną.

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

ul. Słupska 62, Krzyżowniki

od godz. 16.00

godz. 17.00, 19.00, 21.00
Oprowadzanie po obiekcie z przewodnikiem

We wnętrzu schronu zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią obiektu, a także obejrzeć jego oryginalne wyposażenie. Na miejscu będzie można przymierzyć komplet umundurowania OC w wersji męskiej i damskiej, hełmy czy futrzane czapki. Nowością jest Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu, w której prezentowane są prace stworzone zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50.  Zapraszamy także do zobaczenia obrazów Alfreda Lenicy, z lat 50., czy Edwarda Dwurnika z 2006 r. Całość aranżacji dopełniają meble z prezentowanego okresu.

Do schronu można dostać się komunikacją miejską z pętli na Ogrodach. Przystanek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. 

MUZEUM FARMACJI

Al. Marcinkowskiego 11

godz. 17.00 – 23.00 (zwiedzanie wystawy stałej)

WYKŁADY

godz. 18.00
Krótka historia Wielkopolskiego Samorządu Aptekarskiego, mgr farm. Alina Górecka

Atrakcje poznańskiego Muzeum Farmacji, dr n. farm. Stefan Piechocki

godz. 19.00
Żywe zwierzęta wykorzystywane do celów terapeutycznych, dr n. farm. Stanisław Pic

godz. 20.00
Od magii i ziół do zaawansowanych terapii, prof. dr hab. n. farm. Anna Jelińska

MUZEUM UZBROJENIA ODDZIAŁ WIELKOPOLSKIEGO MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

al. Armii Poznań, Park Cytadela

godzina 17.00-24.00

Ekspozycja plenerowa Muzeum UzbrojeniaNa wystawach zostanie zaprezentowany sprzęt i uzbrojenie wojskowe z lat 1955-1991, czyli z okresu istnienia Układu Warszawskiego. Ekspozycję ożywią pokazy dynamiczne grup rekonstrukcyjnych.
Udostępnione zostaną również eksponaty wewnątrz Muzeum, wśród nich: czołg średni T-34/85, działo samobieżne ISU-122, transporter opancerzony SKOT i samolot wielozadaniowy AN-2.

NOWOŚĆ – możliwość zajęcia miejsca w kabinie pilota samolotu myśliwskiego LIM-5!

Muzeum Instrumentów Geodezyjnych przy Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu

ul. Szamotulskia 33, Poznań

Sala 26

godziny otwarcia muzeów: 17:00-22:00

W Programie oprócz zwiedzania ekspozycji i prezentacji wybranych instrumentów geodezyjnych:

– turniej  tenisa stołowego im. Andrzeja Witkowskiego

– gości częstować będziemy grochówka geodezyjną

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK POZNAŃ

ul. Głogowska 131/133

godz. 17.00 – 21.30.

Muzeum zajmuje budynek dawnej podstacji transformatorowej, zbudowanej dokładnie 90 lat temu. Można w nim obejrzeć pamiątki z blisko 140 lat historii komunikacji miejskiej w Poznaniu. Wśród nich zdjęcia, bilety, rozkłady jazdy i zabytkowe tablice, ale także oryginalne elementy pojazdów, w których można usiąść czy przedziurkować bilet. Warto zobaczyć m.in. makietę części trasy PST oraz tablicę ze schematem miasta, używaną przez dziesięciolecia do monitorowania układu zasilania sieci.

MUZEUM UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU

ul. Wieniawskiego 1

Collegium Minus

W tym roku obchodzimy jubileusz 100. rocznicy założenia Uniwersytetu Poznańskiego. Z tej okazji Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowało:

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 (Hol główny budynku Collegium Minus)
Collegium Minus. Oprowadzanie 

Goście zostaną oprowadzani po budynku Collegium Minus, mieszczącym się w centrum Poznania. Będą zaglądać do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Oprócz Auli Uniwersyteckiej zobaczą Małą Aulę, czyli Salę Lubrańskiego oraz Salę Senatu. Wyjątkową atrakcją tego wieczoru będzie prezentacja gabinetu Rektora UAM (wejście w godz. 19.00 – 22.00).

godz. 19.00
Zwiedzanie specjalne
Gości oprowadzi prezes PTPN i dyr. Muzeum Uniwersytetu, prof. dr hab. Andrzej Gulczyński.

godz. 18.45, 19.45, 20.45 (Hol główny Collegium Minus)
Collegium Minus w ikonografii. Prelekcja, mgr Jakub Skutecki 

Podczas nocy muzealnej prelekcję wygłosi kier. Pracowni Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, st. kust. dypl. Jakub Skutecki. Prelegent jest autorem wielu atrakcyjnych wizualnie i popularnych albumów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych architekturą Poznania i dziejami UAM! 

godz. 18.00 – 23.00
Collegium Minus – pierwsza odsłona. Wystawa (Hol przy Sali Lubrańskiego Collegium Minus)

Wystawa planszowa przedstawiająca historię najważniejszego budynku uniwersyteckiego w Poznaniu. 

W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie architektura Collegium Minus, w tym zmieniane na przestrzeni dekad szczegóły elewacji budynku oraz jego wnętrza, m.in. gabinet Rektora UAM i najbardziej interesujące sale wykładowe. Zobrazowane zostaną najważniejsze wydarzenia okresu międzywojennego: pierwsza inauguracja roku akademickiego, wręczenie tytułów dra honoris causa J. Rozwadowskiemu i I. Mościckiemu, uroczystość odsłonięcia popiersia J. Piłsudskiego i pogrzeb H. Święcickiego. 

godz. 24.00
Teatr (Hol główny Collegium Maius) 

Na zakończenie wieczoru przygotowano specjalne wyjątkowe oprowadzenie po budynku Collegium Maius (ul. Fredry 10) z udziałem aktorów. Odwiedzający poznają historię gmachu, przeplataną współczesnymi wątkami związanymi z dzisiejszym charakterem budynku. W poszczególnych miejscach, od piwnic po strych, będą kryć się różne postaci, które wprowadzą widzów w tajemnicze, często prawdziwe historie.

Współpraca: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Fundacja TAMiTU, asz.teatr.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU

Pałac Górków, ul. Wodna 27

godz. 17.00, 18.00 (parter)

Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy. Oprowadzanie po wystawie z kuratorem

Obowiązuje limit 25 osób, wejściówki do odbioru w dniu imprezy, w kasie biletowej Muzeum Archeologicznego.

godz. 23.00 

Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy. Oprowadzanie w ciemnościach po wystawie z kuratorem

Obowiązuje limit 10 osób, wejściówki do odbioru w dniu imprezy w kasie biletowej Muzeum Archeologicznego.

godz. 20.00 – 22.00 (Sala audiowizualna, II piętro)

Wykłady popularnonaukowe o Jaćwingach 

godz. 20.00 – 20.45

Jaćwieskie ośrodki grodowe w świetle badań archeologicznych (PMA Warszawa), Cezary Sobczak

godz. 21.00 – 21.45

Jaćwingowie i Jaćwież w X – XIII w. Próba charakterystyki (PMA Warszawa), Marcin Engel

godz. 17.00 – 20.00 (Sala Dydaktyczna, parter)

Góra Zamkowa w Szurpiłach. Na jaćwieskim szlaku. Projekcja filmu o Jaćwingach

Projekcja trwa ok. 22 minut i będzie powtarzana w pętli w przedziale czasowym od 17.00 do 20.00.

godz. 18.00 – 23.00 (Dziedziniec Pałacu Górków, parter)

W grodzie na Jaćwieży

Stoiska tematyczne z różnościami dotyczącymi kultury Jaćwingów. Występy i pokazy zaproszonych gości.

godz. 18.00 – 21.00 

Między nami Jaćwingami

Stoisko warsztatowe dla dzieci.

godz. 19.00 – 23.00

Na skórze malowane. Czasowe tatuaże w średniowiecznej odsłonie, Studio Mehendi Art

Dawne tkaniny – stoisko włókniarki

Średniowieczny plac zabaw. Gry i zabawy ruchowe z wieków średnich

Jaźwiny raj. Multimedialna gra zręcznościowa 

Prezentacja zdjęć ze stanowisk archeologicznych położonych na Jaćwieży

godz. 19.30, 21.00

Występy śpiewającego zespołu folklorystycznego Dziadostwo

godz. 18.00, 20.30

Pokaz walk wojów ze Stowarzyszenia Grodu Radzim

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI

ul. Posadzego 3

godz. 11.00 – 12.30

Warsztaty artystyczne dla dzieci (ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – rezerwat@muzarp.poznan.pl lub tel. 61 852 21 67)

godz. 18.00

Spotkanie z Łukaszem Gruszczyńskim, artystą rzeźbiarzem, który zaprojektował majestatyczną instalację wznoszącą się nad ulicą Posadzego – rzeźba powstaje przy Rezerwacie Genius Loci, w maju będzie realizowany ostatni etap jej wznoszenia.  

godz. 18.45

Prezentacja pt. Jak budowano wały obronne Mieszka I?

Autor: Mateusz Sikora

Wystawa czasowa dostępna w trakcie Nocy Muzeum: Pomiędzy katedrą a kolegiatą – Poznań w czasach biskupa Jana Lubrańskiego

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W POZNANIU

ul. Jana Lubrańskiego 1

godz. 16.30
Wokół obrazu Jana Matejki 

Opowieść o malarzu, o powstawaniu obrazu Założenie Akademii Lubrańskiego i o ludziach na nim uwiecznionych. Spotkanie odbędzie się przy oryginalnym dziele Jana Matejki, w otoczeniu przedmiotów, które towarzyszyły powstawaniu obrazu.

Prowadzenie – kustosz Muzeum, Aleksandra Pudelska

godz. 19.00
W gabinecie odkrywców, czyli co Hollywood zawdzięcza absolwentom Akademii Lubrańskiego?

W gmachu najstarszej poznańskiej Akademii (bynajmniej nie filmowej), o odkryciach jej absolwentów, uwiecznionych w wielu produkcjach na srebrnym ekranie, opowie Agnieszka Wajroch.

godz. 21.00
Ars moriendi – o portretach trumiennych i staropolskich zwyczajach pogrzebowych

Temat śmierci zawsze niepokoi i często fascynuje.  O tym, jak to wyglądało w wiekach minionych opowie Karolina Czop.

MIESZKANIE-PRACOWNIA KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY

ul. Gajowa 4/8

godz. 17.00 – 01.00

W 35. rocznicę istnienia Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

To jedyne biograficzno-literackie poznańskie muzeum w autentycznym mieszkaniu twórcy. Ekspozycja w sublokatorskim pokoju starej secesyjnej kamienicy oddaje atmosferę miejsca z lat życia poetki. Iłłakowiczówna przebywała tutaj od roku 1948 do śmierci w 1983 r. Obok autentycznego wnętrza mieszkalnego z meblami, książkami, obrazami oraz przedmiotami codziennego użytku zobaczyć możemy ekspozycję materiałów literackich i ikonograficznych. Odwiedzając to miejsce, możemy poczuć prawdziwego ducha twórcy.

godz. 17.00 – 18.00
Czerwone i białe – wspólne śpiewanie piosenek kresowych i patriotycznych

godz. 18.00 – 19.00
Projekcja filmu dokumentalnego o Kazimierze Iłłakowiczównie

MUZEUM LITERACKIE HENRYKA SIENKIEWICZA

Stary Rynek 84

godz. 17.00 – 01.00
Muzeum z perspektywy najsławniejszego z właścicieli kamienicy przy Starym Rynku 84 – Cyryla Ratajskiego

W maju, w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza trwać będzie wystawa Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875-1942), która przybliża odwiedzającym postać prezydenta Poznania. Podczas Nocy Muzeów 2019 chcemy opowiedzieć o Ratajskim jeszcze więcej, dlatego proponujemy udział w oprowadzaniu kuratorskim. Rodziny z dziećmi będą miały szansę na dobrą zabawę podczas otwartych warsztatów plastycznych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wykład dra Marka Rezlera Czy dawni Wielkopolanie radzili sobie w Polsce centralnej? 

godz. 17.00
Otwarcie Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza dla odwiedzających

godz. 18.00 – 20.00
Warsztat plastyczny dla rodzin z dziećmi

Odbywa się w formie ciągłej, do zabawy można dołączyć w dowolnym momencie (najpóźniej na 30 minut przed końcem warsztatu).

godz. 20.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875-1942), Maria Niestrawska

godz. 21.00
Wykład dra Marka Rezlera 

Czy dawni Wielkopolanie radzili sobie w Polsce centralnej? 

MUZEUM FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO – SALON MUZYCZNY

al. Wielkopolska 11

godz. 18.00
Feliks Nowowiejski. Człowiek i dzieło

Spotkanie z autorami najnowszych publikacji o kompozytorze – dr Iwoną Fokt (Feliks Nowowiejski. Biography, tłum ang. Beata Brodniewicz) i prof. UAM dr. hab. Marcinem Gmysem (Nie tylko Rota. Feliks Nowowiejski i jego muzyka).

godz. 19.00 
Koncert w Salonie Mistrza

Wykonawcy: Agnieszka Wojtowicz – skrzypce (uczennica POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza, stypendystka Towarzystwa z 2018 r.), Adam Szyszka – fortepian, INSPIRO Ensemble pod dyr. Aleksandry Wojtaszek (w programie m.in. utwory Aleksandra Głazunowa, Feliksa Nowowiejskiego i Stanisława Moniuszki).

godz. 20.30
Willa wśród róż. Poznańskie lata Feliksa Nowowiejskiego. Projekcja filmu

godz. 21.30 – 00.00
Zwiedzanie muzeum z oprowadzaniem. Prezentacja nagrań muzyki Patrona  

W tym roku przypada 100. rocznica osiedlenia się Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu i 90. rocznica powstania salonu muzycznego w Willi Wśród Róż. Swym charakterem i klimatem Salon nawiązuje do przedwojennych tradycji rodziny Nowowiejskich. Funkcjonuje w zabytkowym rodzinnym poznańskim domu, zwanym Willą Wśród Róż, w którym Nowowiejski żył i tworzył. By zachować cząstkę świata Kompozytora, w Salonie pozostawiono pierwotny wystrój wnętrz, układ mebli, instrumentów, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku. Tegoroczna Noc Muzeów będzie okazją do dalszego poznawania twórcy i jego muzyki. 

Muzeum Historii Ubioru

ul. Kwiatowa 14/2

PROGRAM

17:00 „Moda damska w XIX wieku – Krótka historia dodatków do ubioru” – Prelekcja

19:00 „Jak ubrać się w krynolinę?” – Pokaz strojów historycznych

21:00  „Historia od podszewki” – Prezentacja wnętrza zabytkowej sukni.

22:00 Zakończenie

MUZEUM ZIEMI

ul. Krygowskiego 10

Pracownia Muzeum Ziemi WNGiG UAM

Zapraszamy na spotkanie z meteorytami oraz fascynującą kolekcją minerałów i skamieniałości, a także warsztaty.

godz. 17.00 – 23.00
Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem

Opowiemy o naszej kolekcji meteorytów, minerałów, skał, okazów paleontologicznych. Szczególna atrakcja to dwa ogromne polskie meteoryty, w tym ważący ponad 260 kg fragment meteorytu Morasko. To niezapomniana okazja spotkania z nieziemską materią.

W tym roku atrakcję stanowi nowa wystawa zębów wymarłych gadów oraz rekinów z kolekcji profesora Jerzego Liszkowskiego, a także czasowa ekspozycja minerałów z dawnych kopalni siarki, przygotowana przez Jakuba Sauermanna, Macieja Bieniaszewskiego i Aleksandrę Mazur.

Przewodnikami po muzeum będą pracownicy Instytutu Geologii UAM oraz studenci geologii.

godz. 17.00 – 23.00
Zrób własną skamieniałość. Warsztaty

Warsztat polega na wykonaniu odlewu gipsowego skamieniałości. Jest to prosta i przyjemna zabawa z paleontologią dla wszystkich – nie ma ograniczeń wiekowych. Organizatorzy zapewniają potrzebne materiały oraz fachową pomoc, a przygotowane prace można zabrać ze sobą. Serdecznie zapraszamy!

Czas trwania: 15 minut, nie jest wymagana rejestracja.

Warsztaty prowadzi Anita Przybysz ze studentami geologii UAM.

godz. 17.30 – 20.30
Zostań młodym geologiem! Warsztaty 

Zajęcia dla młodych (6-12 lat) miłośników minerałów, skamieniałości i zwierząt sprzed milionów lat. Uczestnicy warsztatów (mogą to być całe rodziny) w ciągu 30 minut dowiedzą się, jak pracują geolodzy i w jaki sposób samodzielnie znaleźć ciekawe okazy, nie wyjeżdżając przy tym z Poznania.

Wspólnie obejrzymy i nauczymy się rozpoznawać skały i skamieniałości, których można szukać w Wielkopolsce. Dowiemy się, jak one powstały i jak wyglądała Polska i Europa miliony lat temu. Zobaczymy najstarsze polskie skały, które liczą sobie ponad półtora miliarda lat!

Czas trwania: 30 min., liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Pierwszeństwo będą mieli zarejestrowani uczestnicy. Informacje o rejestracji pojawią się na stronie Muzeum.

Warsztaty poprowadzi Paweł Wolniewicz, geolog, pracownik Instytutu Geologii UAM, twórca witryny internetowej Żywa Planeta, popularyzującej nauki o Ziemi.

godz. 17.00 – 19.00, 20.00 – 22.00.
Podróże w czasie to nie fikcja. Zobacz upadek meteorytu na Morasku!

Odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie do wydarzeń, które miały miejsce ok. 18 i 5 tysięcy lat temu, w rejonie dzisiejszego Poznania. Dzięki systemowi VR, umożliwimy przeniesienie się w zupełnie inny wymiar. Specjalnie przygotowane filmy: Impakt Morasko i Epoka glacjalna, wprowadzą nas w nieznany świat. Zobaczą z bliska, jak wyglądał upadek meteorytu na Morasku oraz co się działo podczas ostatniej epoki glacjalnej.

MUZUEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
ODDZIAŁ WIELKOPOLSKIEGO MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

Stary Rynek 3 (Odwach)

100. ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

godz. 17.00 – 01.00
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do niepodległości

Zwiedzanie nowej ekspozycji stałej, stanowiącej nowoczesną i atrakcyjną formę przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.

Autorzy i kuratorzy wystawy: Marcin Wiśniewski, Jan Szymański, Jan Gruszka

godz. 17.00 – 23.00
Projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego (sala kinowa Muzeum)

godz. 18.00, 19.30
Uroczyste odprawy warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich (przed gmachem Muzeum)

godz. 17.00, 18.30
Kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji stałej Muzeum

Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenie uczestnictwa należy przesłać na adres mailowy: odwach@wmn.poznan.pl do 15 maja 2019 r., grupy do 20 osób.

Na wszystkie wydarzenia Muzeum w dniu 18 maja 2019 r.
wstęp bezpłatny.

Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed jego zamknięciem.

Muzeum Unitry

Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika
ul. Przełajowa 4

Program:

17.00 – otwarcie wystawy
19.00 – prezentacja wyrobów poszczególnych firm Zrzeszenia Unitra
21.00 – odsłuch rożnych zestawów wiezowych
23.00 – zakończenie wystawy

PRACOWNIA – MUZEUM JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO

ul. Wroniecka 14

godz. 17.00 – 01.00

godz. 20.00
Prelekcja pt. Cygańszczyzna na scenie  

godz. 21.00
Cyganka Aza 

Projekcja filmu niemego, wg powieści J. I. Kraszewskiego Chata za wsią, z muzyką na żywo (gitara, skrzypce, flet) autorstwa Waldemara Rychłego. Film w reżyserii Artura Twardyjewicza zrealizowano w 1926 r. w wytwórni Diana-Film w Poznaniu.

godz. 17.00 – 01.00
Kraszewski dla sprawy polskiej (wystawa)

Kraszewski, zwany również „wielkim nauczycielem historii”, był m.in. autorem około stu powieści historycznych, publicystą i pierwszym twórcą opisującym Powstanie Styczniowe. Za swoje działania był aresztowany przez władze carskie, a za współpracę z wywiadem francuskim został osadzony w twierdzy w Magdeburgu. Wystawa prezentuje zaangażowanie pisarza w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.

BRAMA POZNANIA

Gdańska 2 / Śródka 

godz. 17.00 – 01.00 (ostatnie wejście o godz. 24.00)
Zwiedzanie Ekspozycji 

Wstęp na Ekspozycję Główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2019. Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24.00). Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. W trakcie trwania wydarzenie wejście do instytucji będzie otwarte od strony ul Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną, w kierunku Ostrowa Tumskiego. 

godz. 17.00 – 01.00 (Śluza Katedralna, ul. Dziekańska/ Ostrów Tumski)
Zwiedzanie Śluzy Katedralnej i wystawy czasowej 100RZEŹBA – PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ

Premiera nowego szlaku tematycznego na Trakcie Królewsko – Cesarskim!

godz. 15.30 (Brama Poznania, ul. Gdańska 2)
Spotkanie z Łukaszem Sakowskim (totylkoteoria.pl) 

od godz. 17.00
Spacery po Trakcie Królewsko – Cesarskim

Wydarzenie organizowane we współpracy z Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Szczegółowe informacje: www.trakt.poznan.pl

PER/FORMA – Działania Przestrzenne 

100RZEŹBA – PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ (wystawa czasowa UAP)

godz. 17.00 (Brama Poznania)
Działania performatywne, stanowiące element prezentacji jubileuszowych 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, to zdarzenia z pogranicza rzeźby i działań w przestrzeni społecznej. Ich idea wywodzi się z koncepcji dydaktycznych Pracowni Sztuki Performance. Będą miały charakter prezentacji indywidualnych, projektu grupowego i pokazu działań warsztatowych. W pracach indywidualnych punkt wyjścia stanowić będzie kontekst przestrzenny konkretnego miejsca, jakim jest otoczenie Bramy Poznania. W działaniach grupowych istotne będą konteksty i relacje personalne. Kolejnym elementem będzie pokaz efektów dwudniowego warsztatu działań, prezentowanych przez studentów Wydziału Rzeźby. Celem będzie stworzenie mobilnego obiektu przestrzennego jako organizmu łączącego działania kilkunastu uczestniczących w projekcie osób.

Prowadzenie: prof. Janusz Bałdyga, dr Marta Bosowska

Mała Noc Muzeów. Poznański Szlak Legend dla Dzieci

godz. 12.00 – 17.00 (przestrzeń Starego Miasta)
Bez względu na wiek udział w Nocy Muzeum należy się wszystkim, również tym, którzy chodzą spać wcześniej! Zasady są proste, wystarczy pobrać folder z grą miejską i rozwiązać wskazane zadania na trasie Szlaku. Odkrywcy i odkrywczynie Szlaku otrzymają w prezencie książkę Koziołki, rury i czarcie ogony z dziesięcioma legendami o Poznaniu, napisanymi specjalnie dla dzieci. Legend odsłuchacie również w wersji audio na stronie www.szlaklegend.pl.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i odkrywania miasta!

Projekt Poznański Szlak Legend dla Dzieci został zrealizowany z pomocą Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Warunki: udział bezpłatny, nie ma zapisów, wymagana jest akceptacja regulaminu wydarzenia dostępnego na stronie www.bramapoznania.pl oraz w siedzibie organizatora: Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2.

Foldery można pobrać ze strony www.szlaklegend.pl, odebrać w Bramie Poznania ICHOT oraz w wybranych punktach Informacji Miejskiej (IM). Listę punktów IM oraz lokalizację punktu odbioru książki ogłosimy w dniu wydarzenia na stronie www.bramapoznania.pl oraz na portalu fb Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci.
www.facebook.com/szlaklegend 

MUZEUM UTRACONE

Tegoroczne Muzeum Utracone odbywać się będzie pod hasłem: NACEJNNIEJSZE DZIEŁA UTRACONE I ODZYSKANE. Poznań jest jednym z sześciu miast, w których odbędą się pokazy. Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny i edukacyjny projekt, który propaguje wiedzę o utraconych działach sztuki i kultury w Polsce. Projekt przywraca pamięć i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego.

Informacje praktyczne:

Miejsce: fasada budynku Bramy Poznania, ul. Gdańska 2.

Godz. 21:00: oficjalne otwarcie jubileuszowyej, 10 edycji Muzeum Utraconego.

W godz. 21:30 do 1:00 projekcja filmu w ramach Muzeum Utraconego pod hasłem NACEJNNIEJSZE DZIEŁA UTRACONE I ODZYSKANE.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU

al. Marcinkowskiego 29 (budynek A)

ul. 23 Lutego 20 (budynek B)
ul. Szewska 16 (budynek F)
ul. Wolnica 9 (budynek E)
ul. Solna 4 (budynek D)
pl. Wielkopolski 9 (budynek C)

godz. 20.00 – 23.00
Otwarta prezentacja działań studentów z Pracowni Sztuki Performance (Wydział Rzeźby UAP)

Studenci Pracowni Sztuki Performance zaprezentują prace i działania o charakterze intermedialnym, poruszające zagadnienie granic, wpływów i przenikania się dyscyplin takich jak rzeźba, rysunek, tekst wizualny, video i fotografia.
koordynacja dr Marta Bosowska
 

godz. 20.00 – 21.00 (Atrium UAP, budynek B)
Odkrywamy 100 lat historii UAP

W 100-lecie istnienia największej uczelni artystycznej w Polsce zapraszamy do podróży w czasie, podczas której zostaną zaprezentowane archiwalia i artefakty, będące świadkami historii poznańskiej uczelni. W czasie oprowadzania po przestrzeniach budynków usłyszymy o najciekawszych momentach z dziejów UAP oraz zwiedzimy pracownie artystyczne i projektowe. 

godz. 21.00 – 22.00 (Hol główny, budynek A)

Galerie uniwersyteckie
Galeria Rotunda – budynek A
Galeria Szewska – budynek F
Galeria AT – budynek D

MIEJSKIE GALERIE UAP

godz. 19.00 – 22.00

Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
Galeria Curators’ Lab, ul. Nowowiejskiego 12
Galeria Design UAP, ul. Wolnica 9 (budynek D)

W programie m.in. film poświęcony recyklingowi chińskiego artysty Hei Yiyang oraz wystawa zbiorowa pt. Przypadek sprawił, że, poruszająca temat sygnatury artysty w dziele.

BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH / GALERIA ATANAZEGO

pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23)

godz. 10.00 – 23.00

godz. 18.00
Polonica XVI w. w Bibliotece Raczyńskich (Wystawa) 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Dorota Gołębiewska, Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Raczyńskich

Na wystawie pokażemy 46 obiektów – poloników z XVI wieku. Wśród nich znajdą się m.in.:

1. Biblia Leopolity z 1561 r. – pierwszy drukowany przekład całej Biblii na język polski.

2. Słynny traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego De Republica emendanda (1554 r.), czyli O naprawieRzeczypospolitej.

3. Kronika Polski napisana przez Marcina Kromera: Polonia sive de origine et rebus gestis Polonorum. Egzemplarz pochodzi ze zbiorów prawnuka fundatora Biblioteki Raczyńskich – Edwarda Bernarda Raczyńskiego, w latach 1979-86 prezydenta RP na Uchodźstwie; jest to dar Katarzyny Raczyńskiej, córki Edwarda Bernarda.

4. Ostatnie dzieło Mikołaja Reja Zwierciadło, wyd. w 1568 r.

5. Debiut literacko-translatorski Mikołaja Kopernika, który przetłumaczył z greki na łacinę dzieło Teofilakta Symokatty: Epistolae morales, rurales et amatorie interpretatione latina.

BIBLIOTEKA PTPN

Mielżyńskiego 27/29 (wejście bramą)
(Sala Posiedzeń)

godz. 17.00
Otwarcie wystawy druków astronomicznych i fizycznych Chaos/Kosmos, oraz posterowej wystawy jubileuszowej Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego

Wystawa połączona będzie z prezentacją unikatowych dzieł astronomicznych (obejmujących okres od XV do XX w.) autorstwa m.in. Mikołaja Kopernika (dwa pierwsze wydania De revolutionibus orbium coelestium z 1543 i 1566 r.), Jana Heweliusza (Machina coelestis) oraz innych wybitnych astronomów, a także druków z dziedziny fizyki, dotyczących teorii chaosu (we współpracy z Biblioteką Wydziału Fizyki UAM).

Atrakcje dodatkowe: tematyczna gra planszowa dla uczestników, wystawa fotografii, pokaz eksperymentów fizycznych. 

godz. 21.30
„Kosmiczna” prezentacja Teatru u Przyjaciół na Dziedzińcu PTPN  

godz. 22.00
Spektakl Teatru u Przyjaciół pt. Ascendium, w reżyserii Radosława Salamończyka (wstęp biletowany, cena: 20 zł; bilety nabyć można w Kawiarni u Przyjaciół)

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA

ul. Ratajczaka 38/40

Najstarszy…, Najmniejszy…, Najcięższy…, który Najcenniejszy?

Opowieść o rękopisach muzycznych ze zbiorów Biblioteki. I tych najstarszych sprzed 1000 lat, i tych trochę młodszych. Trochę historii, trochę plotek, trochę muzycznej kaligrafii. Będzie również o przepisie na zająca z libretta najstarszej opery polskiej.

godz. 18.00
Rozpoczęcie prezentacji obiektów

godz. 20.00
Wykład  Andrzeja Jazdona

godz. 20.30
Koncert

Wydarzenie ozdobi muzyka z XVII i XVIII wieku, odczytana z prezentowanych rękopisów. Grają Anna Biniaś – lutnia i Karolina Szewczykowska – viola da gamba.

Cd. prezentacji obiektów

godz. 24.00
Zakończenie 

100 obiektów Biblioteki Uniwersyteckiej na 100 lat UAM. Wystawa

godz. 18.00 – 24.00
Zaprezentowane zostaną typowe, ale i często zagadkowe eksponaty związane z codzienną pracą biblioteczną i nie tylko.

Oprowadzanie i prezentacja: kustosze Biblioteki Uniwersyteckiej

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu

Biedrzyckiego 13

18.00 – 18.40
powitanie gości przez imam w sali modlitewnej, omówienie podstaw wiary            muzułmańskiej, oglądanie wystroju sali modlitewnej

18.50 – 19.30
prelekcja o Ramadanie(miesiącu postu)obchodzonym w różnych krajach               muzułmańskich

18.50 – 19.30
czytanie bajek i opowiadań arabskich dla dzieci

19.40 – 20.30
turniej „islamerzy” ze znajomości kultury muzułmańskiej

19.40 – 20.30
warsztat kaligrafii muzułmańskiej

20.30 – 21.00
prezentacja o osiągnięciach muzułmanów w okresie ” złotej ery islamu

21.00 – 21.15
zobaczenie przerwania postu przez muzułmanów (przez podanie daktyli i mleka)

21.15 – 22.00
przedstawienie teatralne w wykonaniu aktora Hacen Sahraoui i jego gości

21.00 – 22.00
pokazowa lekcja języka arabskiego(2×30 minut)

22.00 – 23.00
degustacja orientalnych potraw

23.00 – 00.00
oglądanie filmu: „Dziewczyny Jednego Boga 

00.00 – 00.30
rozmowy z imamem

W godzinach 18.00 – 00.00 będzie czynny kącik do wykonania tatuażu henną na dłoni, stoisko gdzie będzie można otrzymać napisane pismem arabskim imię na ozdobnym papierze, stoisko z książkami o tematyce islamu i kulturze muzułmańskiej.
Na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą, daktylami, chlebem pita oraz hummusem.

Źródło: nocmuzeow.poznan.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz