Noc Muzeów w Lublinie 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Lublinie odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie lubelskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Noc Muzeów w Lublinie 2019. Zobacz tegoroczny program

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Lublinie 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku

➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj

➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata

➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Komunikacja miejska podczas Noc Muzeów w Lublinie 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Program Nocy Muzeów w Lublinie 2019

Kaplica Trójcy Świętej

18.00-00.00

Oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godz. 23.00).

Baszta Zamkowa

Czynna w godz. 18.00-00.00.

Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Wspólne układanie puzzli „Unia Lubelska” Jana Matejki.

Muzeum Historii Miasta Lublina

Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

W programie:
godz. 18.00 - „Krzywa Wieża” w Lublinie??? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat
Kto, kiedy i po co ją zbudował Bramę Krakowską? Jaka jest jej wysokość i jaka jest grubość murów? Czy ktoś w niej mieszkał? I czy Brama Krakowska naprawdę jest krzywa? Podczas warsztatów poznamy historię Bramy Krakowskiej oraz architekturę! Wspólnie wykleimy małymi cegiełkami wątek muru zabytku.
godz. 19.30 - Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632) – wykład z pokazem multimedialnym
To opowieść o zespole 21 fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy, odkrytych w 1981 roku w Lublinie przy ul. Archidiakońskiej 6. W czasie spotkania zastanowimy się o czym może świadczyć znalezisko złożone wyłącznie z fałszywych monet. Czy jest to może pozostałość funkcjonowania w mieście nielegalnej mennicy?

Dworek Wincentego Pola

Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

W programie:
„Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni”.
Na program złożą się prezentacje o niezwykłych historiach zabytkowych przedmiotów, o skamieniałościach z pradawnych mórz oraz o meteorytach, a także obserwacja nocnego nieba przez teleskop.

Muzeum Józefa Czechowicza

Lublin, ul. Złota 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

W programie:
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej prezentującej pamiątki po Józefie Łobodowskim (rękopisów, dokumentów, fotografii) połączonej z odtwarzaniem fragmentów „Ballady lubelskiej” w muzeum literackim im. Józefa Czechowicza.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lublin, ul. Uniwersytecka 1
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

W programie:
Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej: Maria Zofia Hiszpańska-Neumann
Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie, w tym listy obozowe, grypsy, rękopis wiersza, wspomnienia i miniaturki zwane sabotażystkami, wykonane przez artystkę w KL Ravensbrück.
Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Muzeum Wsi Lubelskiej

al. Warszawska 96, 20-824 Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprasza na wyjątkowy, dwudniowy program obchodów Europejskiej Nocy Muzeów. W piątek 17 maja, w ramach wydarzenia Nocne Bajania, uczestnicy wyruszą w nastrojową wędrówkę w nocnej scenerii dawnej lubelskiej wsi i dworu. Także i w tym roku goście wydarzenia staną się częścią opowiadanej historii, a ich zadaniem będzie doprowadzenie do szczęśliwego rozwikłania intrygującej zagadki.

Gdzie jest Agnieszka? To pytanie zadaje sobie cała wieś. Zrozpaczeni rodzice proszą o pomoc w jej odnalezieniu przybyłych wędrowców. Poszukiwania zaginionej dziewczyny doprowadzą śmiałków do spotkania m.in. z tajemniczym paniczem czy Cyganami z obozowiska rozbitego nieopodal dworu. Kto tak naprawdę zna tajemnicę zaginięcia Agnieszki? Rozwiązanie zagadki może okazać się o wiele trudniejszym wyzwaniem niż początkowo się wydawało….

Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wyłącznie telefoniczna rezerwacja miejsc: 15 maja 2019 r. (środa), w godzinach 9:00-14:00, pod numerami telefonów: 81 533-85-13, 81 533-31-37  w.21 i 22.

Uwaga!

Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 2 miejsca na wydarzenie Nocne Bajania.

Wejście w 25-osobowych grupach o godz.:

20:00, 20:40, 21:20, 22:00, 22:40, 23:20 i o północy.

Wydarzenie dostępne dla osób powyżej 10 roku życia.

Natomiast w sobotę 18 maja, lubelski skansen w godzinach wieczornych otworzy dla zwiedzających swoje bramy, gdzie w wybranych zabytkowych wnętrzach będą czekali na zwiedzających pracownicy Muzeum i przewodnicy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Będzie to jedyna szansa w roku, aby móc zwiedzić zakątki skansenu o niecodziennej porze.

Na wieczorne zwiedzanie Muzeum nie obowiązują wcześniejsze zapisy. W godz. 18:00-20:00 wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.

Ogród Botaniczny UMCS

ul. Willowa, Lublin

Tego dnia mgr Błażej Maciorowski zabierze Państwa na spacer po majowym Ogrodzie, a także w podróż po świecie mitów oraz wierzeń związanych z królestwem roślin. Posłuchacie Państwo, jakie rośliny były wykorzystywane w dawnych obrzędach oraz jakie rośliny stosowano w medycynie ludowej zarówno w Polsce, jak i w kulturach innych krajów. Na zakończenie zapraszamy Państwa do Wrzosowej Chatki na ognisko z pieczonymi ziemniakami.

W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni. Jeśli w tym czasie pogoda się nie zmieni, ognisko zostanie niestety odwołane. Prosimy o stroje adekwatne do panującej aury.

Spotkanie z uczestnikami Nocy Muzeów w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się przy wejściu od ul. Willowej o godz. 18:00.

Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak chęć wzięcia udziału w wydarzeniu należy zgłosić telefonicznie pod nr 81 743 49 00 do 17 maja do godz. 13:00. (telefon dostępny w godzinach 7:00 – 15:00)

Ograniczona ilość miejsc. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielimy telefonicznie pod nr 81 743 49 00 w godzinach 7:00 – 15:00.

Państwowe Muzeum na Majdanku

ul. Droga Męczenników Majdanka, Lublin

Już po raz kolejny Państwowe Muzeum na Majdanku bierze udział w Międzynarodowym Dniu Muzeów. 18 maja otworzymy szeroko swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę historyczną, poznać wiele interesujących faktów związanych z funkcjonowaniem obozu na Majdanku czy też dotknąć przedmiotów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Program przygotowany dla uczestników

Kim byli ludzie w pasiakach? Więźniowie KL Lublin w świetle prywatnych dokumentów

godz. 11.00 / sala edukacyjna w Centrum Obsługi Zwiedzających

W ubiegłym roku Muzeum wzbogaciło się o rekordową liczbę dokumentów – głównie darów od rodzin byłych więźniów Majdanka. Wśród nich znalazły się zdjęcia, świadectwa szkolne i dyplomy, legitymacje czy korespondencja z bliskimi. Szczególne znaczenie mają grypsy wysyłane z KL Lublin, z których wyłania się m.in. obraz pomocy, jakiej więźniom udzielała lubelska społeczniczka Antonina Grygowa. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności.

Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy”

godz. 12.00 / sala audytoryjna w Centrum Obsługi Zwiedzających

Komiks to niestandardowe źródło do poznania dziejów II wojny światowej, obozów koncentracyjnych, a przede wszystkim losów ludzi. Jaka historia obozu na Majdanku wyłania się z kart „Chleba wolnościowego”? Jak opowiada on o losach ofiar? Czy przez swoją formę skraca dystans pomiędzy trudną tematyką związaną z tragicznymi wydarzeniami okupacyjnymi a współczesnym odbiorcą?

Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM

godz. 13.00 / sala edukacyjna w Centrum Obsługi Zwiedzających

Na spotkaniu przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będą techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych.

Kiermasz książek

godz. 9.00–17.00 / Centrum Obsługi Zwiedzających

Książki sprzedawane w muzealnej księgarni stacjonarnej i internetowej będzie można kupić z rabatem 20%.

Na wydarzenia (z wyłączeniem kiermaszu książek) obowiązuje rejestracja. Można jej dokonać telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (centrum@majdanek.eu) do 16 maja 2019 r.

Muzeum KUL

Gmach Główny KUL (wejście za pomnikiem papieskim)

Wystawa prezentuje wybrane dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum KUL. Wspólnym mianownikiem dla pokazanych obiektów jest magazyn muzealny, tzn. miejsce, w którym spotykają się przedmioty różnej klasy artystycznej i w różnym stanie zachowania. Pokażemy zarówno obrazy i rzeźby odrestaurowane, jak i te, które oczekują w kolejce do pracowni konserwatorskich. Obok mebli neobarokowych wyeksponujemy taboret ze starej stołówki akademickiej. Zwiedzający będą mieli niezwykłą okazję zajrzeć w zakamarki muzealnego magazynu. Sam tytuł jest symboliczny, gdyż nawiązuje do historii miejsca, w którym znajdowała się – z sentymentem wspominana przez wielu – dawna stołówka akademicka.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie: 18:30, 20:30, 22:30

Wystawę przygotowało Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL.

Galeria Labirynt

ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

godz. 18.00, Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5 
Brzuchomówca i milczące obrazy – otwarcie interaktywnej wystawy sztuki współczesnej dla dzieci 
Artyści i artystki: Magdalena Franczak, Elżbieta Jabłońska, Patryk Lichota i Yuliia Andriichuk, Kacper Mutke i Michał Urbański (Tajny_ projekt), Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz (grupa naN), Maciej Połynko, Krzysztof Topolski
Kuratorka: Agata Sztorc
Wernisaż tłumaczony na PJM oraz na jęz. angielski

Dzieci, wkraczając w przestrzeń wystawy, staną się tytułowymi brzuchomówcami, którzy będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia! Niosą ze sobą pełno dźwięków i zapewniają mnóstwo innych wrażeń zmysłowych. Wystawy będzie można doświadczać również z wyłączeniem zmysłu wzorku, uruchamiając dotyk i słuch.

godz. 20.00, Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Kuba Szreder: Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach – wykład
Wykład tłumaczony na PJM

Czy sztuka może być użyteczna? Co ma do zaproponowania ludziom, którzy zmagają się z wyzwaniami współczesności? Czy pozostaje „tylko” sztuką, czymś co się ogląda i kolekcjonuje? A może zamienia się w coś innego, na co nie mamy jeszcze dobrej nazwy, sztukę używaną na co dzień, bez zbędnego zadęcia, ale za to z przytupem? I jak do tego wszystkiego ma się dziewiętnastowieczny rysunek zwierzątka, które czasem wygląda jak kaczka, a czasem jak królik? Szukając odpowiedzi na te pytania, Kuba Szreder opowie o nowych formach działania w sztuce i poza nią, które wyłaniają się w odpowiedzi na obecny kryzys polityczny, ekonomiczny i ekologiczny. Zaprezentuje artystki i artystów, którzy nie tylko malują obrazy, ale też wynoszą je na demonstracje, zakładają przedsiębiorstwa artystyczne zajmujące się wytwarzaniem lemoniady czy prowadzą śledztwa w sprawie ekobójstwa. Zapraszając do wspólnego namysłu nad pożytkami płynącymi ze sztuki, Szreder nawiąże do klasyków, takich jak John Ruskin, Mierle Laderman Ukeles czy Jerzy Ludwiński, oraz odniesie się do współczesnych debat o praktyce i teorii sztuki realizującej swój potencjał w pełnej skali społecznego życia i politycznej wyobraźni.

WYSTAWY
czynne w godz. 12.00-24.00

Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Kuratorka: Aleksandra Skrabek

Dziecięcy, dmuchany plac zabaw, z elementami z bajek Disneya, jako przedmiot bezużyteczny został wyrzucony, stał się ogromnym plastikowym odpadem. Artystka przywróciła go do życia, potraktowała jako ready-made, nadając mu nowe artystyczne znaczenie. Krześlak fascynują zbędne i porzucone przedmioty, ale przede wszystkim ich potencjalne możliwości przekształcenia w wyobrażone światy. W swoich działaniach artystka odnosi się do koegzystencji procesów ekonomicznych z naturalnymi, inspiruje się przestrzenią, w obrębie której efekty działania człowieka wpływają na przyrodę. Ta ostatnia w tym zestawieniu często pozostaje bezpowrotnie zniszczona. Instalacji towarzyszy nagranie dźwiękowe – piosenki o marzeniach z lat 90., śpiewane przez artystkę.

Mateusz Choróbski – the empty room of night
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Kuratorka: Agnieszka Cieślak

Wystawa the empty room of night Mateusza Choróbskiego otwiera cykl prezentacji o charakterze site-specific w Galerii Labirynt 2, która mieści się na Starym Mieście w Lublinie. Historia tej przestrzeni sięga 1988 roku, należała wówczas do lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych. Na ekspozycji można obejrzeć nowe realizacje artysty, stworzone specjalnie do tego miejsca, które wpisują się w architekturę XV-wiecznej kamienicy oraz infrastrukturę jej otoczenia. Choróbski dokonuje gestu otwarcia przestrzeni, dodając jej oddechu i zapraszając do środka przypadkowych przechodniów – galeria znajduje się przy głównym trakcie, prowadzącym od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką i Bramę Krakowską w stronę Krakowskiego Przedmieścia.

Choróbski tworzy instalacje z materiałów takich jak blacha stalowa wykorzystywana do budowy dachów, wnętrza starych termosów, grzejniki Faviera oraz szklane bańki lekarskie. Choróbski nie traktuje wybranych przez siebie obiektów jako ready-mades, ale poddaje je metamorfozom. W wyniku tego procesu przedmioty nabierają nowych znaczeń, zachowując jednocześnie ślad dawnego przeznaczenia nadający im poetyckiego charakteru – na ten trop wskazuje również sam tytuł wystawy stanowiący fragment wiersza amerykańskiego poety Charlesa Reznikoffa.

Galeria Biała

ul. Peowiaków 12, Lublin

19.00-23.00

Nałęczów

Muzeum Bolesława Prusa
Nałęczów, ul. S.A. Poniatowskiego 39
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00

W programie:
Wspólne czytanie fragmentów opowiadania „Wszystko i nic” Stefana Żeromskiego, w 105. rocznicę publikacji utworu w „Nowej Reformie”.

Muzeum Stefana Żeromskiego
Nałęczów, ul. S. Żeromskiego 8

Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00

W programie:
Kino pod Chmurką, w świetle reflektorów zaprezentujemy  filmy i krótkie reportaże poświęcone Muzeum Prusa.

Źródło: muzeumlubelskie.pl; skansen.lublin.pl; umcs.pl; majdanek.eu; labirynt.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz