Zagłosuj na Wydarzenie Historyczne Roku 2018


Do 15 maja na stronie internetowej whr.muzhp.pl można głosować na najlepsze projekty historyczne roku 2018. Stań się jednym z jurorów i swoim głosem uhonoruj organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych zrealizowanych w minionym roku.

Zakończył się pierwszy etap 12. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018„, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie„, „Wystawa” oraz ”Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na głosy czekamy do 15 maja.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Komisja konkursowa w składzie: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa),
dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), prof. Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl) zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:

KATEGORIA „WYDARZENIE

Nazwa projektu Organizator                       
100 na 100. Muzyczne dekady wolności Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Spektakl w Willi Żabińskich „Tylko to co zrobić należało” Stowarzyszenie Monopol Warszawski
Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018 Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu
Witkacy na Litwie Instytut Polski w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Witkacego
Festiwal Dziedzictwa Kresów Gmina Lubaczów

KATEGORIA „WYSTAWA

Nazwa projektu Organizator                       
Wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku” Muzeum w Gliwicach
Zbudowaliśmy to miasto Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci Muzeum Miasta Gdyni
Wystawa „Litwo Ojczyzno Moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” w Wilnie Pałac Władców w Wilnie, Zamek Królewski na Wawelu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Muzeum Pana Tadeusza, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA

Nazwa projektu Organizator                       
100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Gra muzyka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
„Kopiariusz. Publikacja internetowa nieznanego zbioru listów Jerzego Giedroycia, pisanych w Bukareszcie w latach 1939-1940” Fundacja Kultury Paryskiej
Where is Poland Instytut Adama Mickiewicza
Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” Muzeum Emigracji w Gdyni

*Kolejność wydarzeń na powyższej liście jest przypadkowa.

Internetowe głosowanie potrwa od 15 kwietnia do 15 maja 2019 r. Ostateczne wyniki głosowania poznamy na początku czerwca. Podczas uroczystego zakończenia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Jak podkreślają uczestnicy plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii oraz ogromnym wyróżnieniem, jeśli projekt zostaje zgłoszony przez osoby, które nie są jego autorami tylko po prostu w nim uczestniczyły. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują
o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć,
a w II etapie głosowało już łącznie ponad 50 tys. internautów.

Laureaci poprzednich edycji:

2017 – „Pogromcy Enigmy„ (kategoria „Wystawa„), BohaterON – włącz historię! (kategoria „Wydarzenie„), Akcja edukacyjna ”Światełko dla Czerwca’56” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach„ (kategoria „Wystawa„), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa„), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945„ (kategoria „Wydarzenie„), społeczna akcja ”Chwalimy się Powstaniem” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci„ (kategoria „Wystawa„), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie„), ”Projekt: Pilecki” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”

2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”

2011 – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego

2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie

2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie

2008 – ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego

2007 – uruchomienie TVP Historia

Harmonogram:

1-31 marca 2019 – zgłaszanie projektów (I etap)

do 11 kwietnia 2019 – Jury wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii

15 kwietnia – 15 maja 2019 – głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)

czerwiec 2019 − oficjalne ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu (Pałac Rzeczypospolitej)

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)

Partnerzy: historia.org.pl, Biblioteka Narodowa.

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Kultura, Sieci, wSieci Historii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz