Matura z historii 2019 – informacje oraz arkusz CKE


Dziś ponad 20 tysięcy uczniów i uczennic przystąpiło do egzaminu maturalnego z historii. Jak wyglądał tegoroczny arkusz CKE?

Tegoroczny egzamin maturalny z historii na poziomie rozszerzonym zaczął się o godzinie 14:00 i trwał przez trzy godziny. Łącznie przystąpiło do niego 7.5% wszystkich maturzystów, co równa się liczbie blisko 20.1 tysiąca osób. Egzamin składał się z 26. zróżnicowanych poziomem trudności zadań. Tak jak w latach ubiegłych, pytania dotyczyły zagadnień od starożytności po czasy najnowsze (dominowała historia sztuki, społeczna i polityczna). Arkusz obfitował w materiały źródłowe oraz zadania „na wiedzę”.

Ostatnie zadanie na egzaminie zawierało 5 tematów do wyboru, na podstawie których należało napisać wypracowanie. Były nimi:

  1. Porównaj sytuację niewolników w społeczeństwach starożytnego Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu.
  2. Karol Wielki był prekursorem zjednoczonej Europy. Ustosunkuj się do powyższej tezy, charakteryzując dokonania tego władcy w aspekcie politycznym, gospodarczymi kulturowym.
  3. Przedstaw wpływ idei oświeceniowych na zmiany ustrojowe, społeczno-gospodarcze i kulturowe w osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.
  4. Brak wiary w zwycięstwo, dysproporcja sił czy obojętność Europy na los Polaków? Scharakteryzuj przyczyny upadku powstania listopadowego i oceń, która z nich miała decydujący wpływ na jego klęskę. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe (s. 26–27).
  5. Polska wobec agresji sąsiadów. Scharakteryzuj i oceń postawę polskiej armii, władz i społeczeństwa, a także sojuszników Polski w trakcie wojny obronnej w 1939 roku. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe (s. 28–29).

Arkusz egzaminu maturalnego z historii (2019) znajdziesz tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz