„Igrzyska lekkoatletów” D. Grinberg, A. Parczewski - premiera


Na rynku pojawiła się książka „Igrzyska lekkoatletów”, opisująca przebieg dyscyplin olimpijskich podczas pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 roku w Atenach. Autorami książki są Daniel Grinberg oraz Adam Parczewski. To obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów igrzysk olimpijskich oraz lekkiej atletyki.

Materiały wydawcy

Jak przeczytać można w zapowiedzi książki, „publikacja jest fascynującą opowieścią o lekkoatletyce sprzed 125 lat. Stanowi doskonałe połączenie historii sportu olimpijskiego, statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie, dziennikarskich ciekawostek i anegdot – wszystko scalone pasją i wrażliwością autorów. Poważnym rywalem materiału faktograficznego jest strona wizualna, z prezentacją mało znanych, często bardzo unikalnych zdjęć, znaczków, z efektami rysunkowymi”. Wydawcy dodają również: „Inspirujące są także wstawki dotyczące problemów przygotowań (treningu), przed mistrzostwami i charakterystyki morfologiczno-funkcjonalnej wybranych zawodników. Ten problem poruszany jest w podobnych opracowaniach bardzo rzadko, choć jest bardzo ważny dla pełnej prezentacji ewolucji zmian w obszarze szeroko pojętego treningu lekkoatletycznego”. Nieco dalej czytamy, że książka jest ”bogato ilustrowanym, niezwykłym dziełem, przewyższającym pod wielu względami wszystkie inne istniejące dotychczas na rynku międzynarodowym publikacje, takie jak m.in. Die Geschichte der Olympischen Leichtathletik (1896-1984) autorstwa Ekkeharda zur Megede, która kończy się na roku 1980. Lektura książki stanowi emocjonującą podróżą w czasie do początków olimpizmu oraz kształtowania się profesjonalnego sportu”.

Książkę można nabyć pod numerem telefonu – 534 171 799 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17) lub za pomocą poczty elektronicznej – ksiazki@sportowahistoria.pl. Koszt publikacji to 35 zł (plus koszty wysyłki). Patronat medialny nad tą pozycją objął niniejszy blog. 11 czerwca (wtorek), o godz. 18.00 w Klubie Olimpijczyka, mieszczącym się w Centrum Olimpijskim (Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa) na szóstym piętrze, odbędzie się spotkanie z autorami. W trakcie wydarzenia autorzy zdradzą kulisy powstania książki, opowiedzą ciekawe anegdoty związane z pozyskiwaniem zdjęć czy materiałów źródłowych do publikacji. Spotkanie poprowadzi Michał Hasik, redaktor portalu SportowaHistoria.pl, sekretarz zarządu Fundacji na rzecz Historii Polskiego Sportu. W trakcie wydarzenia prowadzona będzie sprzedaż książki. Z myślą o uczestnikach premiery zaplanowano drobny poczęstunek. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Autorzy:
Adam Wacław Parczewski - ur. 15.11.1949 w Świebodzicach z wykształcenia poligraf (1977), wydawca. Z zamiłowania statystyk-analityk sportowy, współpracownik wielu instytucji: m.in.: Polskiego Komitetu
Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki, oraz wielu związków sportowych, m.in.: PZLA, PZN, PZP czy PZKol. Od ponad pół wieku aktywny w środowisku sportowym - w różnych rolach - jako zawodnik, pracownik, kibic, statystyk czy wydawca. Członek Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, założyciel (2013) Stowarzyszenia Polskich Statystyków Sportowych „STATPOL”. Autor i współautor wielu pozycji o charakterze statystycznym i historycznym. Mieszka w Warszawie, ostatnio odwiedza ciekawe miejsca w Europie.

Daniel Grinberg - ur. 18 marca 1950 w Łodzi – historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 1977 doktoryzował się pracą Towarzystwo Fabiańskie: Ludzie-Idee-organizacja. W 1987 uzyskał habilitację. Od
1991 jest profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się historią powszechną XIX wieku, ruchem anarchistycznym, a także socjologią historyczną, historią idei, historiozofią, emigracjami politycznymi, ruchami społecznymi oraz emancypacją Żydów europejskich. Przełożył na język polski „Korzenie totalitaryzmu Hanny Arendt„ (- z Mariolą Szawiel, „Dwa pojęcia wolności„ Isaiaha Berlina oraz tom I ”Teorii demokracji”. Jest również członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (której przewodniczył w latach 1983-1989) i ATFS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Statystyków LA), współautorem wielu prac poświęconych historii lekkiej atletyki w Polsce i zestawień najlepszych wyników w tej dyscyplinie sportu. Miłośnik niemego kina i dobrej książki sensacyjnej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz