Zamiast Warszawy Katowice. Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na Górnym Śląsku


Tegoroczna wojskowa defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach, a nie w Warszawie. Powodem zerwania z dotychczasową tradycją jest 100. rocznica I powstania śląskiego.

Defilada z okazji Święta Wojska Poslkiego w Warszawie, 2018 r. / fot. CC BY 2.0

Defilada wojskowa w Katowicach

O zmianie zwyczaju poinformował prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił decyzja o defiladzie na Górnym Śląsku została podjęta dla podkreślenia znaczenia powstań śląskich dla polskiej historii. W tym roku obchodzimy rok powstań śląskich, przez co defilada będzie jednym z elementów planowanych obchodów. Ponadto I powstanie śląskie wybuchło 16 sierpnia 1919, a więc dzień później po planowanej defiladzie.

Trasa wojskowej defilady nie jest jeszcze znana, ale nad jej organizacją pracuje minister obrony narodowej.

Zmieniona tradycja

W poprzednich latach wojskowa defilada z okazji zwycięstwa w bitwie warszawskiej odbywała się w stolicy. Tam też miały miejsce centralne obchody państwowe. W ubiegłym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oprócz żołnierzy maszerowało także tysiąc rekonstruktorów historycznych.

Święto Wojska Polskiego

Zostało ustanowione ustawą z dnia 30 lipca 1992 r. Jest obchodzone w rocznicę odniesienia wielkiego zwycięstwa w bitwie pod Warszawą podczas wojny polsko-bolszewickiej. W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Bilbo pisze:

  Bardzo dobry pomysł.

 2. Rozka pisze:

  nie potrzeba nam dezorganizacji miasta i bez tego
  jest dosyć problemów

 3. JAN PAWUL pisze:

  polecam NEWS: 321: https://rudaslaska-ruda-slaska.blogspot.com/p/xx.html

  PiS władza zdecydowała zrobić tą defiladę w Katowicach. Jest to o tyle dziwaczne, że cała ta defilada przejdzie po rondzie o nazwie ‚jerzego ziętka’

  i obok jego pomnika - czyli obok czegoś co jest (według IPN i obowiązującej ustawy) przestępstwem polegającym na istnieniu i propagowaniu / szerzeniu zakazanych „reliktów” z epoki komuny i PRL !!

  Innymi słowy władze wolnej Polski tolerują i ignorują łamanie prawa przez władze Katowic i Śląska !! W rezultacie Wojsko Polskie będzie defilować po rondzie i obok pomnika stalinowskiego funkcjonariusza, kolesia ‚bieruta’ i innej czerwonej gadziny nasłanej tu do zaprowadzania zbrodniczego reżimu CCCP !!

  Jakby ktoś nie zdawał sobie sprawy kim był ów ‚ziętek’ to tu jest sporo danych: http://jerzy-jorg-zietek.blogspot.com/

Zostaw własny komentarz