Taniec nad grobem generała. W Smoleńsku odnaleziono szczątki generała armii Napoleona.


Podczas prowadzonych w Smoleńsku prac archeologicznych badaczom udało się odkryć miejsce pochówku jednego z najbliższych Napoleonowi generałów Grande Armée – Charlesa Etienne Gudina. Na szczątki generała natrafiono jednak w dość nietypowym, a z historycznej perspektywy zakrawającym o ironie miejscu. Znaleziono je pod podestem do tańca.

Archeologowie na razie powstrzymują się do nadmiernego entuzjazmu, choć podkreślają, że wiele wskazuje, iż znalezione przez nich szczątki należą do generała Gudina. Ten potencjalny sukces stał się udziałem pracy międzynarodowego, francusko-rosyjskiego zespołu archeologów.

„To historyczny moment, nie tylko dla mnie, ale – wydaje mi się – dla obu naszych państw„ – powiedział Pierre Malinovsky, francuski historyk i archeolog, który brał udział w pracach wykopaliskowych. ”Napoleon był ostatnią osobą, która widziała generała żywego, co jest bardzo istotne, a on jest pierwszym generałem z okresu napoleońskiego, którego udało nam się znaleźć” – dodał badacz.

To musi być Gudin.

Charles Etienne Gudin, pl.wikipedia.org, domena publiczna

Odnalezionym szczątkom towarzyszyły symbole i elementy ubrań charakterystyczne dla francuskich weteranów z czasów Rewolucji Francuskiej i okresu wojen napoleońskich, cieszących się wysokim statusem społecznym.

Dodatkowym, jednoznacznie wskazującą na Charlesa Etienne Gudina czynnikiem jest jednak brak lewej nogi i znaczne obrażenia prawej. Obrażenia te stały się wynikiem trafienia kulą armatnią podczas bitwy pod Górą Walutyną z 19 sierpnia 1812, co też trzy dni później spowodowało śmierć generała.

W pewności mają archeologów utwierdzić badania DNA. Generał posiada współcześnie żyjących, znanych badaczom potomków, których kod genetyczny pozwoli zweryfikować dotychczasowe przypuszczenia.

Przyjaciel Napoleona

Generał Charles Etienne Gudin znał i przyjaźnił się z Napoleonem Bonaparte od czasów ich nauki w Królewskiej Szkole Wojskowej w Brienne, w regionie Szampanii. Na wieść o śmierci przyjaciela Napoleon miał płakać. Rozkazał także należycie uczcić pamięć generała, co też uczyniono.

Nazwisko Gudina wyryto na jednej z kolumn Łuku Triumfalnego w Paryżu, jego popiersie umieszczono w Wersalu, jedna z ulic Paryża nazwana została jego imieniem, a serce generała złożono w kaplicy na paryskim cmentarzu Père Lachaise.

Nazwisko Gudina na Łuku Tryumfalnym, pl.wikipedia.org, domena publiczna

źródło: www.livescience.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz