Minerve. Francuska łódź podwodna odnaleziona po 50 latach


27 stycznia 1968 roku, powracający z manewrów realizowanych we wschodniej części Morza Śródziemnego okręt podwodny francuskiej marynarki wojennej Minerve utracił łączność z oddalonym o niecałe 50 kilometrów portem docelowym. Po nieskutecznych próbach nawiązania kontaktu rozpoczęto poszukiwania. Te nie przyniosły jednak skutku, a okręt wraz z 52 osobami załogi uznano za zaginiony. Do teraz.

 

To sukces, ulga i techniczne zwycięstwo – ogłosił na swoim Twitterze francuski minister obrony, Florence Parly. Na wrak okrętu udało się natrafić 45 kilometrów od portu w Toulon, jednej z baz francuskiej marynarki wojennej, położonego nieopodal Marsylii.

Ponowne poszukiwania

Na wznowienie prac mających na celu zlokalizowanie okrętu zdecydowano się pod naciskiem rodzin marynarzy, którzy zginęli na pokładzie Minerve. Nowe poszukiwania rozpoczęły się na początku roku 2019.

Wykorzystanie współczesnych technologii pozwoliło na stworzenie map oraz modeli prądów i pływów na Morzu Śródziemnym. Posłużono się również danymi pozyskanymi w okresie zaginięcia – między innymi raportami sejsmicznymi, sugerującymi możliwość implozji statku po tym, jak osiadł na dnie morza.

Realizowanym przez francuską marynarkę wojenną poszukiwaniom towarzyszyły również prywatne podmioty i to jednemu z nich udało się odnaleźć wrak. Należąca do amerykańskiej firmy Ocean Infinity bezzałogowa łódź podwodna natrafiła na części wraku noszące na sobie wciąż widoczną nazwę okrętu. Minerve znajduje się około 45 kilometrów od wybrzeża Toulon, na głębokości 2370 metrów.

Dotychczas nie udało się poznać przyczyn zatonięcia okrętu. Wrak może jednak przynieść odpowiedzi na wciąż niewyjaśnioną tajemnicę zatonięcia Minerve, na co liczą francuskie władze i rodziny zmarłych marynarzy.

Wstępny raport sugeruje jednak, że jedną z przyczyn zatonięcia Minerve mógł być problem ze sterem, który pojawił się podczas krótkich ćwiczeń w pobliżu Toulon, prowadzonych w drodze powrotnej wspólnie z francuskim lotniskowcem Clemenceau.

Feralny rok

Zatonięcie Minerve było zaledwie jednym z czterech tajemniczych zaginięć okrętów podwodnych w roku 1968. Niespełna dwa dni przed francuskim okrętem, w pobliżu Cypru utracono kontakt z izraelskim INS Dakar.

W dalszej części roku, w niejasnych okolicznościach zatonęły również dwa inne okręty – należący do Związku Radzieckiego K-129 oraz amerykański USS Scorpion. Wszystkie z czterech okrętów podwodnych zaginionych w roku 1968 udało się odnaleźć. Minerve był ostatnim z nich.

Źródło: theguardian.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz