Dworzec Centralny w Warszawie zabytkiem. Teraz PKP przywróci wystrój lat 70-tych


Warszawski Dworzec Centralny znalazł się w rejestrze zabytków i został objęty ochroną konserwatorską. Teraz PKP chce przywrócić modernistyczny wystrój obiektu, który powstał w latach 70-tych. 

Warszawa Centralna w latach 70-tych / fot. CC-BY-SA 2.0

Powrót do lat 70-tych

Objęcie Dworca Centralnego ochroną konserwatorską oznacza, że jego modernistyczna bryła i układ przestrzenny pozostaną w niezmienionej formie. Zapowiadana inwestycja ma nie tylko przywrócić wygląd wnętrz w stylu lat 70-tych, ale także uporządkować przestrzeń reklamową oraz wprowadzić wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Początek prac planowany jest na okres 2019-2021.

Dworzec Centralny w 1975 r.

Warszawski Dworzec Centralny

Warszawski Dworzec Centralny został oddany do użytku 5 grudnia 1975 r., po trzech latach budowy. Od tego czasu pozostaje główną stacją Warszawy obsługującą ruch dalekobieżny. Jest położony w samym centrum stolicy, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki.  Jego budowa była jedną ze sztandarowych inwestycji PRL-owskiej władzy. Stąd, jak na ówczesne czasy, zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań. Na Dworcu uruchomiono ruchome schody oraz automatycznie otwierane drzwi. Powstał według modernistycznego projektu Arseniusza Romanowicza przy współpracy Piotra Szymaniaka. Jest jednym z symboli Warszawy

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego (2017 r.) z dworca Warszawa Centralna korzysta rocznie ponad 15 mln pasażerów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz