Przed naszą erą czy przed Chrystusem? Polityczny spór o oznaczanie dat


Poseł Prawa i Sprawiedliwości złożył interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w której pyta czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia terminologii „przed Chrystusem„, „po Chrystusie„ lub ”Anno Domini” w opisach zbiorów muzealnych oraz wszelkich publikacjach i opracowaniach wydawanych przez publiczne instytucje kultury.

Napis Anno Domini w katedrze w Klagenfurcie w Austrii / fot. CC BY-SA 3.0

Poseł Zbigniew Dolata zwroty „przed naszą erą” oraz „naszej ery” określił jako relikty komunizmu funkcjonujące w przestrzeni publicznej. Jego zdaniem w naszym kręgu kulturowym właściwszymi byłyby określenia „przed Chrystusem” i „po Chrystusie„ (lub ”Anno Domini”).

W swojej interpelacji zaznaczył, iż terminy „przed Chrystusem” i „po Chrystusie” są stosowane w ogromnej większości krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii. Szczególnie wymowny jest też fakt, iż w krajach Europy Środkowej (np. Czechy, Słowacja, Węgry), które znalazły się w bloku komunistycznym i były silniej zsowietyzowane niż Polska, powrócono do stosowania prawidłowej terminologii - podkreślił.

Jednocześnie poseł zastrzega, iż jego wniosek nie może być traktowany jako przejaw wzmocnienia wpływu religii na życie publiczne, ale jako wyraz szacunku dla tradycji, przejaw tożsamości kulturowej i konieczną zmianę przywracającą normalność w tej kwestii.

Pomysł skrytykował m.in. poseł PO Marcin Kierwiński, który stwierdził, że wyłącznie poseł Dolata ma problem z oznaczaniem dat, a dla Polaków to nie jest ważne.

W kulturze anglosaskiej rzeczywiście do oznaczania lat używa się zwrotów „przed Chrystusem” („Before Christ”) oraz „Anno Domini” („w roku Pańskim”). Oczywiście to nazewnictwo związane jest z narodzinami Jezusa z Nazaretu. Rok jego urodzenia został uznany jako 1 rok. Przy czym brak roku 0. Po roku 1 „przed Chrystusem” od razu następuje 1 „Anno Domini”. Ten system opracował w 525 r. Dionizjusz Mały, ale rozpowszechnił się dopiero ok. roku 800.

Źródło: Interpelacja nr 33096 do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie konieczności usunięcia jednego z ostatnich reliktów komunizmu funkcjonujących w przestrzeni publiczne

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Sławek pisze:

    W krajach anglosaskich BC wypierane jest przez BCE (before current era).

Zostaw własny komentarz