Bitcoin: Jak działa? Zasady, historia i prawo


Bitcoin bywa często nazywany walutą internetową lub pieniądzem wirtualnym. Przez wielu uznawany jest za jeden z najlepszych wynalazków XXI wieku. Niezależny od instytucji finansowych, anonimowy system zdecentralizowanej kryptowaluty już wkrótce ma szansę wejść do powszechnego użytku.

Historia i specyfika waluty Bitcoin

Po raz pierwszy Bitcoin wprowadzony został na rynek w 2009 roku, jako dzieło użytkownika lub grupy użytkowników o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Waluta ta oznaczana jest skrótem BTC lub BXT i dzieli się na 100 000 000 jednostek satoshi. Bitcoin jest innowacyjną kryptowalutą, czyli walutą wirtualną uniezależnioną od jakichkolwiek instytucji finansowych, banków czy rządów. Z pomocą dostępu do internetu, Bitocoinem posługiwać można się niemal wszędzie. Pozwala on na przesyłanie pieniędzy w dowolne miejsce na świecie, bez udziału żadnych pośredników. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie do minimum dodatkowych kosztów, prowizji, czy limitów. Bitcoiny przechowywać można na komputerze w specjalnym pliku portfela, bądź też w portfelu udostępnianym przez serwis zewnętrzny. Użytkownik może w ten sposób bezpiecznie i swobodnie dokonywać bezpośrednich transakcji przez internet.

Zobacz też: Poradnik Bitcoin - odkryjbitcoin.pl

Bitcoin jako kryptowaluta

Bitcoin to waluta kryptograficzna, w związku z czym sposób jej działania w dużym stopniu opiera się na kryptografii. Stanowi formę rozproszonego systemu księgowego, w którym przechowywane są informacje o stanie posiadania użytkownika w walucie bitcoin. Kontrolę nad cyfrowym portfelem posiada jedynie właściciel przypisanego do niego prywatnego, unikatowego klucza. Dzięki temu powtórne wydanie tej samej jednostki jest niemożliwe. Bitcoin istnieje jedynie w formie wirtualnej. Nie może być wydrukowany lub wybity, a następnie wydany jako banknoty czy monety. Jego jednostki są produkowane za pomocą użytkowników współtworzących całą sieć, którzy przy użyciu specjalnego oprogramowania rozwiązują różne matematyczne problemy. Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która okazała się w pełni funkcjonalna i odniosła światowy sukces. Obecnie na kilkunastu specjalistycznych giełdach notowanych jest ponad 300 różnych kryptowalut.

Sposób działania zdecentralizowanego systemu Bitcoin

Bitcoin to waluta z otwartym kodem źródłowym, dzięki czemu może z niej korzystać praktycznie każdy. System BTC wykorzystuje rozprowadzoną w sieci P2P (peer-to-peer), zdecentralizowaną bazę danych. Służy ona do przechowywania informacji dotyczących wszystkich dokonywanych za pomocą bitcoinów transakcji. System ten funkcjonuje jako zorganizowana całość, dzięki czemu poszczególni użytkownicy mogą wchodzić między sobą w bezpośrednie interakcje. Transakcje w bitcoinach mogą być dokonywane wyłącznie na drodze elektronicznej. Użytkownicy nie muszą jednak być zaznajomieni ze szczegółami technicznymi. Cała operacja polega na instalacji portfela Bitcoin na urządzeniu z dostępem do internetu lub skorzystaniu z usług portalu zewnętrznego. Wówczas wygenerowany zostanie adres Bitcoin, który wykorzystywany jest do zrealizowania płatności.

Bitcoin w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej

Podobnie jak w większości krajów na świecie, w Polsce bitcoin nie jest uznawany ani za typową jednostkę walutową, ani też za zwykły pieniądz elektroniczny. Dzięki tej integralności, korzystanie z wbudowanego w system oraz przeznaczonego do tworzenia jednostek algorytmu jest całkowicie legalne. Oficjalnie Bitcoin traktowany jest w Polsce jako prawo majątkowe. Według opinii rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2015 roku, transakcje realizowane w bitcoinach powinny być zwolnione z podatku VAT. Wówczas Bitcoin byłby najprawdopodobniej traktowany jako instrument zbywalny, podobnie jak na przykład. weksle czy czeki. Obecnie wciąż w Europie toczą się dyskusje i debaty dotyczące charakteru opodatkowania VAT, który byłby w stanie ujednolicić przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Popularność Bitcoina na świecie

Możliwości korzystania z kryptowaluty w realnie dokonywanych transakcjach poszerzają się praktycznie każdego dnia. Obecnie sprzedawcy przyjmujący płatności w bitcoinach działają przede wszystkim na rynkach wirtualnych, a także stronach zrzeszających entuzjastów i przedsiębiorców inwestujących w kryptowaluty. Aktualnie bitcoin stosowany jest przede wszystkim do nabywania różnych usług online. Można za jego pomocą kupować dobra materialne, które oferowane są w specjalnych katalogach oraz dokonywać płatności w niektórych restauracjach i hotelach.. Popularność bitcoina wzrasta również z uwagi na jego podstawową zaletę, czyli całkowitą anonimowość użytkowników. Historia transakcji jest jawna i dostępna do wglądu dla każdego, jednak ustalenie tożsamości użytkowników i przynależności konkretnych adresów Bitcoin nie jest możliwe. Wiążą się z tym liczne kontrowersje, dotyczące np. możliwości prania brudnych pieniędzy za pomocą kryptowalut. Przede wszystkim jednak, Bitcoin znacząco ułatwia dokonywanie szybkich, bezpiecznych i tanich transakcji użytkownikom z całego świata.

Artykuł powstał we współpracy z odkryjbitcoin.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz