Obchody 80. rocznicy bitwy nad Bzurą w Łęczycy


8 września 2019 r. w Łęczycy odbędą się obchody  80. rocznicy bitwy nad Bzurą. To właśnie wtedy, 80 lat temu, Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła największą bitwę kampanii 1939 r.

Program

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
10:30 – Msza Święta w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.

Plac Tadeusza Kościuszki
11:45 – Inscenizacja – fragment walk nad Bzurą
12:30 – Ceremoniał Wojskowy, podniesienie flagi
12:40 – Powitanie gości
12:45 – Przemówienia
13:00 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą
13:40 – Uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny
14:00 – Uroczystości przy mogiłach żołnierskich: Apel Poległych, składanie wiązanek

Festyn Historyczny w Parku Miejskim

W Parku Miejskim w godzinach 12:30 – 19:00 będzie mieć miejsce Festyn Historyczny – żywa lekcja historii przedstawiająca nie tylko arsenał polskich i niemieckich wojsk, ale także przedwojenne zwyczaje życia codziennego ludności cywilnej.

Obóz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Strefa ta zaprezentuje wojskowość II Rzeczypospolitej w momencie wybuchu II Wojny Światowej. Wejście do niej strzeżone będzie szlabanem oraz budką wartowniczą, a wśród rozstawionych namiotów znajdą się elementy fortyfikacji. Oprócz wystawy broni, mundurów, ekwipunku oraz namiotu oficerskiego, dla publiczności dostępny będzie padok, strzelnica ASG, a nawet poligon – teren, w którym uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniu rekruta lub spróbować sił w szermierce pod okiem szablisty.

Ponadto skorzystać będzie można z symulatora lotniczego i zasiąść za sterem samolotu z czasów II Wojny Światowej, a kinomanom udostępnione zostanie kino obozowe, w którym realizowane będą seanse kronik filmowych.

Strefa niemiecka

Oprócz militariów wojska polskiego, do zwiedzania dostępny będzie także sprzęt armii niemieckiej – motocykl z koszem, pojazd pancerny, moździerz 82mm oraz działko polowe 7,5k. Strefa pilnowana będzie przez rekonstruktorów, którzy zachowywać się będą zgodnie z epoką, a całość ogrodzona będzie linią umocnień – drutami kolczastymi, workami z piaskiem oraz stanowiskami strzeleckimi.

Miasteczko

Będzie również strefa atrakcji cywilnych, która skupi się na przedstawieniu życia przedwojennego, poprzedzającego wybuch II Wojny Światowej. W jej skład wejdzie między innymi ogród jordanowski, czyli stanowisko historycznych zabaw i animacji dla dzieci, które prowadzone będzie przez animatorów w strojach epoki. Takie stroje będzie można również przymierzyć, a to za sprawą stanowiska prezentującego ówczesne trendy.

Łęczyca przed wybuchem II Wojny Światowej zamieszkiwana była przez ludność żydowską. Z kulturą, sztuką, a nawet kuchnią uczestnicy będą mogli się zapoznać dzięki tematycznemu stanowisku.

Strefa rozrywkowa

Strefę tę tworzyć będzie m.in. scena, na której realizowany będzie program artystyczny, kuchnia polowa, jarmark obfity w kramy handlowe, stanowisko edukacyjne z klockami historycznych serii COBI, czy pole inscenizacyjne.

Program artystyczny to nie tylko pokazy kawaleryjskie, pojedynki honorowe w wykonaniu szablistów czy turnieje oraz konkursy. Odbędzie się również koncert poezji historycznej w stylu Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu barda śpiewającego przy akompaniamencie gitary i koncert piosenki żydowskiej – występ zespołu mniejszości żydowskiej prezentujący piosenki przedwojenne i skecze.

Każde stoisko wzbogacone będzie o prelekcje. Za całość odpowiada firma Templum Temporis, która gwarantuje nie tylko repliki historycznie, ale także dużą możliwość zaczerpnięcia wiedzy z tamtej epoki.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w Festynie Historycznym, który będzie mieć miejsce 8 września (niedziela) w Parku Miejskim w godzinach 12:30 – 19:00.

Gdzie i kiedy?

Miejsce: Łęczyca
Data i godzina: 8 września 2019 r.
Szczegóły: facebook.com

Kalendarz i mapa wydarzeń historycznych

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu, w którym zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych imprez historycznych. Tam też znajduje się udostępniona mapa, na której zaznaczyliśmy lokalizacje wszystkich zebranych przez nas wydarzeń. Dzięki mapie łatwo znajdziesz ciekawe wydarzenie historyczne w Twojej okolicy.

Patronaty i promocja

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny. Znajdują się tam informacje o tym jak zgłosić nam historyczne imprezy, które chcielibyście by nasz portal objął swym patronatem medialnym. Niezależnie od patronatu możecie wysyłać nam informacje o imprezach, zdjęcia lub relacje z wydarzeń, które chętnie opublikujemy. O wydarzeniach możecie także powiadomić nas na dedykowanej temu grupie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz