O Pileckim w Berlinie. Wystawa Ochotnik do Auschwitz opowie Niemcom o polskim bohaterze |
Nieznaną dotychczas w Niemczech historią Witolda Pileckiego, opowiedzianą dzięki wystawie przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów, inauguruje 16 września swoją obecność w Berlinie Instytut Pileckiego. Wernisażowi towarzyszy unikatowy spektakl oparty na zapisach snów więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Instytut Pileckiego w Berlinie
W otwarciu wezmą udział m.in. przedstawiciele rodziny Pileckich, środowisk więźniów Auschwitz i kombatanckich, a także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński; minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski; wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin; dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski oraz przedstawiciele strony niemieckiej ze świata nauki, kultury i polityki.
W przełomowym dla polsko-niemieckiej debaty historycznej okresie, podkreślonym udziałem czołowych niemieckich przywódców w obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego i II wojny światowej, berliński oddział Instytutu dynamicznie rozwija działalność kulturalną, naukową i dokumentacyjną – realizuje wspólne projekty m.in. z Bundesarchiv – oraz popularyzuje historię i kulturę Polski wśród mieszkańców Niemiec i turystów odwiedzających ich stolicę. Otwierana w symbolicznym czasie 80. rocznicy Września ‘39 stała placówka, położona w wyjątkowym punkcie miasta naprzeciw Bramy Brandenburskiej, utrwali polską obecność w kulturalnej i naukowej topografii Berlina.
Ochotnik do Auschwitz
Ekspozycja „Ochotnik do Auschwitz” trwać będzie do marca 2020 roku i obejmuje szeroki program wydarzeń towarzyszących, m.in. warsztaty edukacyjne dla niemieckiej młodzieży.
Przełom we współpracy naukowej, kulturalnej i edukacyjnej
– Misją Instytutu Pileckiego są także działania poza granicami Polski, zatem otwarcie naszego berlińskiego oddziału to naturalny krok – powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski. – Chcemy dzięki niemu poszerzyć współpracę z niemieckimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi, ułatwić prowadzone już przez nas poszukiwania archiwalne i dokumentacyjne, a także w sposób atrakcyjny podzielić się z sąsiadami zza Odry polskim doświadczeniem historycznym tak, by mogło ono stać się częścią historiografii i edukacji niemieckiej.
Otwarcie oddziału w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu Pileckiego w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku oraz znaczeniem w najnowszych dziejach wartości europejskich: demokracji i wolności. Prowadzone i rozwijane są programy stypendialne i badawcze budujące długofalową współpracę z niemieckimi instytucjami kultury, archiwami i światem akademickim, jak również działania z pogranicza historii, sztuki i kultury. Na szczególne podkreślenie zasługuje tu trwająca od kilku miesięcy współpraca z Bundesarchiv w cyfryzacji i udostępnianiu materiałów, która zaowocowała już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Prowadzony jest także, na terenie Polski, Niemiec i Izraela, interdyscyplinarny projekt „Ćwiczenie nowoczesności” dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku.
Pilecki - bohater Europy
Witold Pilecki został wybrany na patrona inauguracyjnego wydarzenia nie tylko jako patron instytucji, ale także jako uniwersalny, zrozumiały na Zachodzie symbol walki przeciw obu totalitaryzmom, nazistowskiemu i komunistycznemu, którego niezwykła historia jest personifikacją losów Polski w XX wieku. Pilecki udał się do Auschwitz na ochotnika, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował tam ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został postawiony przed komunistycznym sądem i stracony. Historia jego zmagań z dwoma totalitaryzmami XX wieku stała się pretekstem do zadania uniwersalnych pytań — o istotę zła i zdolność do przeciwstawienia się mu, o pamięć i jej wymazywanie.
Wybór bohatera łączy się też z sukcesem, jaki odniosła niedawno wydana w USA i Wielkiej Brytanii książka o Pileckim zatytułowana The Volunteer, autorstwa Jacka Fairweathera, znanego brytyjsko-amerykańskiego korespondenta wojennego, który jest także, wraz z Hanną Radziejowską, kuratorem berlińskiej wystawy.
– Wystawa, skierowana do odbiorcy niemieckiego i, szerzej, zachodniego, opowiada tak naprawdę o doświadczeniu Polski podczas wojny – mówi Hanna Radziejowska, kurator wystawy i kierownik berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. – Pokazujemy nieznaną dotychczas i nieopowiedzianą poza granicami Polski historię, o misji Pileckiego w Auschwitz, o jego śmierci z rąk władzy komunistycznej, o wymazywaniu pamięci o nim. Wystawa próbuje połączyć dwa wymiary: poprzez niezwykłą, konkretną opowieść, dotykamy bardzo wielu kluczowych spraw XX-wiecznej historii Polski, a przez to – historii Europy. Stawiamy pytania. Klasyczne – o banalność zła, o to, dlaczego tak nikczemne zbrodnie były możliwe, kim byli ludzie, którzy ich dokonywali, dlaczego pamięć o Auschwitz, pamięć o Pileckim, dlaczego polskie doświadczenie wojny i okupacji jest nieznane, jest tak trudne do przekazania, zrozumienia, wręcz odrzucane – podkreśla Hanna Radziejowska.
Wystawa, przygotowana z udziałem wybitnych ekspertów: prof. Jochena Böhlera z Uniwersytetu w Jenie i dr. Piotra Setkiewicza z Muzeum Auschwitz opowiada historię Pileckiego z wykorzystaniem nie tylko jego raportów, ale także unikatowych obiektów, takich jak egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie, nieznane szerzej dokumenty z procesów oświęcimskich we Frankfurcie, czy szereg oryginalnych eksponatów z Muzeum Auschwitz.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Mam wrażenie, że polska polityka historyczna zaczyna powoli przebijać się do światowej opinii publicznej.