Grecja żąda 289 miliardów euro reparacji wojennych. Niemcy właśnie odmówili zapłaty


Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło greckie żądanie dotyczące wojennych reparacji. Grecy żądają 289 miliardów euro tytułem szkód materialnych i odszkodowań dla rodzin ofiar, jakie powstały na skutek niemieckiej okupacji Grecji. 

289 miliardów strat wojennych

Niemieccy żołnierze wznoszący nazistowską flagę nad ateńskim Akropolem

Grecki parlament by oszacować straty wojenne powołał komisję ekspertów, która przygotowała oficjalny raport. Na podstawie dokumentacji historycznej straty zostały oszacowane na 289 miliardów euro. Składają się na nie straty materialne, odszkodowania dla rodzin ofiar wojny oraz kwota przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 r. niemieckim władzom okupacyjnym

Niemiecka odmowa

W piątek, ambasador Grecji, otrzymał notę, z której wynika, iż opinia prawna rządu federalnego w tej kwestii pozostaje niezmieniona - kwestia zadośćuczynienia jest ostatecznie rozstrzygnięta. Niemcy wskazują na porozumienie z 1960 r., na mocy którego RFN wypłaciła Grecji 115 milionów marek. Umowa zawierała klauzulę, w której Grecja zrzekała się wszelkich roszczeń związanych z niemiecką okupacją Grecji. Niemcy powołują się także na zapisy umowy konferencji dwa plus cztery, które ich zdaniem również zamykały sprawę roszczeń.

Niemiecki MSZ podkreślił, że Niemcy przyznają się do politycznej i moralnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Grecji podczas II wojny światowej i wnoszą konkretny wkład w zachowanie pamięci o ofiarach. Jednak o reparacjach nie może być mowy.

Polska też chce reparacji

Polski rząd jest również zainteresowany uzyskaniem reparacji od Niemiec. Jednak Berlin również powołuje się na umowy, z których ma wynikać, że ta kwestia została już ostatecznie uregulowana.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Powinnismy z Grekami stworzyc wspolny front!

Zostaw własny komentarz