Świętokrzyski Rajd Śladami gen. Antoniego Hedy „Szarego” |
Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w Świętokrzyskim Rajdzie Śladami gen. Antoniego Hedy „Szarego”, który odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2019 roku. Rajd stanowi część III Edycji projektu Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych.
Wydarzenie odbędzie się u podnóża Gór Świętokrzyskich. Rajd poświęcony jest postaci gen. Antoniego Hedy „Szarego” - legendarnego dowódcy podziemia niepodległościowego, który walczył z okupantem niemieckim oraz sowieckim na terenie Kielecczyzny. W trakcie wydarzenia odwiedzimy miejsca, w których dochodziło do potyczek z oddziałami komunistycznej bezpieki oraz niemieckiego gestapo. Finalnym punktem rajdu, będzie kieleckie więzienie, rozbite przez oddział „Szarego” w sierpniu 1945 oku. Rajdy. Na trasie Rajdu znajduje się również Wykus - miejsce koncentracji oddziałów mjr. Hubala oraz słynnego por. Ponurego, którym także chcemy oddać Hołd.
Trasa Rajdu przedstawia się następująco:
Warszawa - Iłża - Starachowice - Wąchock - Wykus - Św. Katarzyna - Michniów - Skarbowa Góra - Piekło nad Niekłaniem - Końskie - Radoszyce - Trawniki - Kielce - Warszawa
Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu przyjmowane są do 12 listopada pod adresem e-mail: rajd@fundacjakurtyki.pl. Każde zgłoszenie musi posiadać: imię i nazwisko, datę urodzenia, tel. Kontaktowy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.fundacjakurtyki.pl
Współorganizatorem III Edycji projektu jest Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Partnerem Głównym projektu jest PKN ORLEN
Wydarzenie obywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Światowy Związek Żołnierzy AK oraz Związek Żołnierzy NSZ
Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.