„Leo Messi. Autoryzowana biografia” – G. Balagué – recenzja


Dla jednych jest najlepszym piłkarzem wszechczasów. Dla innych – ponadprzeciętnym zawodnikiem, któremu do wielkości brakuje sukcesów z reprezentacją Argentyny. W każdy weekend miliony podziwiają pokaz jego geniuszu, ale zapewne niewielu zdaje sobie sprawę, jaki naprawdę jest Leo Messi i jak wyglądała jego droga na szczyt. O tym wszystkim pisze Guillem Balagué.

Na polskim rynku wydawniczym pierwsza autoryzowana biografia Leo Messiego pióra Guillema Balagué ukazała się w 2015 r. Recenzowana publikacja jest jej trzecim wydaniem. Autor to hiszpański dziennikarz specjalizujący się w piłce nożnej. Na co dzień pracuje jako ekspert w telewizji Sky Sports, korespondent gazety „AS” oraz radia Onda Cero na Wielką Brytanię. Jego teksty ukazują się również w brytyjskich dziennikach i czasopismach traktujących o piłce nożnej.

Biografia Leo Messiego, będąca przedmiotem niniejszej recenzji, ukazała się dzięki wydawnictwu Sine Qua Non, które wydało też inne publikacje autorstwa Balagué. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim biografie dwóch postaci: Pepa Guardioli, a więc człowieka, który kształtował Argentyńczyka jako piłkarza, oraz Cristiana Ronaldo, wielkiego rywala „Pchły” w wyścigu o najwyższe piłkarskie laury pierwszej i drugiej dekady XXI w.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że w Polsce pojawiły się także biografie Argentyńczyka pióra takich autorów, jak Frederic Traini, Luca Caioli, Leonardo Faccio czy Yvette Żółtowska-Darska. Nakładem wydawnictwa SQN ukazała się też Messi. Uwierz w siebie, będąca jedyną oficjalną książką autorstwa Argentyńczyka.

Bohater książki przyszedł na świat 24 czerwca 1987 r. w argentyńskim Rosario. To jednak nie w klubie z rodzinnego miasta – Newell’s Old Boys rozbłysła jego gwiazda, lecz w FC Barcelonie, do której trafił w 2001 r. Zaczynał w juniorskich zespołach tego klubu, ale na debiut w pierwszym zespole najsłynniejszej drużyny Katalonii nie musiał długo czekać. Jego marzenie spełniło się 16 listopada 2003 r., kiedy w towarzyskim meczu z FC Porto wszedł na boisko w 75. minucie. Miał wówczas 16 lat i 145 dni. Na grę w oficjalnym meczu o punkty musiał poczekać jeszcze prawie rok.

Książka Leo Messi podzielona została na trzy części. Pierwsza z nich opowiada o życiu Argentyńczyka w jego rodzinnym mieście. Dwie kolejne skupiają się już na Barcelonie. Obrazują drogę „Pchły” na szczyt oraz jego losy już po tym, jak się na niego wdrapał. Warto nadmienić, że o mały włos Messi zaprzestałby gry w piłkę w wieku dziecięcym, kiedy to zdiagnozowano u niego niedobór hormonu wzrostu. Klubu z Rosario, w którym grał mały Lionel, nie było stać na pokrycie miesięcznej terapii. Pieniądze znalazły się dopiero w Barcelonie. Wcześniej terapię finansowano z ubezpieczenia Jorge’a Messiego – ojca piłkarza.

Jak wspomniałem wyżej, Messi osiedlił się w Katalonii na początku 2001 r. Kiedy postawił pierwsze kroki na obiektach FC Barcelony, nikt zapewne nie przypuszczał, że przybył ktoś, kto zmieni historię tego klubu, prowadząc go do największych sukcesów w historii.

Czas pokazał, że z FC Barceloną Argentyńczyk osiągnął wszystkie możliwe sukcesy. To samo można powiedzieć o nagrodach indywidualnych. Nieco gorzej wiedzie mu się w reprezentacji Albicelestes, z którą nie zdobył praktycznie żadnego liczącego się trofeum. Najbliżej był w 2014 r., ale dowodzona przez niego reprezentacja Argentyny uległa w dogrywce Niemcom. Miłośnicy talentu „Pchły„ powiedzą w tym miejscu:”chwileczkę; a złoty medal olimpijski?”. Prawda, w 2008 r. Messi zdobył olimpijskie złoto, ale medal, za który większość sportowców oddałaby niemal wszystko, w świecie piłki nożnej nie znaczy nic. Podobnie jak wicemistrzostwo Ameryki Południowej. Śmiem twierdzić, że największy sukces Messiego z reprezentacją miał miejsce jeszcze w czasach juniorskich, kiedy w 2005 r. Argentyna okazała się najlepszą drużyną globu w kategorii U-20.

Powyżej przedstawiłem tylko bardzo krótki zarys tego, co z pieczołowitą szczegółowością opisał Guillem Balagué w recenzowanej publikacji. Czytelnik znajdzie tam informacje zarówno o dzieciństwie Messiego, wpływie ojca na karierę syna, jak i relacjach z rówieśnikami, kolegami z szatni, kobietami. Jest to też książka o tym, jak poradzić sobie z narastającą presją, jak wejść na szczyt i na nim się utrzymać, jak się dodatkowo zmotywować, kiedy wygrało się już niemal wszystko.

Nie jestem zwolennikiem wydawania biografii piłkarzy jeszcze grających, gdyż za parę miesięcy takie książki stają się nieaktualne. W tym przypadku należy jednak zrobić wyjątek, gdyż recenzowana publikacja, pomimo tego, że wszystko wskazuje na to, iż Messi pogra jeszcze kilka lat, jest książką kompletną. To ponad siedemset stron, na których autor przeanalizował wszystkie aspekty życia głównego bohatera. Jest to pozycja warta polecenia, nawet tym, którzy piłką nożną interesują się od wielkiego dzwonu.

Do tego dochodzi obszerna bibliografia, na wypadek gdyby czytelnik zechciał poszerzyć swoją wiedzę bądź skonfrontować fakty opisane w książce z innymi publikacjami. Szata graficzna również przyciąga uwagę. W środku znajduje się kolorowa wkładka ze zdjęciami, a minusem okładki jest jedynie to, że jest miękka ze skrzydełkami. Innym istotnym mankamentem jest mała czcionka, ale to też można przekuć w atut, gdyż w zestawieniu z ponad siedmiuset stronami sprawia, że zawarto w niej ogrom bezcennych informacji dla fanów Barcelony, piłki nożnej i sportu w ogóle.

Recenzowana książka jest obowiązkową lekturą dla osób żywo zainteresowanych piłką nożną. Moim zdaniem jest to pozycja, którą mogę postawić na równi z recenzowaną przeze mnie jakiś czas temu biografią Pepa Guardioli tego samego autora.

Plusminus:
Na plus:
+ barwny język
+ kolorowa wkładka ze zdjęciami
+duża wiedza autora
+ wyczerpuje temat na moment jej wydania
+ bibliografia
Na minus:
- miękka okładka
- mały rozmiar czcionki

Tytuł: Leo Messi. Autoryzowana biografia

Tytuł oryginalny: Messi

Autor: Guillem Balagué

Tłumaczenie (z języka angielskiego): Bartosz Sałbut, Anna Krochmal

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2019

ISBN: 9788381291583

Liczba stron: 716

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 44,99 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz